Reklama

W wieczorowych strojach, maskach, w przebraniach rodem z kreskówek – znajdź swój wyjątkowy sposób na karnawałowe szaleństwo. Jeśli wciąż nie masz planów na karnawał, to jest jeszcze trochę czasu, by pomyśleć o fascynującej podróży. Karnawał hucznie świętuje się nie tylko w Polsce. Zobacz, gdzie warto wybrać się w tym roku, by uczestniczyć w najpiękniejszych paradach i balach karnawałowych.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ: Srebrne torebki to hit karnawału 2023! Jak je nosić i gdzie kupić najmodniejsze modele?

Karnawał – czym jest i kiedy trwa?

Karnawał zaczyna się w Święto Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Święta Wielkanocne. Dawniej był okresem, w którym żegnano się z potrawami mięsnymi – włoskie carnevale znaczyło dosłownie „żegnać mięso”. W Wielkim Poście nie wolno go było bowiem spożywać. Karnawał wywodził się też z ludowych kultów – agrarnych i płodności. W tym okresie ludność wiejska uczestniczyła w różnorodnych obrzędach, które miały zapewnić urodzaj i obfite plony.

Dziś karnawał to po prostu czas znakomitej zabawy. Do najbardziej znanych karnawałów świata należy ten w Rio de Janeiro i w Wenecji – w Polsce stanowi on po prostu okazję do doskonałej zabawy w gronie najbliższych.

CZYTAJ TEŻ: Trendy w koloryzacji włosów na rok 2023

Karnawał w Rio de Janeiro, Brazylia

Jeden z najbardziej znanych karnawałów świata. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie słyszałaby o barwnej paradzie karnawałowej maszerującej ulicami Rio.

Karnawał w Rio trwa 5 dni i rozpoczyna się w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową. W paradach ulicznych biorą udział szkoły samby z całej Brazylii – podczas parady wybierana jest najlepsza szkoła z całego kraju. Szkoły prezentują wyjątkowe układy taneczne, zachwycają też barwnymi strojami, w których nie brakuje cekinów, piór, odważnych makijaży.

Atrakcją przyciągającą uwagę obserwujących są specjalnie budowane na tę okazję platformy – tzw. sambodromy. Każdego roku karnawał w Rio przyciąga uwagę turystów z całego świata – szacuje się, że jest ich nawet kilka milionów!

Adobe Stock

Karnawał w Wenecji, Włochy

Karnawał wenecki to jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Zaczyna się zwykle ok. 10 dni przed Środą Popielcową. Imprezę inauguruje „lot anioła”, podczas którego piękna akrobatka wykonuje nad Placem św. Marka widowiskowy pokaz na specjalnych stalowych linach.

Znakiem rozpoznawczym karnawału w Wenecji są dekoracyjne maski – te najpiękniejsze produkowane są w luksusowych warsztatach rzemieślniczych, a ich cena potrafi naprawdę zaskoczyć.

Kulminacyjnym momentem karnawału weneckiego jest bal na Placu św. Marka połączony z konkursem na najpiękniejszą maskę i pokazem sztucznych ogni – naprawdę jest co podziwiać!

Karnawał w Valletcie, Malta

Karnawał na Malcie rozpoczyna się na 5 dni przed Środą Popielcową. Jego tradycja sięga aż XVI wieku, gdy na całej wyspie urządzano wówczas huczne imprezy i wystawne uczty.

Dziś na Malcie można w okresie karnawału podziwiać barwne uliczne parady – mieszkańcy i turyści przebierają się wówczas w najdziwniejsze stroje, które doskonale wpisują się w podniosły klimat całej imprezy. Ulice wypełnione są po brzegi muzyką, śmiechem i doskonałym nastrojem. Organizowane są pikniki, festiwale i festyny. Świętowanie z ulic przenosi się często do przydrożnych knajpek i pubów.

Jednak nie wszędzie wygląda to tak samo. Podczas karnawału w miejscowości Nadur na wyspie Gozo, mieszkańcy zamiast kolorowych i wesołych strojów, przebierają się w makabryczne kostiumy w stylu Halloween.

Karnawał na Teneryfie, Hiszpania

Karnawał w Hiszpanii? Czemu nie! Jeśli masz dość ponurej, zimowej aury, pakuj walizki i ruszaj w podróż, bo oto czeka na Ciebie prawdziwe szaleństwo.

Karnawał na Teneryfie obchodzony był już w XV wieku. Dziś impreza ta ma prawdziwie latynoski charakter i w wielu aspektach przypomina barwny karnawał z Rio. Odbywa się tuż przed Środą Popielcową, a obchodom towarzyszą nie tylko tańce i bale, ale też wyjątkowe parady (ich największą atrakcją są bogato zdobione rydwany)i wybory królowej karnawału.

Jeśli zamierzasz spędzić karnawał na Teneryfie, koniecznie wybierz się zobaczyć Mascarita Ponte Tacón – czyli wyścig w szpilkach. Buty nie mogą mieć mniej niż 8 cm, a w zabawie mogą brać udział wyłącznie panowie.

Ciekawym zwyczajem jest także pożegnanie karnawału. Impreza ta odbywa się zwyczajowo w Środę Popielcową, podczas której kondukt żałobny kroczy ulicami, by na następnie dokonać na plaży symbolicznego spalenia wielkiej drewnianej sardynki. Wydarzeniu towarzyszą oczywiście barwne fajerwerki.

