Filmy o apokalipsie – TOP 10: co warto obejrzeć w gatunku postapo
Spektakularne wizje zniszczenia świata i postapokaliptyczne kino drogi
Ranking najlepszych filmów o apokalipsie otwiera produkcja, w której główni bohaterowie walczą o przetrwanie, przemierzając opustoszałe miasta. To znany motyw kina postapo, który przyciąga widzów hipnotyzującą wizją alternatywnej rzeczywistości. Producenci filmów katastroficznych prześcigają się w doborze efektów specjalnych, dzięki którym zrównują z ziemią największe miasta na świecie, takie jak Nowy Jork, Los Angeles czy Tokio. Apokalipsa w filmach następuje zazwyczaj w wyniku klęski żywiołowej, zmian klimatycznych, zderzenia z kometą lub ataku kosmitów. W poniższym zestawieniu uwzględniamy najlepsze tytuły w ramach tych czterech głównych motywów.
Spis treści:
- Droga (2009) – film o byciu człowiekiem w postapokaliptycznym świecie
- Księga ocalenia (2010) – siła wiary w obliczu zagłady ludzkości
- Mad Max (1979) – prekursor gatunku postapo
- Pojutrze (2004) – film katastroficzny o zmianach klimatu
- Niepamięć (2013) – wizja przeniesienia życia na inną planetę
- Dzień zagłady (1998) – film o zniszczeniu Ziemi przez kometę
- Te ostatnie godziny (2013) – film o tym, co najważniejsze w ostatnich godzinach życia
- Wojna światów (2005) – film o ataku kosmitów na Ziemię
- Ciche miejsce (2018) – świat po inwazji obcych
- Greenland (2020) – film o podróży do bezpiecznego miejsca
- Pozostałe filmy o apokalipsie, które warto obejrzeć
Droga (2009) – film o byciu człowiekiem w postapokaliptycznym świecie
Akcja filmu rozgrywa się 10 lat po bliżej nieokreślonym kataklizmie, który doprowadził do wyludnienia całej Ameryki Północnej. Ojciec i syn (Viggo Mortensen i Kodi Smit–McPhee) przemierzają opustoszały kontynent w poszukiwaniu jedzenia. Z trudem uchodzą z życiem, uciekając przed wygłodniałymi kanibalami, którzy przetrwali, żywiąc się ludzkim mięsem.
Film „Droga” w reżyserii Johna Hillcoata jest adaptacją świetnej powieści Cormaca McCarthy'ego z 2006 r. To przede wszystkim opowieść o wartościach moralnych, które w sytuacji globalnej katastrofy ekologicznej, zostają poddane największej próbie. Ważnym wątkiem jest silna relacja ojca z synem, pokazując jak więź między bohaterami zwiększa ich szansę na przeżycie.
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Księga ocalenia (2010) – siła wiary w obliczu zagłady ludzkości
Jest rok 2044. Eli (Denzel Washington) jest samotnym bohaterem, który przemierza postapokaliptyczny świat, będąc w posiadaniu tajemniczej świętej księgi. Jest przekonany o tym, że może ona uratować ludzkość przed całkowitą zagładą. Księga pozwala także panować nad umysłami ludzi, czym jest zainteresowany pewien despotyczny władca, Carnegie(Gary Oldman) z niewielkiego miasteczka.
Po drodze Eli spotyka Solarę (Mila Kunis), która decyduje się towarzyszyć mu w drodze. Razem stają na straży księgi, która skrywa tajemnicę prawdziwej misji Eli'ego.
Film „Księga Ocalenia” w reżyserii Alberta i Allena Hughesa zdobył Czarną Szpulę w 2011 r. – nagrodę Fundacji na Rzecz Promocji Afroamerykanów w filmie.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Mad Max (1979) – prekursor gatunku postapo
„Mad Max” to pierwszy film z kultowej serii, która rozgrywa się w niedalekiej przyszłości po ataku nuklearnym. Ziemia jest zniszczona, a w zanarchizowanych społecznościach szerzy się przemoc. Głównym bohaterem jest Max Rockatansky (Mel Gibson) – policjant i samotny wędrowiec, przemierzający wyludnioną ziemię.
Na jego drodze staje grupa motocyklistów, którzy są znani jako Gniewni. Gang terroryzuje niewielkie ludzkie osady, a tytułowy Mad Max postanawia stanąć po stronie słabszych.
Film w reżyserii George'a Millera to postapokaliptyczne kino akcji, które wyznacza drogę kolejnym produkcjom postapo. Znajdziemy tu to, co najlepsze – opustoszałe plenery, bezwzględną przemoc, spektakularne pościgi samochodowe. W ramach serii powstały także:
- Mad Max II (1981) – w filmie opartym na schemacie klasycznego westernu Max Rockatansky ponownie walczy z gangiem Lorda Humungsa,
- Mad Max pod Kopułą Gromu (1985) – tym razem tytułowy bohater przybywa do podziemnego miasta, który rządzi Aunty Entity (Tina Turner). Na jej polecenie walczy z kierownikiem świniarni, Blasterem (Paul Larsson),
- Mad Max: Na drodze gniewu (2015) – samotny wojownik (Tom Hardy) dołącza do grupy uciekinierów pod władzą imperatorki Furiosy (Charlize Theron).
