Aktorka polskiego pochodzenia, Pola Negri, była rozpoznawalną na całym świecie gwiazdą kina niemego. Występowała w filmach niemieckich oraz amerykańskich. Rozkochała w sobie publiczność i zdobyła serca najbardziej wpływowych artystów. Jej wielka popularność oraz fortuna wywindowały ją na sam szczyt hollywoodzkiej piramidy. A wizerunek skandalistki sprawił, że wzbudzała emocje również poza ekranem. Nikomu z polskich aktorów nie udało się powtórzyć jej legendarnego sukcesu.

Reklama

Ciężkie dzieciństwo Poli Negri

Pola Negri, której prawdziwe imię brzmiało Barbara Apolonia Chałupiec, przyszła na świat 3 stycznia 1897 roku w Lipnie jako córka Polki i słowackiego Roma. Gdy miała 7 lat, jej ojciec został aresztowany i zesłany na Sybir. Od tej pory wraz z matką, musiały radzić sobie same. Wyjechały do Warszawy, gdzie mama Apolonii pracowała jako pomoc domowa.

Zobacz: Świat naśladował Gretę Garbo, a my? To one były ikonami stylu w niepodległej Polsce!

Nieudana kariera baletowa Poli Negri

Pomimo nieciekawej sytuacji finansowej, matka Apolonii od początku wychowywała ją na wielką damę i gdy tylko dostrzegła talent córki, posłała ją na lekcje tańca i aktorstwa. Po zakończeniu szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie Pola zadebiutowała w Jeziorze Łabędzim w 1908 roku. Jej prawdziwym marzeniem było zostać baleriną, jednak przeszkodziła jej w tym gruźlica, która zaatakowała płuca aktorki. Pola odbyła intensywne leczenie w Zakopanem, ale musiała zrezygnować z kariery tancerki. Ten wyjątkowo smutny moment w życiu przyszłej aktorki zainspirował ją do wybrania sobie nowego imienia. Właśnie wtedy Pola Negri postanowiła przyjąć pseudonim artystyczny na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki – Ady Negri.

Początki kariery aktorskiej Poli Negri

Jako aktorka teatralna zadebiutowała w 1912 roku rolą Anieli w spektaklu Śluby panieńskie w Teatrze Małym w Warszawie. Niestety recenzje nie były wobec niej zbyt przychylne. Krytycy zarzucali jej, że nie posiada odpowiedniej dykcji, a jej głos jest zbyt chrapliwy. Na szczęście aktorka dostałą kolejną szansę i otrzymała angaż w pantomimie Sumurum. Swoim występem zachwyciła całą Warszawę. Dostrzegł ją również szef najważniejszego ówcześnie studia filmowego w Polsce – Sfinksa. Tak zaczęła się jej kariera filmowa.

Zobacz także

Kariera Poli Negri na dużym ekranie

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w Niewolnicy zmysłów. Dla atelier filmowego Sfinks zagrała jeszcze w 7 filmach i wywalczyła sobie tytuł „pierwszego polskiego wampa ekranu”. Aktorka nie odniosłaby jednak tak spektakularnego sukcesu, gdyby nie wybuch I wojny światowej. W trakcie konfliktu, filmy, które nagrała w Polsce trafiły do Niemiec, gdzie zafascynowana publiczność obwołała ją „polską Astą Nielsen”.

Po przeprowadzce do Berlina Pola Negri poznała słynnego niemieckiego reżysera Ernsta Lubitscha i stała się jego czołową aktorką. Zagrała dla niego w filmach Oczy mumii Ma, Carmen czy Madame Dubarry, które na stałe zapisały się w historii kina niemego. Szczęśliwym zrządzeniem losu, w tamtym czasie w Europie przebywał Charlie Chaplin, który po powrocie do Ameryki z entuzjazmem opowiedział rodzimej prasie o wielkim talencie Poli Negri. Na zaproszenie hollywoodzkiego studia filmowego aktorka nie musiała długo czekać.

