Chłopi, obsada, kandydat polski do Oscara
Fot. materiał prasowy
ZE ŚWIATA FILMU

Chłopi polskim kandydatem do Oscarów! „To historia, która będzie zrozumiana na całym świecie...”

Co o produkcji piszą zagraniczne media?

Rafał Kowalski 26 września 2023 10:55
Chłopi, obsada, kandydat polski do Oscara
Fot. materiał prasowy

Jak co roku krajowa komisja oscarowa podjęła decyzję o tym, który polski film będzie miał szansę stanąć do walki o miejsce na liście nominowanych najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Ostateczny wybór padł na film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Czy spodoba się na tyle, by trafić na krótką listę w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny? Czas pokaże.

Na razie animacją malarską zachwycali się widzowie w Toronto i Gdyni (gdzie obraz otrzymał Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną za unikatową formę wizualną). Do polskich kin „Chłopi” trafią z kolei 13 października. Co o nich wiemy?

Twórcy i obsada filmu Chłopi

Para reżyserów i scenarzystów Chłopów ma na swoim koncie już wiele światowych sukcesów. Hugh Welchman jest laureatem Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i Wilk. Ponadto wraz z DK Welchman cieszyli się z nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany za „Twojego Vincenta”.

O DK Welchman (aka Dorota Kobiela) pisaliśmy w ostatnim numerze VIVY!. „Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, była w gronie pierwszych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie rozwinęła skrzydła i utorowała sobie szczególną i w pełni autorską reżyserską ścieżkę. „Twój Vincent” to pierwsza na świecie animacja malarska, na którą złożyło się 65 tysięcy obrazów zamienionych na filmowe klatki, a namalowało je ponad stu malarzy z całego świata, wiernie odwzorowując technikę bohatera filmu, Vincenta van Gogha. Teraz za reżyserką praca nad adaptacją powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. „Chłopi” – tak jak „Twój Vincent” – najpierw zostali nakręceni jak zwyczajna aktorska fabuła, aby później poszczególne klatki zamienić na obrazy, tym razem wykonane techniką malarstwa okresu Młodej Polski”, czytaliśmy.

OBEJRZYJ WIDEO: Tak wyglądała gala zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych od kulis!

Kto zagrał w produkcji, a następnie został zamieniony na bohatera animowanego? W filmie pojawili się: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa i wielu innych.

Chłopi, aktorzy, premiera
Fot. materiał prasowy

Czy polska propozycja spodoba się Akademii? Na razie zbiera pozytywne opinie wśród światowych dziennikarzy. „Indiewire” pisze o „Chłopach” jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla zaś, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.

A jak argumentowano wybór właśnie tego dzieła na polskiego kandydata do Oscara? „Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Twojego Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiana na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi”, opowiadała Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji.

Chłopi, film, Oscary
Fot. materiał prasowy

Ewa Kasprzyk o „Chłopach” i szansach na Oscara

Aktorka, która w produkcji wcieliła się w matkę Jagny, tak skomentowała wieści o tym, że to właśnie „Chłopi” będą polskim kandydatem do Oscarów.  „Od początku wierzyłam, że ogromny trud, jaki włożyli wszyscy twórcy, zamieni się w sukces. Cieszę się, że jestem częścią tego projektu. Jestem głęboko poruszona. Bardzo dziękuję i gratuluję twórcom oraz wszystkim, którzy w tym filmie zagrali i go malowali”, powiedziała Plejadzie.

Dodała też, że jeśli uda się dostać do grupy nominowanych, jest gotowa polecieć do Los Angeles. „Lepiej za dużo nie myśleć o przyszłości, zanim to się nie stanie, bo zawsze te plany mogą się zmienić. Nawet nie wiem, kiedy są Oscary, ale jeśli będzie taka potrzeba, to sobie zabezpieczę terminy. Kocham takie gale, więc jak dobrze pójdzie, zacznę myśleć o kreacji”, zaznaczyła.

Ewa Kasprzyk Viva! 17/2023, Małgorzata Bernatowicz, Viva! 17/2023
Fot. Marlena BieliNska/MOVE

CZYTAJ TEŻ: To one rządzą polskim kinem! „Zawsze powtarzam, że kobiety reżyserki to nasz najlepszy towar eksportowy"

Shortlistę oscarową (15 filmów, z których Amerykańska Akademia Filmowa wybierze 5 nominowanych) poznamy 21 grudnia. Krótką zaś listę nominowanych organizatorzy przedstawią 23 stycznia 2024 roku. Trzymamy kciuki. 

Chłopi, aktorzy, premiera
Fot. materiał prasowy

TAGI #Oscary #film

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.