Rusza festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym
Fot. Katarzyna Rainka
ZE ŚWIATA FILMU

Już jutro rusza 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi!

Jakie atrakcje przygotowali dla uczestników organizatorzy?

Konrad Szczęsny 27 lipca 2018 16:53
Rusza festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym
Fot. Katarzyna Rainka

Od 28 lipca do 4 sierpnia 2018 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą po raz 12. odbędzie się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Polski, którego dyrektor artystyczną od początku jest Grażyna Torbicka. Co czeka widzów i publiczność w ciągu najbliższych dni?

Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą: program, filmy, goście

Filmy, które w minionym roku odegrały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia z innych dziedzin będą prezentowane publiczności od 28 lipca do 4 sierpnia. Uroczyste otwarcie 12. edycji festiwalu rozpocznie premiera filmu w reżyserii H. Koreeda Shoplifters, który został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. 

Festiwal daje możliwość obejrzenia filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian czy Rotterdamie. W trakcie wydarzenia prezentowane są również produkcje, których nie obejrzymy w repertuarze polskich kin. Konkurs filmów krótkometrażowych to kolejny ważny punkt w harmonogramie kulturalnym wydarzenia. Jego ideą jest wspólne tworzenie otwartej sceny dla debiutujących reżyserów oraz młodych talentów aktorskich.

W tym roku w ramach sekcji „Świat pod namiotem” zobaczyć będzie można produkcje takie jak: Jose Padilhii (7 dni), Isabel Coixet (Księgarnia z marzeniami), Pawła Pawlikowskiego (Zimna wojna), Jean-Luc Godarda (Image Book), Andrew Haigh’a (Polegaj na mnie), Siergieja Łoźnicy (Donbas), Barbeta Schroedera (Wielebny W.), Christiana Petzolda (Tranzyt), Matteo Garrone (Dogman), Janusza Kondratiuka (Jak pies z kotem) Jafara Panahiego (3 twarze), Árpáda Bogdána (Genezis).

Poza filmowymi przeglądami, organizatorzy zaplanowali także muzyczne doznania. W ramach otwarcia 12. edycji Festiwalu, na Zamku w Kazimierzu Dolnym wystąpią NOSOWSKA feat. ZAMILSKA. Następnie widzów czekają koncerty Raz Dwa Trzy, EABS i Dr Misio.

Oficjalnym partnerem 12 edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest marka L’Oréal Paris.

Więcej informacji: https://www.dwabrzegi.pl/.

Relacje oraz zdjęcia można śledzić także na profilu wydarzenia na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Dyrektor artystyczna festiwalu Dwa Brzegi Grażyna Torbicka

Dyrektor Artystyczną Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Grażyna Torbicka – autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W latach 1996-2016 autorka magazynu filmowego Kocham Kino na antenie TVP2. Program poświęcony był sztuce filmowej, zajmował się promocją i edukacją w dziedzinie kina autorskiego i artystycznego. Gośćmi programu były największe osobowości polskiego i światowego kina. Jako autorka programu Kocham Kino otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z Festiwalem Dwa Brzegi związana od jego pierwszej edycji.

Grażyna Torbicka jest Ambasadorką marki L’Oréal Paris. Do Grona Oficjalnych Ambasadorek marki dołączyła 3 lata temu, obok takich nazwisk, również związanych z kinem, jak Eva Longoria, Jane Fonda czy Helen Mirren  

Grażyna Torbicka, VIVA! maj 2018
Fot. Marcin Kempski/I Like Photo

Grażyna Torbicka, VIVA! maj 2018
Fot. Marcin Kempski/I Like Photo

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?