W 1922 roku aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się symbolem seksu oraz główną rywalką amerykańskiej gwiazdy Glorii Swanson. Dzięki filmom Cesarzowa i Hotel Imperial stała się jedną z najbardziej cenionych postaci ówczesnego Hollywood. Rozsławiły ją nie tylko filmy, ale też odważny styl życia, który promowała. Pola Negri była bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy kobietą: malowała paznokcie, nosiła botki na bardzo wysokich obcasach i bardzo oryginalne modele sukni. Jej ekstrawagancki sposób bycia był możliwy dzięki ogromnym zarobkom gwiazdy, która zgarniała milion dolarów rocznie. Wkrótce zamieszkała w ogromnej rezydencji w Beverly Hills.

Romanse i związki Poli Negri

Życie miłosne Poli Negri było bardzo intensywne. Swojego pierwszego męża poznała gdy aresztowano ją na granicy w Sosnowcu. Pola podróżowała wtedy do Berlina, wioząc kopię filmu Niewolnica zmysłów. W wyniku pomyłki została aresztowana przez straż graniczną i w ten sposób nawiązała znajomość z podporucznikiem Eugeniuszem Dąmbskim. Para szybko się pobrała i równie szybko rozwiodła.

W Ameryce Pola Negri nawiązała liczne romanse. Kochał się w niej Charlie Chaplin oraz Albert Einstein. Mówiło się też o tym, że ze znajomą Margaret West, łączyło ją coś więcej niż tylko przyjaźń. Jej kochankiem oraz oficjalnym narzeczonym był natomiast jeden z największych gwiazdorów kina niemego – Rudolph Valentino. W 1927 roku poślubiła gruzińskiego księcia Serge'a Mdivaniego. Jednak to małżeństwo również nie trwało długo.

Pola Negri otaczała się sławnymi towarzyszami i z tego powodu była obiektem nieustannych plotek. Jednak podobno ona sama była autorką większości z nich. Aktorka kreowała swój medialny wizerunek na podobieństwo dzisiejszych celebrytów, czym zraziła do siebie część amerykańskiej publiki.

Początek końca kariery Poli Negri

Dobra passa obdarzonej bardzo niskim głosem aktorki, skończyła się wraz z przełomem dźwiękowym w kinie. Pojawiły się głosy, które krytykowały także jej wschodni akcent. Gwoździem do trumny okazało się jednak zachowanie Negri na pogrzebie Rudolpha Valentino. Aktorka rozzłościła opinię publiczną, kiedy w rozpaczy rzuciła się na trumnę gwiazdora. Media podejrzewały ją o chęć zyskania jeszcze większego rozgłosu na śmierci aktora.

Pola musiała wyjechać ze Stanów, przyjęła więc ponownie ofertę z Berlina. Tam, pomimo niesprzyjającej dla artystów atmosfery i mocno nasilonej propagandy, udało jej się nakręcić 7 filmów. Aktorka była ponoć ulubienicą Adolfa Hitlera, co na pewno ułatwiło jej wiele kwestii. Wkrótce jednak Joseph Goebbels złożył gwieździe propozycję wystąpienia w filmie promującym ideologię nazistowską, przez co Pola Negri musiała uciekać do Francji.

Swój ostatni film – Księżycowe prządki – Pola Negri nakręciła w Londynie w 1964 roku. Podobno liczyła na Oscara, jednak jej kariera w Hollywood zakończyła się na dobre. Po tym występie aktorka odmówiła udzielania się na salonach.

Reklama

Pola Negri zmarła w 1987 roku w Teksasie w wieku 90 lat, zapisując się w historii jako jedyna polska aktorka, która odniosła ogromny międzynarodowy sukces. W jej rodzinnym Lipnie od 2007 roku odbywa się festiwal Pola i inni, honorujący zarówno Polę Negri, jak i innych polskich aktorów pragnących przebić się za granicą.

Reklama
Reklama
Reklama