Titanic, Kate Winslet i Leonardo DiCaprio NEW
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

Matthew McConaughey i Gwyneth Paltrow jako Jack i Rose? Tego nie wiedzieliście o filmie Titanic

Titanic mógł uniknąć katastrofy!

Gabriela Czernecka 8 sierpnia 2020 18:45
Titanic, Kate Winslet i Leonardo DiCaprio NEW
Fot. East News

Titanic był najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim swoich czasów. Został zbudowany na zlecenie kompanii żeglugowej White Star Line. W swój pierwszy i niestety ostatni rejs wypłynął do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Rok w rok o tragedii wspominają media, emitując nowe filmy, w historii których zainspirowano się jedną z najbardziej wstrząsających tragedii morskich. Oczywiście największą popularność zyskał film Titanic z 1997 roku. 

Historia Titanica

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku statek Titanic zderzył się z górą lodową, w wyniku czego zatonął. W katastrofie zginęło około 2 000 osób. Wiedzieliście, że gdyby góra lodowa została zauważona o 30 sekund wcześniej, kapitan statku zdążyłby zmienić kurs, a tym samym Titanic uniknąłby katastrofy? 

Co więcej, podobno ponad połowa szalup ratunkowych, które zostały użyte do ewakuacji, nie była zapełniona w całości. Ci, którym wcześniej udało się znaleźć miejsce w szalupie, nie czekali na kolejne osoby - woleli ratować swoje życie.

Historię jednej z największych morskich katastrof postanowił odtworzyć James Cameron, tworząc film Titanic. Film zdobył uznanie widzów na całym świecie, co potwierdza aż jedenaście Oscarów, w tym ta w najważniejszej kategorii, za najlepszy film. Niewielu jednak wie, że obecna wersja filmu kompletnie odbiega od pierwotnej. Poznajcie ciekawostki dotyczących filmu Titanic!

9 ciekawostek o filmie Titanic

  1. Jeśli nie Kate Winslet, to kto?

Wiecie, że o rolę Rose starała się plejada gwiazd? Pod uwagę początkowo była brana Gwyneth Paltrow. Co więcej, o rolę starały się także Cameron Diaz, Nicole Kidman, Jodie Foster, Sharon Stone, a nawet... Madonna! Oczywiście w rolę Rose w „Titanicu” wcieliła się Kate Winslet, która po latach w wywiadzie wyznała, że jest to rola, w którą wcieliła się najgorzej.

  1. Rola Jacka od początku była dla DiCaprio

O rolę Jacka Dawsona również starał się wybitny aktor. Podobno największe studia filmowe, takie jak: 20th Century czy Paramount Pictures, typowały do tej roli Matthew McConaughey. To reżyser od samego początku chciał, by w głównego bohatera wcielił się Leonardo DiCaprio. Z pewnością dziś nie żałuje tego wyboru.

  1. Trudna, naga scena

Leonardo DiCaprio i Kate Winslet mieli do odegrania trudną scenę, jaką była scena, w której aktorka pojawia się odziana jedynie w naszyjnik, pozując od aktu Leonardo DiCaprio. Gdy Kate Winslet dowiedziała się, że podczas jednej ze scen, ma leżeć naga przed DiCaprio, zdobyła się na odważny akt. Aktorka, by łatwiej było jej wczuć się w rolę już podczas pierwszego spotkania... pokazała aktorowi piersi! Jak widać, tego rodzaju zachowanie opłacało się, bo scena, w której Kate Winslet nago pozuje do portretu przeszła do historii kina.

  1. Robert De Niro miał zagrać w Titanicu!

Wiedzieliście, że początkowo do roli Kapitana Smitha w filmie Titanic nie brano pod uwagę Bernarda Hilla? Podobno w tę postać miał się wcielić Robert De Niro! Niestety, aktor ze względu na kłopoty żołądkowe musiał odmówić...

  1. Scena w hołdzie dla tych, którzy zginęli na statku

Starsze małżeństwo, które podczas jednej ze scen w filmie leży w objęciach na łóżku jest hołdem reżysera złożonym właścicielom sklepu Macy's Isie i IIsidorowi Strauss. Małżeństwo zginęło na pokładzie RMS Titanic. Co ciekawe, parze oferowano miejsce w szalupie ratunkowej, ale Macy odpowiedziała: "Jako że przeżyliśmy całe życie razem, razem też umrzemy." Scena filmowa, w której bohaterka wypowiada te słowa niestety została wycięta.

  1. Rose nosiła ubrania w rozmiarze S z jednym wyjątkiem...

Cała garderoba Rose w filmie  Titanic była w rozmiarze S, oprócz jednego elementu garderoby. Jedynie płaszcz, jaki miała na sobie bohaterka w chwili, gdy nagrywano jak statek tonął był większego rozmiaru. Tym sposobem chciano podkreślić, jak delikatna i drobna jest Rose podczas scen tragedii.

  1. Kate Winslet zachorowała w trakcie zdjęć!

Kate Winslet w pełni poświęciła się dla roli. Aktorka była jedną z nielicznych osób, które odmówiły  nałożenia pianki do nurkowania podczas kręcenia scen w wodzie. Nagrania trwały godzinami. Niestety w efekcie tego poświęcenia Kate Winslet nabawiła się zapalenia płuc.

  1. Halucynacje ekipy filmowej - ktoś chciał ich otruć?

Ostatniego dnia planu filmowego, podczas kręcenia jednej ze scen doszło do ciekawego wydarzenia. Tego dnia cala załoga się pochorowała. Dlaczego? Ktoś z obsady dosypał fencyklidynę (psychodeliczną substancję psychoaktywną) do kremu z mięczaków, który został podany załodze. Rozchorowało się około 80 osób, a wiele z nich było hospitalizowanych z powodu halucynacji!

  1. Dorosłą Rose grała inna aktorka...

Gloria Stuart wcieliła się w rolę Rose Dawson po latach. Co ciekawe, była jedyną osobą pracującą przy powstaniu tej produkcji, która żyła w 1912 roku. Aktorka przyszła na świat w 1910 roku, a zmarła w 2010, czyli przeżyła dokładnie tyle samo lat, co Rose Dawson, w którą się wcieliła! 

Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Titanic
Fot. ONS

Titanic FB
Fot. Filmweb

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.