Agnieszka Holland, main topic
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Bojkot „Pokotu’’ Agnieszki Holland! Katolickie stowarzyszenie żąda wycofania filmu z walki o Oscara!

Damian Duda 5 października 2017 14:30
Agnieszka Holland, main topic
Fot. Getty Images

 

Film Agnieszki Holland „Pokot’’ jest polskim kandydatem do Nagród Akademii Filmowej, które już 8 marca 2018 r. zostaną wręczone na corocznej gali rozdania Oscarów. Obraz polskiej twórczyni nie wszystkim przypadł do gustu. Katolickie stowarzyszenia żądają jego wycofania z konkursu. Dlaczego?

 

Przeczytaj też: Netflix wyprodukuje pierwszy polskojęzyczny serial! Reżyserem Agnieszka Holland

Kontrowersje wokół „Pokotu’’

Stowarzyszenia im. Biskupa Kajetana Sołtyka oraz Klubu Magna Polonia Ziemia Kłodzka — to właśnie te dwa podmioty twierdzą, że „Pokot’’ może popsuć wizerunek Polski w świecie. Gdyż jest „obrazem w swoim przekazie i narracji antypolskim i antykatolickim’’. Ich zdaniem nie tylko film Agnieszki Holland zasługuje na potępienie, ale również Komisja Oscarowa, która zachowała się tendencyjnie i promuje nieprawdziwy przekaz polskiej rzeczywistości. „Żądamy zablokowania nominacji filmu Pokot w reżyserii Agnieszki Holland jako polskiej kandydatury do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oskarów w roku 2018, w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny oraz promocji tego filmu na międzynarodowych pokazach i festiwalach filmowych. Promowanie filmu przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zatem skandalem, kompromituje państwowy Urząd i podważa dobry wizerunek Polski w świecie’’, czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

 

Stowarzyszenie podkreśla, że myśliwi zostali pokazani w obrazie Holland w złym świetle. „Film ten jest także nie do przyjęcia dla ludzi wierzących, katolików, bowiem stawia życie ludzkie na równi z życiem zwierząt’’, kontynuują autorzy oświadczenia. A filmem, który ich zdaniem zasługuje na Oscara, jest „Wołyń’’ Wojciecha Smarzowskiego. „Jest bardziej godny, prawdziwie ukazujący naszą historię i dziedzictwo kulturowe’’, kwitują. „Pokot” Agnieszki Holland to nie tylko film o konflikcie między myśliwymi, a obrońcami zwierząt, ale miedzy dwoma częściami społeczeństwa, rozdartego przez system wartości, któremu hołdują jego poszczególnie członkowie.

 

Fot. Materiały prasowe, R.Palka

 

Fot. Materiały prasowe, R.Palka

 

Zobacz też: „Mój spaczony ksiądz wzbudzi liczne kontrowersje” - Marcin Bosak ostro o „Pokocie” Agnieszki Holland

 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.