Karnawał w Nicei, Francja

Karnawał na Lazurowym Wybrzeżu to znakomity pomysł. Każdego roku imprezę odwiedzają turyści z całego kraju. Mówi się, że karnawał we francuskim mieście kosztuje każdego roku ponad 7 mln euro i potrzeba nawet 20 ton konfetti, by nadać mu odpowiedniego szyku.

Karnawał w Nicei trwa ok. 2 tygodni i wybierając się na niego, warto wcześniej przygotować barwny strój. Wstęp na teren parady jest bowiem biletowany, chyba że założysz kostium – wówczas można brać udział w imprezie całkowicie za darmo.

Oprócz barwnych korowodów warto zwrócić uwagę na dwa wydarzenia – Bitwę Kwiatową i Paradę Światła. Bitwa Kwiatowa to po prostu parada niezwykłych pojazdów i platform, z których tłum obrzucany jest świeżymi kwiatami. Podczas jednej takiej imprezy wykorzystuje się nawet 100 tys. sztuk świeżych kwiatów. Parada Światła stanowi kulminacyjny punkt całego karnawału. Odbywa się na Placu Massena. Podczas Parady przed publicznością występują nie tylko lokalni artyści i tancerze, ale także specjalnie skonstruowane na tę okazję kukły. W trakcie Parady w powietrze wystrzeliwana jest ogromna ilość kolorowego konfetti.

Karnawał w Veracruz, Meksyk

Meksykanie zdecydowanie kochają karnawał. Imprezy organizowane w tym czasie na terenie całego kraju przyrównują klimatowi panującemu w Rio.

Meksykański karnawał zaczyna się na 9 dni przed Środą Popielcową. Imprezy mają charakter swojski i bardzo rodzinny. Wstęp na teren parad jest niedrogi, więc na obecność mogą pozwolić sobie dosłownie wszyscy.

W Meksyku nie buduje się barwnych platform, za to na ulice wyjeżdżają przeróżne pojazdy – często są to traktory z przyczepami (oczywiście udekorowane na wszelkie możliwe sposoby), wiozące tancerzy i tancerki odziane w najpiękniejsze stroje. Karnawał w Meksyku ma bardzo etniczny charakter – z głośników dobiega lokalna muzyka, serwowane są tradycyjne specjały. Mało tu komercji, więcej autentycznego klimatu i rodzinnej atmosfery.

Karnawał w Kolonii, Niemcy

Niemcy naprawdę kochają karnawał – potwierdza to choćby fakt, że w Kolonii karnawał trwa od 11 listopada aż do Środy Popielcowej! Imponujące, prawda?

Punktem kulminacyjnym karnawału w Niemczech jest Różany Poniedziałek, który przypada tuż przed Środą Popielcową. Przed karnawałem w mieście trudno uciec - chociaż ustawowo nie jest to dzień wolny od pracy, to szefowie często decydują się na takie rozwiązanie i pozwalają pracownikom korzystać z zabawy.

W czasie karnawału przez wiele miast – w tym przez Kolonię, Düsseldorf czy Mainz - przetacza się barwny korowód przebierańców. Pełno wśród nich tradycyjnych historycznych strojów, nie brak też współczesnych kostiumów inspirowanych kreskówkami. Na ulicach pojawiają się także specjalne platformy – niektóre z nich mają charakter typowo karnawałowy, inne nawiązują klimatem do politycznej satyry.

Karnawał w Polsce

Karnawał w Polsce (jeśli przyrównać go do barwnej Wenecji, czy hucznego Rio) wypada raczej skromnie. Oczywiście chętnie imprezujemy w gronie przyjaciół, czy rodziny, ale miasta nie organizują w tym czasie specjalnych parad czy pokazów.

Najbardziej hucznie świętujemy Ostatki – czyli ostatni dzień przed Środą Popielcową. Wówczas wszyscy tłumnie ruszamy na karnawałowe bale. Jedną z wyjątkowych tradycji karnawałowych jest oczywiście Tłusty Czwartek – to ostatni czwartek przed Wielkim Postem i wiąże się ze zjadaniem olbrzymiej ilości słodyczy, głównie pączków i faworków.

Karnawał w Polsce przesiąknięty jest tradycją chrześcijańską – dawniej na wsiach do domów chętnie pukali w tym okresie kolędnicy, obowiązkowo w towarzystwie turonia, by przedstawiać domownikom scenki rodzajowe i wraz z nimi śpiewać kolędy. Kolędników należało oczywiście ugościć i wręczyć im datek pieniężny. Dziś chętnie wraca się do tego zwyczaju zarówno w miastach, jak i na wsiach.

Reklama

Na karnawał wiele z nas czeka niemal cały rok. Obok Sylwestra to jedyna taka okazja do nieskrępowanej niczym zabawy. Do gry wkraczają wieczorowe kreacje, wysokie szpilki, mocne makijaże. Jeśli w tym roku masz ochotę na coś naprawdę szalonego, razem z przyjaciółmi zaplanuj karnawałową podróż marzeń – Rio, Wenecja, a może Teneryfa? Obierz kierunek na dobrą zabawę i daj się ponieść imprezowym rytmom. Kolejny karnawał dopiero za rok!

Reklama
Reklama
Reklama