Te książki musisz przeczytać! Oto 7 lektur o kobietach i feminizmie…
Inspirujące i wciągające, warto je znać!
- Redakcja VIVA!
Kojarzycie nazwisko Chimamanda Ngozi Adichie? Jeśli czytaliście uważnie magazyn VIVA!Moda, to pamiętacie, że jej słowa wspominaliśmy w jednym z numerów. Jeśli jednak Wam to umknęło, to na pewno znacie piosenkę Beyoncé ***Flawless. Utwór to manifest piosenkarki, w którym wykorzystała duży fragment przemówienia nigeryjskiej pisarki i aktywistki Chimamandy Ngozi Adichie. Właśnie w tym przemówieniu padają niezwykle ważne słowa „Feminist: the person who believes in the social, political, and economic equality of the sexes”/„Feministka to osoba, która wierzy w społeczną, polityczną i ekonomiczną równość płci”. To nie koniec istotnych przemyśleń nigeryjskiej feministki - to ona jest autorką stwierdzenia „We should all be feminists”/„Wszyscy powinniśmy być feministami”. A kim były i są feministki? Oto książki o kobietach i feminizmie, które warto przeczytać!
ZOBACZ TEŻ: Co warto przeczytać tej jesieni? Oto najciekawsze książki o sztuce i modzie!
„Wszyscy powinniśmy być feministami”, Chimamanda Ngozi Adiche
Autorka w tej książce nawołuje do feminizmu, obala liczne stereotypy, które zakorzeniły się w naszych przekonaniach na przestrzeni ostatnich lat - opiera się przy tym, między innymi na własnym doświadczeniu. Według niej społeczeństwo skupia się w dużej mierze wyłącznie na ogólnych prawach człowieka, jest to jednak działanie niewystarczające, bowiem zapominamy wówczas często o problemach, które związane są z płcią kulturową.
„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood
Pewnie doskonale znacie słynny serial o tym samym tytule z Elisabeth Moss w roli głównej. Powstał właśnie w oparciu o książkę Atwood z 1985 roku. Głównej bohaterce Fredzie przyszło żyć w Republice Gilead. W świecie owładniętym reżimem oraz ortodoksyjnymi prawami religijnymi, borykającym się z problemem niepłodności i drastycznie spadającym przyrostem naturalnym. W tej koszmarnej rzeczywistości tylko nieliczne kobiety pozostały płodne, rodzą dzieci dla bezpłodnych małżeństw. Do nich należy Freda, która nie ma już praw, ma za to długą listę zakazów i nakazów. Przerażająca opowieść, która szczególnie dziś w Polsce nabiera mocy…
„Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy”, Jessica Bennett
W tej książce dziennikarka Jessica Bennett przeplata osobiste historie członkiń fight clubu (raz w miesiącu grupka kobiet spotykała się, żeby dzielić się frustracjami wywołanymi seksizmem w ich pracy) z potwierdzonymi naukowo danymi o nierównościach między kobietami i mężczyznami, które wciąż stanowią bolączkę rynku pracy. Nie tylko wymienia konkretne typy seksistowskich zachowań, lecz także udziela porad, jak z nimi walczyć.
„Mit urody” Naomi Wolf
„Mocne… żadna inna książka nie przedstawiła w tak bezpośredni sposób dezorientacji świetnie wykształconych kobiet, które czują się emocjonalnie i fizycznie torturowane przez konieczność wyglądania jak gwiazda filmowa”. – New York Times.
W dzisiejszym świecie kobiety mają więcej władzy, cieszą się prawnym uznaniem i sukcesami zawodowymi jak nigdy wcześniej. Dzieje się to wraz z oczywistym rozwojem ruchu kobiecego. Mimo to jednak, Naomi Wolf, pisarka i dziennikarka, jest zaniepokojona nowym rodzajem społecznej kontroli, który, jak wskazuje autorka, może się okazać równie ograniczający jak tradycyjny wizerunek kobiety jako gospodyni domowej i żony. To mit piękna, obsesja cielesnej perfekcji, więzi współczesną kobietę w nieskończonej spirali nadziei, samoświadomości i nienawiści do samej siebie, gdy stara się ona spełnić to, co niemożliwe: społeczną definicję „nieskazitelnego piękna”.
„Druga płeć”, Simone de Beauvoir
Opublikowana w 1949 roku „Druga płeć” to klasyka literatury i traktat o sytuacji kobiety. Beauvoir interpretuje fakty i mity, które narosły wokół „kobiecości”. Bada kształtowanie się kobiety w kobiecie, żeńskość i dialogi płci. Dowodzi, iż świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Posługując się bogatym materiałem erudycyjnym, demaskuje uprzedzenia, usprawiedliwienia i ostatecznie wiedzie ku wyzwoleniu. Książka jest gruntowną analizą kobiecości, jednym z fundamentów dyskursu feministycznego.
„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”, Mona Chollet
Autorka walczy na stronach tej książki ze stereotypami związanymi z feministki, które postrzegane są przez dużą część społeczeństwa w sposób negatywny. Odwołanie się do czarownic nie jest przypadkowe. Mona Chollet zauważa, że najczęściej o czary w okresie od XVI do XVII wieku oskarżone były kobiety niezamężne i owdowiałe. Czyżby brak mężczyzny u boku był wystarczającym powodem, dla którego można było posądzić kogoś o konszachty z ciemnymi mocami?
"Moje życie w drodze" Gloria Steinem
Pozycja obowiązkowa. „Moje życie w drodze” to autobiografia amerykańskiej pisarki, dziennikarki, aktywistki i ikony drugiej fali feminizmu Glorii Steinem. W tej porywającej historii o przywództwie, podróżach i aktywizmie Steinem uświadamia, że otwarty umysł może zmienić sposób naszego myślenia, działania i życia. Autorka po raz pierwszy opowiada tak szczerze historię swojego życia! A my polecamy Wam też serial „Mrs. America”, który również przybliży Wam dzieło życia i sylwetkę Steinem.