Ocena na Filmwebie: 6,9.
Pojutrze (2004) – film katastroficzny o zmianach klimatu
Film „Pojutrze” w reżyserii Rolanda Emmericha przedstawia katastroficzną wizję świata w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Fabułę rozpoczyna konferencja naukowa, na której znany klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) opowiada o swoich obserwacjach na Antarktydzie. Podczas badań był świadkiem oderwania się gigantycznego masywu lodowca, co zwiastuje zmiany w klimacie na całej Ziemi.
Po kolei na wszystkich kontynentach odnotowywane są anomalie pogodowe – obniżenie temperatury w Oceanie Atlantyckim, grad w Tokio, tornada w Los Angeles. Wkrótce na północy Stanów Zjednoczonych dochodzi do nawałnicy, której zimne powietrze zamraża wszystko na swej drodze. Temperatura obniża się z zatrważającą prędkością 10°C na sekundę. Nadchodzi kolejna epoka lodowcowa.
Film został nagrodzony przez BAFTA w 2005 za najlepsze efekty specjalne. Do historii kina przeszła spektakularna scena zniszczenia Los Angeles (nagrodzona Złotym Popcornem MTV).
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Niepamięć (2013) – wizja przeniesienia życia na inną planetę
„Niepamięć” to film sci–fi z Tomem Cruisem w roli głównej. Aktor wciela się w rolę Jacka Harpera, który we współpracy z Victorią (Andrea Riseborough) nadzoruje pracę droidów bojowych. Są to jednostki, które zabezpieczają generatory przetwarzające wodę morską w energię jądrową. Po całkowitej eksploatacji zasobów ziemskich ludzkość ma się osiedlić na Tytanie – księżycu Saturna.
Tymczasem we wspomnieniach Jacka pojawiają się przebłyski z czasów sprzed wojny nuklearnej. Powraca w nich obraz pewnej kobiety, która została zahibernowana przed wojną. Wraca na Ziemię, gdzie odkrywa grupę ocalałych, której przewodzi Malcolm Beech (Morgan Freeman).
Produkcja Josepha Kosinskiego jest ukłonem w stronę klasyki kina. Znajdziemy w niej liczne odniesienia do „Odysei kosmicznej”, „Matriksa” czy kultowej animacji „WALL–E”.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Dzień zagłady (1998) – film o zniszczeniu Ziemi przez kometę
„Dzień zagłady” w reżyserii Mimi Leder opowiada komecie, która nieuchronne zbliża się w kierunku naszej planety. W wyniku zderzenia zniknie całe życie na Ziemi. W obliczu kataklizmu poznajemy perspektywy różnych grup społecznych. Jedną z nich są astronauci, którzy pod dowództwem Spurgeona (Robert Duvall) biorą udział w misji kosmicznej. Ma ona na celu rozbicie komety i zmniejszenie rozmiarów katastrofy.
Wydarzenia rozgrywające się w kosmosie na bieżąco komentuje dziennikarka telewizyjna Jenny Lemer (Tea Leoni). Poznajemy także perspektywę prezydenta Stanów Zjednoczonych, Toma Becka (Morgan Freeman), który ma niewdzięczną rolę przekazywania narodowi niepokojących wiadomości. W obliczu zagłady znajdują się w końcu miliony zwykłych ludzi, w tym Leo i Sarah (Elijah Wood i Leelee Sobieski) – para zakochanych nastolatków.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Zobacz także: Filmy o końcu świata – TOP 10
Te ostatnie godziny (2013) – film o tym, co najważniejsze w ostatnich godzinach życia
W tej opowieści Ziemia również ma zostać zniszczona w wyniku zderzenia z meteorytem. Jednak tym razem nie zobaczymy tu politycznych rozgrywek i misji ratowania świata. To historia o człowieku, Jamesie (Nathan Phillips), który ostatnie godziny życia planuje spędzić na imprezie. Wyruszając na nią, spotyka zagubioną dziewczynkę o imieniu Rose (Angourie Rice). Niewinna i bezbronna istota sprawia, że James całkowicie zmienia swoje plany.
Film w reżyserii Zaka Hilditcha to wzruszająca opowieść o wartościach moralnych, które obliczu globalnych katastrof często okazują się mało ważne. Ale kim byłby człowiek bez miłości i poczucia wspólnoty?
Ocena na Filmwebie: 6,5.
