ze świata filmu

Przed nami 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Co czeka gości wydarzenia?

Znamy pierwsze szczegóły!

Wojciech Klauze, Rafał Kowalski 13 października 2023 18:33

Jeszcze tylko miesiąc dzieli nad od rozpoczęcia przeglądu najlepszych filmów azjatyckich! 17. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, symbolizowana przez Wodnego Królika, odbędzie się w dniach 15-21 listopada w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka, a w wersji online potrwa aż do 3 grudnia. Co czeka zainteresowanych wydarzeniem?

17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – szczegóły, program

Jak informują organizatorzy, w programie znalazły się dobrze już znane publiczności sekcje: mainstreamowe hity czyli Asian Cinerama i konkursowy przegląd najciekawszych filmów młodych twórców – Nowe Kino Azji. Festiwalowy line-up uzupełnią trzy sekcje tematyczne, w tym focus na zupełnie nowy azjatycki kierunek i retrospektywa wielkiego mistrza. W jednej z sekcji reflektory zostaną skierowane na wspaniałe hongkońskie bohaterki i niezapomniane role gwiazd. Całość programu uzupełnią wyjątkowe pokazy specjalne.

Jak co roku, selekcjonerzy festiwalu obejrzeli setki filmów, by skomponować program, który nie tylko przybliży interesujące tematy czy twórców, ale poruszy też wrażliwość widzów. Od skromnych, kontemplacyjnych filmów, przez pełne dobrej energii komedie romantyczne, po wystawne blockbustery zapierające skalą dech w piersiach – program 17. Pięciu Smaków dostarczy wielu emocji wszystkim, którzy cenią dobre kino.

Co jeszcze? Magazyn z autorskimi tekstami i wywiadami, seria odcinków Podkastu Pięciu Smaków pogłębiających filmowe konteksty, spotkania z twórczyniami i twórcami w kinie i online oraz eksperckie prelekcje przed seansami – to wszystko czeka publiczność podczas dziewiętnastu festiwalowych dni.

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2023
Fot. Materiał prasowy

Atrakcje Festiwalu Pięć Smaków 2023 - retrospektywa Kinga Hu

To pierwsza taka okazja, by przyjrzeć się w Polsce retrospektywie twórcy, który zmienił oblicze kina. King Hu jest niekwestionowanym mistrzem kina wuxia, które zredefiniował i unowocześnił. Jego twórczość jest też dowodem na potwierdzenie tezy, że w kino akcji można tchnąć transcendentalny pierwiastek i ładunek namacalnej mistyki.

Reżyser Dotyku zen zapisał się na kartach historii kina jako innowator w zakresie choreografii walk. Stosował wizjonerskie rozwiązania techniczne, do których podchodził z niebywałą starannością

King Hu był też protofeministą. Powołał do życia wiele wspaniałych bohaterek filmowych – sprawczych, wyemancypowanych, walczących o swoje – których próżno szukać w ówczesnych kinematografiach, nie tylko Tajwanu czy Hongkongu, ale całego świata. Dorobek Hu odcisnął ogromne piętno na późniejszych mistrzach kina akcji – m.in. na Zhang Yimou, Tsui Harku, Johnie Woo, Johnniem To, czy siostrach Wachowskich.

Prezentowane podczas retrospektywy filmy pochodzą z różnych okresów twórczości Kinga Hu, kreując profil artysty, bez którego światowe kino nie wyglądałoby tak samo. Filmy w sekcji:

  • Dragon Inn (Dragon Inn, 1967)
  • Dotyk zen (Touch of Zen, 1971)
  • Legenda gór (Legend of the Mountain, 1979)
  • Deszcz w górach (Raining in the Mountain, 1979)
  • Koło życia (The Wheel of Life, 1983)

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2023 plakat
Fot. Materiał prasowy

Pozostałe sekcje Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia czekają nas także:

  • Pokazy Specjalne: to mini-zestaw starszych dzieł, które korespondują z filmami z innych sekcji, uzupełniając konteksty i znaczenia w programie festiwalu. Znajdą się tu legendarne arcydzieła uznanych mistrzów, do których zawsze dobrze jest wrócić, oraz filmy artystów, z którymi publiczność będzie mogła się spotkać i porozmawiać po projekcjach.
  • Kobiece Oblicza Hongkongu: Hongkong to nie tylko kino akcji, lecz także błyskotliwe komedie i dramaty oraz mocne opowieści o społecznym wydźwięku – i tu również można odnaleźć fascynujące, złożone kobiece postaci. W sekcji Kobiece Oblicza Hongkongu reflektory zostaną skierowane na silne bohaterki i wielkie role gwiazd: Cheng Pei-Pei, Maggie Cheung, Sylvii Chang czy Cherry Ngan. Sekcja prezentuje historię tego kina od lat 60. z nieoczywistej, kobiecej perspektywy.
  • Focus: Indie: to filmowa panorama współczesnych Indii, w której wspólnym dla zebranych tytułów elementem jest kolektywność. Wybrane do programu historie opowiadają nie tyle o jednostkach, ile o grupach. Twórcy wyselekcjonowanych filmów przyglądają się przestrzeniom miejskim i pozamiejskim, otwartym i zamkniętym, dopuszczając do głosu grupy wykluczone lub znajdujące się poza oficjalną narracją. Filmy te pochodzą z różnych regionów Indii, co wpływa na różnorodność tej kinematografii.
  • Nowe Kino Azji: to doskonale znana widzom sekcja konkursowa Pięciu Smaków. Jedenaście filmów, zrealizowanych przez rozpoczynających kariery, zdolnych reżyserów i reżyserki, składa się na barwną i wymowną panoramę kina azjatyckiego. To też przekrojowe spojrzenie na zainteresowania współczesnych artystów i artystek z Azji – od enigmatycznego slow cinema, przez niepokojące thrillery o rozwarstwieniu klasowym, po wyraziste dramaty osadzone w konkretnym kulturowym kontekście. To spośród tych filmów People’s Jury wybierze zwycięzcę festiwalu.
  • Asian Cinerama: to sekcja składająca się przebojów, które w bieżącym sezonie podbiły serca azjatyckiej publiczności. Widzowie otrzymają tu solidną porcję strachu spod ręki profesora indonezyjskiego horroru, perwersyjnie gęsty thriller z Filipin, ale też zabawny i refleksyjny film o istocie życia ulubienicy pięciosmakowej publiczności oraz pełen emocji i humoru chiński blockbuster, który stał się największym przebojem lokalnych kin w 2023 roku. Prowadzone pewną ręką, zaskakujące innowacyjnymi rozwiązaniami formalnymi, oferujące dawkę świetnej zabawy – Asian Cinerama to seanse, które zostaną zapamiętane na długo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Nie chciała, by poszła w jej ślady. Gdy zmarła, świat Michaliny Olszańskiej się zawalił


17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Gdzie kupić bilety?

Do udziału w festiwalu zapraszamy w dniach:

-15 listopada – 3 grudnia, online
-15-21 listopada, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka

Bilety i wszelkie szczegóły dotyczące cen znajdziesz NA TEJ STRONIE. Program festiwalu zostanie ogłoszony 26 października. 

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2023
Fot. Materiał prasowy

TAGI #film

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.