Fot. STOCK ADOBE
PORADNIK URODA

Ten błąd w makijażu nadal popełnia wiele z nas!

Powoduje przedwczesne starzenie skóry

Marta Baran 3 kwietnia 2019 17:30
Fot. STOCK ADOBE

Po nałożeniu podkładu, pudru oraz perfekcyjnym wykonturowaniu twarzy jesteś gotowa do wyjścia i stawienia czoła nowym wyzwaniom. Powtarzasz tą rutynę codziennie, ale czy po każdej aplikacji pamiętasz o umyciu pędzli, gąbeczek i innych akcesoriów? Każda z nas ma na sumieniu taki grzech. Nikomu nie trzeba przypominać, że nie jest to zdrowe. Duża część z nas bagatelizuje ten problem, jednak jego konsekwencje są zaskakująco przerażające.

Co fundują brudne pędzle?

Wypryski, zapchane pory oraz podrażnienia to niektóre z objawów spowodowanych nieregularnym myciem pędzli. Problem ten może dotyczyć każdego rodzaju skóry, nie tylko wrażliwej! Wystarczy, że przez kilka dni nie będziesz myła swoich pędzli, a staną się one pożywką dla bakterii, które szybko przedostaną się na twarz. Według wykonanych badań pod mikroskopem na nieumytych pędzlach znajdują się roztocza, które przenoszą się na rzęsy i twarz, żyjąc w starych komórkach skóry i sebum. Ponadto na brudnych pędzlach mamy wylęgarnie gronkowców, bakterii e-coli, a także grzyby. Brzmi przerażająco, jednak nie są one szkodliwe, gdy bariera ochronna skóry nie jest naruszona - niestety o to trudno, gdy tygodniami korzysta się z brudnych akcesoriów do makijażu.

Ponadto może się to odbić na zdrowiu, ponieważ długotrwałe niemycie pędzli może prowadzić do zapalenia tkanki łącznej., opryszczki, zapalenia spojówek, a także przedwczesnego starzenia się skóry! Pod wpływem bakterii znajdujących się na akcesoriach do makijażu, skóra ma większe skłonności do rozpadu kolagenu, który ma wpływ na jej jędrność oraz wygląd. Regularne czyszczenie pędzli jest konieczne, a my mamy na to sprawdzony sposób!

W jaki sposób myć pędzle krok po kroku?

  1. Namocz użyte pędzle w miseczce z gorącą wodą, a następnie umyj z dodatkiem szamponu lub mydła. Delikatnie pocieraj włoski pędzli do uzyskania piany.
  2. Następnie wypłucz pędzle pod bieżącą wodą, aby pozbyć się piany. Jeśli widzisz, że woda jest nadal zabarwiona koniecznie powtórz ten proces jeszcze raz. Aby wyschły dużo szybciej użyj specjalnej maty, która przyspieszy ten proces i zapobiegnie odkształcaniu się włosków.

Jak umyć pędzle bez użycia wody?

Większość z nas odkłada czyszczenie pędzli na później, bo czas ich wysychania jest dość długi. Możesz to również zrobić bez ich moczenia. Na rynku jest mnóstwo preparatów, którymi wystarczy spryskać pędzel, aby zdezynfekować wszelkie bakterie. Koniecznie pamiętaj, żeby przy zakupie akcesoriów do makijażu wybierać te z włosiem syntetycznym - jest łatwiejsze w utrzymaniu, a przy okazji nie zużywa się zbyt szybko. 

Fot. STOCK ADOBE

Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?