Wojna światów (2005) – film o ataku kosmitów na Ziemię
„Wojna światów” Stevena Spielberga to widowiskowy film sci–fi z Tomem Cruisem w roli głównej. Grany przez niego Ray Ferrier to rozwiedziony ojciec dwójki dzieci, który do tej pory niespecjalnie spełniał się w roli taty. Ale akurat teraz, gdy Rachel (Dakota Fanning) i Robbie (Justin Chatwin) znajdują się pod jego opieką, ma miejsce atak obcych na Ziemię. Kiedy rozpoczyna się destrukcyjna kosmiczna inwazja, Ray myśli tylko o jednym – jak zadbać o bezpieczeństwo dla swoich dzieci.
Film przestawia brutalną rzeczywistość wojny, w której nie liczą się podstawowe wartości człowieka. Scenariusz powstał na motywach powieści Herberta George'a Wellsa pod tym samym tytułem.
Ocena na Filmwebie: 6,3.
Zobacz także: Filmy o kosmitach – same nagrodzone tytuły
Ciche miejsce (2018) – świat po inwazji obcych
To film postapokaliptyczny o pięcioosobowej rodzinie Abbottów, która musi przestrzegać całkowitego milczenia. Tylko w ten sposób mogą uchronić się przed atakiem kosmicznych potworów, którzy przejęli Ziemię. Obcy polują na ludzi, używając echolokacji, więc aby przetrwać Evelyn (Emily Blunt), Lee (John Krasinski) i ich trójka dzieci porozumiewają się przy pomocy języka migowego.
Sytuacja staje się dramatyczna, gdy okazuje się, że Evelyn jest w ciąży. Każdy dźwięk związany z narodzinami dziecka może skierować na nich uwagę krwiożerczych bestii. Ale czy życie w bezwzględnej ciszy jest możliwe?
„Ciche miejsce” w reżyserii Johna Krasinskiego to film o przetrwaniu, który nieustannie trzyma w napięciu. Dużą rolę odgrywają w nim więzy rodzinne i współpraca w ramach tej najmniejszej komórki społecznej.
Ocena na Filmwebie: 6,2.
Greenland (2020) – film o podróży do bezpiecznego miejsca
Ranking filmów postapokaliptycznych rozpoczynamy i kończymy kinem drogi. W Ziemię ma uderzyć kometa, ale media bagatelizują rozmiar katastrofy. Utrzymują, że skutki uderzenia nie będą miały globalnego zasięgu. Odłamki mają wpaść do oceanu, co może spowodować lekkie trzęsienie ziemi – bez strat o globalnym zasięgu. To wszystko okazuje się kłamstwem, a po pierwszych uderzeniach w Ziemię, ludzkość popada w panikę.
Wybitny inżynier John Garrity (Gerard Butler) musi przewieźć rodzinę do tajnego bunkra, w którym będą bezpieczni. Po drodze zostają rozdzieleni, stoją na zatłoczonych ulicach w niekończącym się korku, a z każdą minutą sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Czy w takich warunkach uda im się dojechać na czas?
Film katastroficzny „Greenland” w reżyserii Rica Romana Waugh w świetny sposób ukazuje emocje ludzi w obliczu informacji o zagrożeniu. Strach przeplata się z niedowierzaniem, a umysł wybiórczo podchodzi do przerażających wiadomości. Człowiek za wszelką cenę stara się żyć normalnie aż do skrajnie kryzysowej sytuacji.
Ocena na Filmwebie: 6,0.
Pozostałe filmy o apokalipsie, które warto obejrzeć
W rankingu celowo nie uwzględniliśmy jednego popularnego motywu, jakim jest apokalipsa zombie. Osoby zainteresowane filmami postapo w świecie nieumarłych odsyłamy do zestawienia produkcji o zombie. Tymczasem w ramach rozszerzenia powyższego TOP 10 proponujemy następujące tytuły:
- Jestem legendą (2007) – film o pandemii, która doprowadziła do zainfekowania prawie całej populacji, a jednym ocalałym jest wirusolog Robert Neville (Will Smith). W jego rękach jest stworzenie antidotum, aby ocalić ludzkość. Reżyseria: Francis Lawrence, na postawie powieści Richarda Mathesona,
- 2012 (2009) – film o końcu świata, który został przepowiedziany przez starożytnych Majów. Reżyseria: Roland Emmerich,
- Noe: wybrany przez Boga (2014) – film o biblijnym potopie. Reżyseria: Darren Aronofsky, w rolach głównych: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Anthony Hopkins i Emma Watson,
- Piąta fala (2016) – thriller przygodowy rozgrywający się w czasach po inwazji kosmitów. Reżyseria: J. Blakeson,
- How it ends (2018) – film drogi, którego akcja rozgrywa się po tajemniczym kataklizmie, w wyniku którego zostaje zerwana łączność telekomunikacyjna. Reżyseria: David M. Rosenthal.