Aktor filmowy, scenarzysta, kompozytor i reżyser, a także zdobywca Oscara. Największą sławę zyskał dzięki stworzeniu wizerunku włóczęgi Trampa. Charlie Chaplin, kultowa postać kina niemego, dał się poznać jako reżyser skupiający się na ekspresji i pozostaje jednym z najważniejszych twórców filmowych w historii. Jego życie było pełne wzlotów, upadków i skandali.

Reklama

Charlie Chaplin dzieciństwo

Charlie Chaplin, a właściwie Charles Spencer Chaplin, urodził się 16 kwietnia 1889 roku w sercu Londynu. Po odejściu ojca wychowywała go matka, z którą musiał zamieszkać w przytułku. Gdy Charlie miał 12 lat, kobieta przeszła załamanie nerwowe i została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Pomimo trudnego dzieciństwa, właśnie wtedy rozpoczął karierę, podążając ścieżką rodziców aktorów.

Kiedy zaczął pracować w teatrze, zagrał kilka niewielkich ról, ale szybko zauważono, że ma talent. Podpisał kontrakt ze studiem filmowym Keystone Film Company i z powodzeniem zadebiutował w komedii Aby zarobić na życie. Wtedy też stworzył kultową postać Trampa, włóczęgi, który zyskał światową popularność i stał się jednym z symboli kina XX wieku. Od tego momentu sytuacja finansowa Chaplina, oraz jego reputacja jako artysty, całkowicie się zmieniła.

ZOBACZ: Walczyła z anemią, miała ojca nazistę i wojenną traumę. Historia Audrey Hepburn

Charlie Chaplin w filmie „Brzdąc”

Zobacz także
Getty Images

Skandale w życiu Charliego Chaplina

Pod koniec lat 20. XX wieku podpisał pierwszą poważną umowę o wartości 1 miliona dolarów z First National. Dzięki sukcesom poprzednich filmów, popularności i rosnącej niezależności finansowej, Chaplin założył własne studio filmowe. Stopniowo poszerzał zakres swoich obowiązków – był jednocześnie scenarzystą, reżyserem, producentem, montażystą, kompozytorem i gwiazdą swoich filmów.

Po ogromnym sukcesie Brzdąca, który odzwierciedlał osobiste doświadczenia Chaplina, tworzył dalej. Za Gorączkę złota otrzymał pierwszą nominację do Oscara, a film Światła wielkiego miasta uważany jest za najlepsze dzieło kina niemego.

Kiedy opuścił przemysł filmowy z powodu problemów społecznych i ekonomicznych, przez pięć lat zwiedzał świat. W trakcie licznych podróży zwrócił uwagę na konsekwencje wielkiego kryzysu, które zainspirowały go do stworzenia filmu Dzisiejsze czasy w 1936 roku. Tym samym pożegnał się z wizerunkiem włóczęgi, koncentrując się na konfliktach społeczno-politycznych lat 30. i 40. XX wieku.

Dyktator z 1940 roku był pierwszym filmem dźwiękowym Chaplina, ale niewiele brakowało, aby w ogóle nie powstał. Zaczął otrzymywać listy z pogróżkami, więc za radą producentów przerwał pracę nad satyrą na Adolfa Hitlera. Kiedy dowiedział się o tym prezydent USA Franklin Roosevelt, wysłał do Chaplina swojego najbliższego doradcę, aby poinformować, że reżyser może liczyć na jego wsparcie. Ostatecznie Dyktator otrzymał pięć nominacji do Oscara – za najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszą muzykę i za obie role, główną i drugoplanową. Chaplin mógł zdobyć aż cztery statuetki.

ZOBACZ: Uzależnienia, wiara w UFO i związek z nieletnią. Skandaliczne oblicze Elvisa Presleya

Charlie Chaplin w filmie „Dyktator”

Getty Images

Charlie Chaplin - życie prywatne. Żony, dzieci

Pomimo wielkiej kariery, w życiu Charliego Chaplina nie brakowało skandali, szczególnie tych związanych z jego życiem prywatnym. Artysta zyskał miano kobieciarza i zawsze wybierał kobiety młodsze od siebie. O wiele młodsze.

