Reklama

Filmy o wilkach często wychodzą od stereotypu, zgodnie z którym są to zwierzęta zagrażające człowiekowi. W myśl tej idei polowano na nie na ogromną skalę. W związku z tym liczebność stad drastycznie spadła i wiele z nich zostało rozbitych. A wilk, podobnie jak człowiek, nie poradzi sobie bez watahy. W przeglądzie filmów o wilkach zobaczymy przykłady różnych relacji ludzi z tymi zwierzętami.

Reklama

Spis treści:

  1. Wiki i jej sekret (2021) – film familijny o przyjaźni z wilkiem
  2. Sekret wilczej gromady (2020) – film animowany o polowaniach na wilki
  3. Przeżyć z wilkami (2007) – film o dziewczynce, której pomogły wilki
  4. Wilk (2021) – dramat o człowieku, który wierzy w to, że jest wilkiem
  5. Już nigdy nie zawyje wilk (1983) – film przygodowy o wilkach
  6. Prawda o wilkach (2005) – film przyrodniczy o wilkach
  7. Powstrzymać mrok (2018) – thriller o wilkach
  8. Pozostałe filmy o wilkach

Wiki i jej sekret (2021) – film familijny o przyjaźni z wilkiem

Wiki (Shanna Keil) i jej tata (Vincent Elbaz) po śmierci mamy przeprowadzają się w góry. Dziewczynka dostaje od sąsiada szczeniaka, którego ojciec pozwala jej zatrzymać. Okazuje się, że nie jest to zwykły pies, ale młody wilczek. Wiki przywiązuje się do zwierzaka, jednak wie, że gdy szczeniak dorośnie, nie będzie mogła go zatrzymać.

„Wiki i jej sekret” w reżyserii Denisa Imberta to film dla całej rodziny. Młodszych widzów wciąga historia przyjaźni z wilkiem. Z kolei starsi są zachwyceni pięknymi kadrami z terenu francuskich Alp. Zdjęcia do filmu kręcono w małej miejscowości Le Falgoux.

Na wyróżnienie zasługuje bardzo przyjemny, polski dubbing, w którym usłyszymy głos Marcina Dorocińskiego.

Sekret wilczej gromady (2020) – film animowany o polowaniach na wilki

„Sekret wilczej gromady” to piękna animowana opowieść, której akcja rozgrywa się w XVII wieku w Irlandii. Robyn jest córką doświadczonego łowcy. Razem z ojcem wyjeżdża z Anglii, aby zapolować na wilczą watahę. Wyruszają do Irlandii – do miejsca, w którym wilki atakują drwali wycinających las.

Okazuje się, że wilkami opiekuje się dzika dziewczynka. Córka myśliwego zaprzyjaźnia się z nią – w ten sposób poznaje życie lasu, a dzięki temu widzi i wie więcej.

„Sekret wilczej gromady” w reżyserii Tomma Moore’a i Rossa Stewarta jest trzecim tytułem z serii filmów animowanych nawiązujących do legend celtyckich. Dwa pozostałe to:

  • Sekret księgi z Kells (2009) – którego akcja rozgrywa się w średniowiecznym opactwie,
  • Sekrety morza (2014) – film animowany o dziewczynce, która zamienia się w fokę (selkie).

Film zdobył Oscara w 2021 r. Tytuł został opisany również w zestawieniu filmów francuskich.

Przeżyć z wilkami (2007) – film o dziewczynce, której pomogły wilki

Akcja filmu ma miejsce w Belgii w czasach II wojny światowej. Misha (Mathilde Goffart) jest 6–letnią dziewczynką, której rodzice zostali aresztowani i przewiezieni do Auschwitz. Trafia pod opiekę obcych ludzi – otrzymuje nowe imię i ma przyjąć nową wiarę.

Misha postanawia uciec na wschód, aby odnaleźć rodziców. Kiedy już nie ma sił ani jedzenia, z pomocą przychodzą wilki, które zaczynają traktować dziewczynkę jak wilcze szczenię.

Film „Przeżyć z wilkami” powstał na motywach książki z 1997 r., która przez długi czas podawana była za autobiografię. W 2008 roku okazało się jednak, że opisana przez Monique de Wael historia jest fikcją.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej – top 9 po 2000 r.

Wilk (2021) – dramat o człowieku, który wierzy w to, że jest wilkiem

Głównym bohaterem filmu „Wilk” jest Jacob (George MacKay). Chłopak trafia do ośrodka dla dzieci i młodzieży z tzw. dysforią gatunkową. Jacob czuje, że jest wilkiem uwięzionym w ciele człowieka. Terapia, której jest poddawany, nie działa. Chłopak jeszcze mocniej utwierdza się w tym, że jego natura jest inna.

W ośrodku Jacob poznaje Cecile (Lily–Rose Depp), która z kolei czuje się żbikiem. Nawiązują nietypową relację.

