Filmy o tsunami możemy podzielić na dwie kategorie. Jedne to spektakularne wizje sci–fi, zwiastujące koniec świata. Inne odwołują się do faktycznych wydarzeń, które rozegrały się na wybrzeżach Oceanu Indyjskiego w 2004 i na japońskiej wyspie Honsiu w 2011 roku. Wszystkie produkcje łączą emocje, takie jak strach, bezradność i ogromna nadzieja na przetrwanie – być może nawet większa niż fala tsunami.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 7: Geostorm (2017) – kosmiczna próba walki z katastrofą naturalną

Ziemię niszczą kolejne kataklizmy związane ze zmianami klimatycznymi. Aby zapobiec globalnej katastrofie, rusza międzynarodowy program Dutch Boy. Na orbicie ziemskiej zostaje umieszczona sieć satelitów, mających przeciwdziałać anomaliom pogodowym, takim jak trzęsienia ziemi, huragany czy tsunami.

Po dwóch latach okazuje się, że satelity, zamiast niwelować zjawiska prowadzące do katastrofy, nasilają je. Pozostaje niewiele czasu na ocalenie ludzkości. Do usunięcia awarii zostają wybrani dwaj bracia (Gerard Butler i Jim Sturgess), którzy od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu.

Film „Geostorm” jest debiutem reżyserskim Deana Devlina.

Zobacz także

Ocena na Filmwebie: 5,5.

Miejsce 6: Bohaterowie z Fukushimy (2020) – walka ze skutkami tsunami

11 marca 2011 roku, w wyniku trzęsienia ziemi, w wybrzeże japońskiej wyspy Honsiu uderzyła gigantyczna fala tsunami. W najwyższym punkcie miała prawie 40 metrów. Wdarła się w głąb lądu na 10 km, przesuwając całą wyspę o 2,4 metra.

Drugą katastrofą, wynikającą z trzęsienia ziemi, była awaria elektrowni jądrowej. Ewakuowano kilka tysięcy ludzi i zamknięto teren o średnicy 40 km. Obszar ten przez wiele lat nie będzie bezpieczny dla ludzi. Skutki katastrofy w Fukushimie są porównywalne lub nawet większe od Czarnobyla.

Film katastroficzny „Bohaterowie z Fukushimy” opowiada o pracownikach, ochotnikach, strażakach i policjantach, którzy podjęli się likwidacji skutków awarii elektrowni jądrowej na wyspie Honsiu. Wielu z nich podjęło heroiczną walkę kosztem własnego życia. Reżyseria: Setsurô Wakamatsu.

Ocena na Filmwebie: 6,0

Miejsce 5: Posejdon (2006) – walka z żywiołem w noc sylwestrową

Akcja filmu rozgrywa się na pokładzie luksusowego statku Posejdon pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Trwa impreza sylwestrowa. Kapitan Bradford (Andre Braugher) wznosi toast za pomyślny Nowy Rok. W tym samym czasie pierwszy oficer zauważa coś niepokojącego. Odkrywa, że do okrętu zbliża się ogromna fala o wysokości ponad 30 metrów.

Kapitan wydaje polecenie, aby ludzie na pokładzie trzymali się razem. Jednak Dylan Johns (Josh Lucas) nie zamierza stać bezczynnie. Z pełną determinacją przedziera się przez tonący statek, szukając sposobu na przetrwanie. Dołączają do niego inni, przypadkowi ludzie, którzy od teraz mogą polegać tylko na sobie nawzajem.

Odświeżona wersja „Tragedii Posejdona” (film Ronalda Neame i Irwina Allena z 1972 r.) w reżyserii Wolfganga Petersena był nominowany do Oscarów w 2007 r. w kategorii: najlepsze efekty specjalne.

Ocena na Filmwebie: 6,1.

Miejsce 4: 2012 (2009) – spełniona przepowiednia starożytnych cywilizacji

„2012” to katastroficzny film sci–fi w reżyserii Rolanda Emmericha. Akcja rozpoczyna się w 2009 r., kiedy naukowcy zauważają na Słońcu wyjątkowo silne eksplozje. Pada przypuszczenie, że są one początkiem nadciągających katastrof, mogących doprowadzić do całkowitej zagłady ludzkości. Tym samym okazuje się, że teorie naukowe są zbieżne z prognozami z kalendarza Majów, w którym dokładnie określono datę końca świata.

W roku 2012, zgodnie z zapowiedzią, następuje seria kataklizmów – trzęsienia ziemi, huragany, fale tsunami. Żywioł zabiera kawałek po kawałku kolejne obszary, miasta i ludzi. Na tle globalnej katastrofy śledzimy heroiczną walkę z czasem, jaką podejmuje Jackson Curtis (John Cusack), aby uratować siebie i swoją rodzinę.

