Titanic
Fot. The Print Collector/Heritage Images via Getty Images
O tym się mówi!

Wrak Titanica może zostać całkowicie pochłonięty przez ocean

Czy już niedługo zniknie z powierzchni Ziemi?

Aleksandra Frankowska 26 sierpnia 2022 12:27
Titanic
Fot. The Print Collector/Heritage Images via Getty Images

Najsłynniejszy statek pasażerski świata, Titanic, który spoczywa na dnie Oceanu Atlantyckiego, już niedługo może się całkowicie rozpaść. Wszystko to przez bakterie, które żywią się metalem i pochłaniają jego wrak. Do tej pory nie było wiadomo o nich zbyt wiele. Teraz na jaw wychodząc wstrząsające fakty, mówiące o tym, że być Titanic niedługo całkowicie zniknie. Czy to możliwe?

ZOBACZ TEŻ: Titanic nie zatonął przez górę lodową?! Główna przyczyna katastrofy była inna

Wrak Titanica się rozpada

Szczątki statku znajdują się około 650 km od Kanady. W lipcu przeszedł kolejne oględziny, których dokonali badacze z firmy OceanGate Expeditions. W wyniku badań okazało się, że wrak statku znajdujący się na głębokości koło 3800 metrów z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Ocean naturalnie go pochłania. Zawalił się między innymi jego maszt.

barbara west ocala z titanica
Fot. Image State / The Print Collector / East News

Titanic jest zjadany przez nieznane bakterie

Na statku pojawiły się nowe organizmy – bakterie Halomonas titanicae, które żywią się żelazem i stalą. Nieznane do tej pory żyjątka sprawiają, że tworzywo, z których wykonany jest statek staje się kruchy, a finalnie całkowicie się rozpada. Według badaczy nie ma żadnych wątpliwości, że za około 20 lat Titanic może całkowicie przestać istnieć.

Titanic

Największa katastrowa w historii świata

Nie ma na świecie osoby, która nie słyszałaby o tragedii Titanica. Dzięki Jamesowi Cameronowi, który w 1997 roku stworzył film o tej samej nazwie, Titanic stał się legendą. Historia prawdziwa wydarzyła się ponad 100 lat temu, w 1912 roku. Rejs z Southampton miał zakończyć się w Nowym Jorku. Statek pasażerski przewoził wówczas 2200 osób. Statek zderzył się z górą lodową i zatonął, w wyniku czego zginęło ponad 1500 osób. 

TAGI #Titanic

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.