Film w reżyserii Nathalie Biancheri otrzymał dwie nominacje – do nagrody IFTA i na MFF w Toronto.

Już nigdy nie zawyje wilk (1983) – film przygodowy o wilkach

Wiemy, że od czasu do czasu powrót do starych tytułów może być wyjątkowym przeżyciem. Tak jest w przypadku filmu „Już nigdy nie zawyje wilk” w reżyserii Carroll Ballard. Głównym bohaterem tej opowieści jest Tyler (Charles Martin Smith). Mężczyzna zostaje wysłany na Alaskę, aby zbadać zagrożenie ze strony wilków. Stada tych zwierząt mają być odpowiedzialne na znaczny spadek liczby reniferów.

Podczas badań okazuje się, że nie tylko on przygląda się wilkom, ale także jest obserwowany przez dzikie zwierzęta. Wilcza wataha bacznie śledzi każdy jego krok. Początkowo Tyler nie jest tego świadomy, jednak z czasem zauważa coraz więcej. Im dłużej przebywa na Alasce, tym lepiej poznaje zasady, które tam rządzą.

Film „Już nigdy nie zawyje wilk” zdobył trzy nagrody w 1984 r. – za najlepsze zdjęcia (NFSC i BSFC) oraz Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku.

Zobacz także: Filmy lat 90. – najlepsze tytuły z różnych gatunków

Prawda o wilkach (2005) – film przyrodniczy o wilkach

Dokument „Prawda o wilkach” (oryginalny tytuł to „Living with wolves”) opowiada o małżeństwie filmowców, które postanowiło spędzić 6 lat w prowizorycznym obozie w parku Sawtooth w stanie Idaho (USA). Misją Jaimie i Jimiego Dutcherów jest przywrócenie stada dzikich wilków na terenie parku. W wyniku wieloletnich polowań, zwierzęta te zostały tam całkowicie wytępione.

Cel zostaje osiągnięty. Dzięki Dutcherom, wilki stopniowo uczą się żyć bez pomocy człowieka.

Film z 2005 r. jest rozszerzeniem wcześniejszego dokumentu Jimiego i Jaime Dutcherów pt. „Wilki u naszych drzwi” (z 1997 r.). W nawiązaniu do obydwu produkcji, w 2021 r. została wydana książka „The wisdom of the Wolves. Lessons from the Sawtooth Pack”, również autorstwa pary filmowców.

Powstrzymać mrok (2018) – thriller o wilkach

Na koniec zestawienia – film dla fanów mocnych, instynktownych emocji. „Powstrzymać mrok” jest opowieścią o zbrodni, o której popełnienie podejrzewa się wilki. W niewielkiej indiańskiej wiosce na Alasce ginie chłopiec. Jego matka, Medory Slone (Riley Keough) zwraca się o pomoc w odnalezieniu sprawcy do badacza wilków, Russella Core (Jeffrey Wright).

Film wychodzi od znanego stereotypu o wilkach, które są zagrożeniem dla człowieka. Tymczasem okazuje się, że nie zwierzę, ale drugi człowiek może być o wiele groźniejszy. W badaniu sprawy kluczowe znaczenie mają lokalne wierzenia.

Thriller „Powstrzymać mrok” w reżyserii Jeremiego Saulniera powstał na podstawie powieści kryminalnej Williama Giraldi.

Pozostałe filmy o wilkach

Poniżej lista innych filmów o wilkach dla dużych i małych widzów. Kolejność chronologiczna:

Reklama
  1. Księżniczka Mononoke (1997) - film animowany dla dorosłych o ludziach i dzikiej naturze. Reżyseria: Hayao Miyazaki, tytuł został opisany w zestawieniu filmów o ekologii,
  2. Przetrwanie (2011) – thriller przygodowy o grupie rozbitków z katastrofy lotniczej na Alasce, która próbuje przeżyć w ekstremalnych warunkach, w towarzystwie wyjących wilków. Reżyseria: Joe Carnahan,
  3. Wilczy totem (2015) – film przygodowy o społeczności pasterzy–nomadów z Mongolii, którzy czczą wilki. Reżyseria: Jean–Jacques Annaud,
  4. Dzika (2016) – niemiecki dramat o dziewczynie, która postanawia zamieszkać z wilkiem. Reżyseria: Nicolette Krebitz,
  5. Alfa (2018) – film przygodowy o chłopcu, który został odrzucony przez swoich współplemieńców. W puszczy spotyka wilka. Reżyseria: Albert Hughes, tytuł został opisany w zestawieniu filmów o zwierzętach,
  6. Pan Wilk i spółka (2022) – film animowany dla całej rodziny o bandzie składającej się ze zwierząt, które mają złą sławę – wilka, węża, rekina, tarantuli i i piranii. Reżyseria: Pierre Perifel. Ten tytuł również został opisany w przeglądzie filmów o zwierzętach.
Reklama
Reklama
Reklama