Film Boże ciało
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Boże ciało na krótkiej liście filmów nominowanych do Oscara!

Kto jest dla niego konkurencją w walce o statuetkę?

Sabina Zięba 17 grudnia 2019 11:00
Film Boże ciało
Fot. Materiały prasowe

We wtorek 17 grudnia Amerykańska Akademia Filmowa podała listę dziesięciu filmów zagranicznych, które powalczą o statuetkę na 92. oscarowej gali. Wśród nich znalazła się głośna polska produkcja! Czy powtórzy sukces Idy Pawła Pawlikowskiego?

„Boże ciało” nominowane do Oscara

Film Jana Komasy od samego początku wywoływał spore kontrowersje. Produkcja opowiada historię 20-letniego chłopaka, który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Po warunkowym zwolnieniu, Daniel (w tej roli Bartosz Bielenia) ma pracować w zakładzie stolarskim, lecz podczas wizyty w kościele zostaje omyłkowo wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Wówczas zaczynają się jego emocjonujące przygody związane z zastępowaniem proboszcza na parafii.

Dotychczasową kategorię „najlepszy film nieanglojęzyczny” oficjalnie zastąpi „najlepszy film międzynarodowy”. Wiadomo, że tym razem Akademia Filmowa dokonała wyboru spośród 91 propozycji. Choć cała lista będzie znana dopiero 13 stycznia, teraz ogłoszono pierwszą shortlistę, na której znalazło się 15 tytułów. Wśród konkurentów dla Bożego ciała znalazły się m. in. południowokoreański Parasite Bonga Joon-ho, hiszpański Ból i blask Pedro Almodovara, senegalski Atlantyk Mati Diopa czy czeski Malowany ptaki Vaclava Marhoula.

Na profilu Aurum Film na Facebooku reżyser Jan Komasa, producent Leszek Bodzak oraz producentka Aneta Hickinbotham skomentowali: „Chcieliśmy wyrazić naszą wielką radość, że Boże Ciało/Corpus Christi znalazło się na oskarowej shortliście! To ogromny sukces, gdyż prawie 3 miesiące temu startowaliśmy do oskarowego wyścigu z pozycji filmu niszowego i mało rozpoznawalnego na rynku amerykańskim”.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy międzynarodowy sukces produkcji - w Wenecji uhonorowano ją nagrodą Europa Cinemas Label. Ponadto na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali, a prawa do jego dystrybucji zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty.  

zwiastun filmu „Boże ciało”

kadr z „Bożego ciała”

Film Boże ciało
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.