Jego pierwsze małżeństwo z aktorką Mildred Harris nie było udane. Chaplin musiał ją poślubić, gdy zaszła w ciążę i okazało się, że ma 16 lat. Dziecko pary zmarło trzy dni po urodzeniu, a reżyser szybko zdecydował się na rozwód. Gdy Harris oskarżyła go o złe traktowanie, zapłacił 100 tysięcy dolarów, aby zniknęła z jego życia na zawsze.

Niedługo po tym związał się z aktorką Litą Grey. Lillita Louise MacMurray była o ponad połowę młodsza od Chaplina – miała zaledwie 12 lat, kiedy związała się z 31-letnim Charliem. Zaszła w ciążę, więc para uciekła do Meksyku, aby wziąć ślub. Jak wspominała w swojej książce My life with Chaplin: An intimate memoir, podczas podróży Chaplin zasugerował, żeby pozbyliby się problemu, gdyby wyskoczyła z pociągu.

Gdy w 1925 roku urodził się Charles Jr, Chaplin stracił zainteresowanie swoją żoną, jednak Lita znów zaszła w ciążę. „Zmusiłaś mnie do ślubu! Chcesz mnie zabić drugim dzieckiem!”, krzyczał podczas kłótni, zgodnie ze wspomnieniami aktorki. Para wystąpiła o rozwód, ale prawdziwy skandal wybuchł dopiero wtedy, gdy prawnicy Lity przedstawili wielostronicowy pozew, w którym ujawniono szczegóły ich życia seksualnego i liczne zdrady Chaplina. W rezultacie kobieta otrzymała około miliona dolarów odszkodowania. Co ciekawe, Grey napisała nową książkę po śmierci Chaplina i... wycofała wszystkie zarzuty.

Wiele osób uważa, że to właśnie historia Lity Grey stanowi podstawę słynnej powieści Lolita autorstwa Vladimira Nabokova. Inni wskazują, że inspiracją była baletnica Hetty Kelly, w której Chaplin zakochał się w młodości. Miała 14 lat, a on 19. Legendarny filmowiec nawet się jej oświadczył, ale dziewczyna odmówiła.

Charlie Chaplin i Lita Grey

Getty Images

Gdy Charlie Chaplin poznał 22-letnią aktorkę Paulette Goddard, nie ujawniał ich związku. O tym, że byli małżeństwem, dziennikarze dowiedzieli się dopiero po rozwodzie. Para rozstała się cicho i bez skandalu.

Czwartą, i ostatnią żoną twórcy była Oona O’Neill. W dniu zaręczyn aktorka miała 18 lat, Chaplin – 54. Rodzice dziewczyny byli przeciwni temu małżeństwu, dlatego zakochani wzięli ślub w tajemnicy w 1943 roku. Oona zrezygnowała z kariery filmowej i całkowicie poświęciła się rodzinie. Para doczekała się trójki synów (Christopher, Eugene i Michael) i pięciu córek (Josephine, Jane, Victoria, Geraldine i Annette-Emilie). Ostatnie dziecko urodziło się, gdy Chaplin miał 72 lata.

ZOBACZ: Miała siedmiu mężów i z każdym była na swój sposób szczęśliwa. Wszyscy mężczyźni Elizabeth Taylor

Charlie Chaplin: ostatnie lata życia

Film Światła rampy z 1952 roku miał być podsumowaniem życia Charliego, ale nie spodobał się amerykańskiej publiczności. Jednak pomimo faktu, że jego kariera w Hollywood faktycznie się skończyła, w Europie wciąż uznawany był za legendarnego twórcę. Po raz ostatni pojawił się na ekranie w Królu w Nowym Jorku, a w 1967 roku wyreżyserował swój ostatni film, czyli Hrabinę z Hongkongu.

W 1972 roku otrzymał honorowego Oscara za „nieobliczalny wpływ, jaki wywarł na tworzenie filmów artystycznych w tym wieku” oraz „nieoceniony wkład w to, że kino stało się sztuką XX wieku”. Nagrodę wręczył mu Jack Lemmon, a sam Chaplin pojawił się na scenie z charakterystyczną laską i melonikiem w dłoniach.

Ze względu na cofnięcie wizy przez Stany Zjednoczone – pomimo 40 lat spędzonych w USA, nigdy nie otrzymał obywatelstwa – Charlie Chaplin wraz z rodziną przeniósł się do Szwajcarii. Mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1977 roku. Zmarł w otoczeniu najbliższych w wieku 88 lat.

Reklama

Charlie Chaplin i Oona O’Neill z dziećmi

Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama