Słynna rezydencja Elvisa Presleya wciąż zachwyca…

Barbara Łubko 20 stycznia 2023 16:24

Jeden z największych gwiazdorów wszech czasów Elvis Presley kochał rozmach. Posiadłość Graceland kupił 25 marca 1957 roku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych domów, odwiedzanych przez turystów w USA. Rezydencja, która zajmuje powierzchnię 5,6 ha, znajduje się w Memphis w stanie Tennessee. Po śmierci Presleya w 1977 roku, prawowitą właścicielką Graceland została Lisa Marie - córka Elvisa. Z racji na młody wiek (miała zaledwie 9 lat), posiadłością zarządzał najpierw ojciec Elvisa, a po jego śmierci - była żona Priscilla. Koszty utrzymania posiadłości były tak duże (500 000 dolarów rocznie), że Priscilla podjęła decyzję o przekształceniu domu w muzeum. Dla zwiedzających zostało otwarte w czerwcu 1982 roku. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - muzeum stało się prawdziwą żyłą złota! Obecnie Graceland ma specjalny status National Historic Landmark.

Co stanie się z Graceland po śmierci Lisy Marie Presley?

Lisa Marie odziedziczyła Graceland w swoje 25 urodziny w 1993 roku. Dzięki zarządowi jej matki wartość posiadłości wzrosła do 100 milionów dolarów. W 1998 roku Presley zaangażowała się mocniej w zarządzanie Elvis Presley Trust, a co za tym idzie także posiadłości ojca.

Po śmierci Lisy Marie Presley posiadłość pozostanie w rodzinie Presleyów. Trafi do jej dzieci - najstarszej córki 33-letniej Riley Keough i 14-letnich bliźniaczek, Harper i Finley Lockwood. Pozostała przy życiu trójka dzieci (jedyny syn gwiazdy zmarł w 2020 roku) Lisy Marie Presley odziedziczy więc Graceland, którą jej ojciec kupił ponad 60 lat temu.

ZOBACZ TAKŻE: Uzależnienia, wiara w UFO i związek z nieletnią. Skandaliczne oblicze Elvisa Presleya

Historia Graceland - rezydencji Elvisa Presleya

Co ciekawe, kiedy Elvis kupił Graceland, nieruchomość była dosyć niewielka: liczyła sobie 930 metrów kwadratowych. Dziś dom i przylegające do niego dobudówki zajmują ponad 1600 metrów kwadratowych. W domu znajdziemy m.in. niebieski pokój do gry w bilard, specjalną salę telewizyjną z przebogatą kolekcją płyt winylowych oraz pokój z fortepianem, który zawsze był zamknięty dla publiczności. To tam Elvis czytał, grał, komponował i odpoczywał. Nikt, poza nim i jego najbliższą rodziną nie miał do niego dostępu. 

Lisa Marie Presley, rozdanie Złotych Globów, 10.01.2023 rok

CZYTAJ WIĘCEJ: Elvis Presley żyje?! Te dowody mogą wskazywać, że upozorował własną śmierć

Jakie jeszcze tajemnice kryje Graceland? Kto ją wybudował? Dlaczego dostała taką nazwę? Jak wyglądał salon Presleya oraz jadalnia, w której jadał większość posiłków? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w naszej galerii poniżej.  

1/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @East News
1/7

W 1957 roku Elvis zapłacił za Graceland 102,500 dolarów - równowartość  dzisiejszych 880,000 dolarów.

2/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @Getty Images
2/7

Kiedy Elvis kupił Graceland, nieruchomość była stosunkowo niewielka - liczyła 930 metrów kwadratowych. Dziś dwór zajmuje ponad 1600 metrów kwadratowych!

3/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @East News
3/7

Graceland jest drugim najczęściej odwiedzanym domem w Stanach Zjednoczonych, z ponad 700 000 odwiedzających rocznie. Pierwszy to… Biały Dom.

4/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @East News
4/7

Dom wybudowali w 1939 roku ówcześni właściciele posiadłości, państwo Moore. Utrzymali oni nazwę Graceland, którą na cześć swojej córki Grace, nadał posiadłości jej pierwszy właściciel Stephen C. Toof.

5/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @East News
5/7

Część górnego piętra Graceland jest zamknięta dla publiczności. To było prywatne miejsce, w którym Elvis odpoczywał w samotności.

6/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @Getty Images
6/7

Pokój gier w Graceland

7/7
Graceland - posiadłość, dom Elvisa Presleya
Copyright @Getty Images
7/7

Kolekcja płyt winylowych w sali telewizyjnej w podziemiach domu Graceland

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.