Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Co zobaczymy w kinie w Mikołajki?

Zobacz jakie premiery czekają nas 6 grudnia!

Ida Marszałek 5 grudnia 2019 17:12
Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe

Mikołajki to dzień, w który wybieram się do kina, by wprowadzić się w świąteczny nastrój. Co dystrybutorzy położyli dla nas pod choinką w tym roku? Na małe i duże dzieciaki czekają aż trzy nowe propozycje. Znajdzie się też coś wyłącznie dla widzów dorosłych, jednak w tym przypadku nie będzie lekko i przyjemnie. Więc jeśli w ten weekend chcemy zobaczyć typowo świąteczną premierę, zalecam wybierać z sekcji filmów familijnych lub wybrać się na Last Christmas, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

 

"Słodziak" reż. Alma Har'el

Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe

Kojarzycie Shia’ę LaBeoufa? To jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia, który zaistniał między innymi dzięki serii Transformers czy roli w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Ja pamiętam go jednak przede wszystkim z młodzieżowego serialu Świat nonsensów u Stevensów, który namiętnie oglądałam na kanale ZigZap. Kiedy rozpoczęto jego emisję Shia miał 14 lat. Oglądając wtedy dziecięcego aktora na telewizyjnym ekranie, nigdy nie domyśliłabym się z jakimi problemami musiał zmagać się już od najmłodszych lat. Teraz gdy LaBeouf przekroczył trzydziestkę, odnalazł w końcu siłę by rozprawić się z traumą z przeszłości. Słodziak to jego sposób na przepracowanie skrajnie trudnej relacji, jaka łączyła go z ojcem. LaBeouf wykazał się niezwykłą odwagą, nie tylko pisząc scenariusz, ale również wcielając się w postać znienawidzonego i kochanego jednocześnie rodzica. Na uwagę zasługuje nastoletni Noah Jupe, który z ogromną dojrzałością zagrał młodego LaBeoufa.

 

"Nadzwyczajni" reż. Olivier Nakache, Éric Toledano

Premiery 6 grudnia
Fot. Materiały prasowe

Prosto z sekcji pozakonkursowej festiwalu w Cannes Mikołaj przyniesie nam nowy film twórców Nietyklanych. W Nadzwyczajnych reżyserzy Olivier Nakache i Éric Toledano zajmą się tematem opieki nad osobami chorymi na autyzm. Vincent Casell i Reda Kateb grają tu dwójkę przyjaciół, których różni praktycznie wszystko, poza chęcią dawania pomocy potrzebującym. Wspólnie prowadzą specjalne ośrodki, które szkolą młodzież z trudnych dzielnic na profesjonalnych opiekunów medycznych. Ich działalność zostaje jednak zagrożona, przez Inspektorat Opieki Społecznej, który chce zamknąć ośrodki. Dwójka kumpli, by móc nieść pomoc innym, musi zmierzyć się ze skomplikowanym systemem prawnym. Fabuła wydaje się poważna, jak jednak widać przykładzie Nietykalnych Nakache i Toledano specjalizują się w podawaniu gorzkich tematów na słodko.

 

"Świąteczna paczka" reż. Aaron Woodley

Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe

Młodsi kinomani nie będą mieli w weekend na co narzekać. Wciąż mogą zobaczyć Krainę Lodu 2, ale do repertuaru wchodzi też nowa animacja z mroźnym krajobrazem. Świąteczna paczka oprócz zabawiania najmłodszych spełnia też ważna funkcję edukacyjną. Głównym bohaterem jest lis, który próbuje powstrzymać złego morsa przed przyśpieszeniem globalnego ocieplenia. Film porusza więc bardzo aktualny problem kryzysu klimatycznego.

 

"Młody renifer Alex" reż. Guillaume Maidatchevsky

Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe

Alternatywną propozycją może być Młody renifer Alex, czyli historia renifera, który marzy by dostać się do zaprzęgu Świętego Mikołaja. Żeby to osiągnąć Alex musi jednak przebyć długą drogę, jaką jest dorastanie. Młody renifer poznaje swoich przyjaciół i naturalnych wrogów. Uczy się jak przetrwać w niesprzyjającym klimacie i jak stać się pełnoprawnym członkiem stada. Film francuskiego reżysera Guillaume Maidatchevsky, pokazuje nam prawa jakimi rządzi się nie tylko świat zwierząt.

 

"Młody Ahmed" reż. Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne

Premiery w pierwszy weekend grudnia
Fot. Materiały prasowe

W ten piątek do kin wchodzi jeszcze jedna canneńska propozycja, czyli Młody Ahmed braci Dardenne. Tak jak w przypadku Słodziaka nie jest to film z rodzaju przyjemnych opowieści, którą preferujemy gdy za oknem pojawi się już szron. Film o nastoletnim islamskim ekstremiście jest skierowanych szczególnie do tych widzów, którzy są zagorzałymi wielbicielami belgijskich twórców. Jak pisaliśmy w naszej recenzji: "Młody Ahmed to dokładnie takie kino, jakiego należałoby się spodziewać po braciach Dardenne. Spokojne, skupione na beznamiętnym tytułowym bohaterze, za którym kamera podąża niemal bez przerwy. Poza wstrząsającym finałem próżno tu szukać choćby niewielkiej próby szokowania widza, o co byłoby przecież łatwo, gdyby od słów o dżihadzie przejść do czynów”. Zamiast szoku i sensacji twórcy proponują nam raczej próbę zrozumienia młodego, zagubionego człowieka, który niewłaściwie dobrał sobie idoli.

 

Kolejnym filmem, który możemy zaproponować swoim pociechom w ten weekend jest Ratujmy Florę – historia wielkiej przyjaźni jaka zrodziła się między słoniem a córką kierownika cyrku. Oprócz tego wciąż możecie zobaczyć w kinach Na noże, Lighthouse czy Jak poślubić milionera?.  

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.