Film zdobył dwie nagrody na festiwalu Satelity w 2009 r. – za najlepszy dźwięk i efekty specjalne.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Zobacz także: Filmy o końcu świata – TOP 10

Miejsce 3: Fala (2015) – katastroficzna wizja zalania norweskich fiordów

Przenosimy się do Norwegii w góry Åkneset. Grupa geologów, w tym Kristian (Kristoffer Joner) odkrywają niepokojące osunięcie się fiordu. Ruch skorupy ziemskiej powoduje utworzenie gigantycznej fali o wysokości 85 metrów. Woda zbliża się do wybrzeża z zawrotną prędkością, więc nie ma już czasu na ewakuację.

Kristian podejmuję próbę uratowania najbliższych, na co ma dokładnie 10 min. Po tym czasie tsunami zaleje miasteczko.

Film „Fala” powstał w oparciu o prawdziwe informacje o pogłębiających się szczelinach na zboczach fiordu Geiranger. Katastroficzna wizja jest prawdopodobna, jednak dokładny czas kataklizmu nie jest znany. Przypuszcza się, że fala wywołana ruchami tektonicznymi może zalać trzy pobliskie miejscowości – Hellesylt, Geiranger i Tafjord.

Obraz w reżyserii Roara Uthauga zdobył trzy nagrody na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Amanda w 2016 r. – jako najlepszy kinowy film norweski, za dźwięk i efekty specjalne.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Miejsce 2: Tsunami: Po katastrofie (2006) – dramat człowieka

„Tsunami: Po katastrofie” to film składający się z dwóch części, który powstał w koprodukcji HBO i BBC. To kilka przeplatających się historii o skutkach trzęsienia ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r. Katastrofa w szczególny sposób dotknęła dwa obszary Tajlandii – Phuket i Khao Lak.

Poznajemy Iana i Susie Carterów (Chiwetel Ejiofor i Sophie Okonedo) – młode małżeństwo wytrwale próbuje odnaleźć swoją córkę, porwaną przez wodę. Z kolei Kim Peabody (Gina McKee) i jej syn Adam (George MacKay), szukają męża Kim i ojca Adama oraz jego starszego brata, Johna.

Jest także Than (Samrit Machielsen), tajski kelner, który stracił całą rodzinę i miejsce zamieszkania. W końcu pojawia się również brytyjski urzędnik, Tony Whittaker (Hugh Bonneville) – którego chęć pomocy ogranicza bezduszna biurokracja.

Film w reżyserii Bharata Nalluriego zdobył nagrodę BAFTA w 2007 w kategorii: najlepszy dźwięk telewizyjny. Zdjęcia kręcono w Tajlandii.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Miejsce 1: Niemożliwe (2012) – święta w Tajlandii w 2004 r.

To prawdziwa historia rodziny, która przeżyła tsunami w 2004 r. Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) i ich trzej synowie spędzają święta w uroczym kurorcie u wybrzeży Oceanu Indyjskiego.

Kiedy 26 grudnia gigantyczna ściana wody uderza w wybrzeże, zostają rozdzieleni, ale wszystkim udaje się przeżyć. Próbują odnaleźć siebie nawzajem, ale nie jest to łatwe. W wyniku katastrofy są osłabieni i ranni, a Maria potrzebuje pomocy lekarzy.

Scenariusz do filmu „Niemożliwe” powstał na podstawie doświadczeń Marii Belón i jej rodziny. Obraz w reżyserii Juana Antonio Bayony zdobył pięć nagród Goya za: najlepszą reżyserię, dźwięk, montaż, efekty specjalne i kierownictwo produkcji.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: TOP 10 filmów o przetrwaniu: survival na ekranie

Pozostałe filmy o tsunami i katastrofach spowodowanych wielką falą

Pozostając w temacie wodnych kataklizmów, proponujemy listę uzupełniającą ranking:

Reklama
  1. Zabójcza fala (1997) – film katastroficzny w reżyserii George'a Millera o tajemniczych przyczynach fal pływowych w Kalifornii,
  2. Tsunami (2005) – niemiecki film katastroficzny, podejmujący próbę zbadania przyczyn tsunami na Oceanie Indyjskim z 2004 roku. Reżyseria: Winfried Oelsner, Bharat Nalluri,
  3. Gniew oceanu (2000) – opowieść o rybaku (George Clooney) i jego nadziei na połów pomimo zbliżającego się sztormu, wywołanego huraganem Grace. Reżyseria: Wolfgang Petersen,
  4. San Andreas (2015) – film o trzęsieniu ziemi w Kalifornii, po którym następuje fala tsunami. Reżyseria: Brad Peyton,
  5. Czerwony żółw (2016) – film animowany o rozbitku, wyrzuconym przez ogromną falę na tropikalną wyspę. Reżyseria: Michaël Dudok de Wit,
  6. Pełzająca śmierć (2019) – horror, który rozgrywa się na tle powodzi spowodowanej huraganem na Florydzie. Reżyseria: Alexandre Aja.
Reklama
Reklama
Reklama