Reklama

Choć do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21 został jeszcze tydzień w szkołach już dochodzi do zakażeń koronawirusem! Pracownicy przygotowują szkoły do nowego semestru, są więc obecni w placówkach. Niestety koronawirusa potwierdzono u pracowników jednej ze szkół podstawowych w Grodzisku Wielkopolskim. Czy oznacza to, że początek roku szkolnego zostanie przesunięty?

Reklama

Zakażenia koronawirusem wśród pracowników szkół

Koronawirusa potwierdzono u dwojga pracowników Szkoły Podstawowej nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim. Szkoła na swojej stronie internetowej podała komunikat, w którym informuje, że „z powodu zagrożenia epidemicznego zaplanowane na 25 sierpnia spotkania informacyjne z rodzicami dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I zostają odwołane”.

Trudno powiedzieć, czy będzie to wiązało się także z przesunięciem rozpoczęcia roku szkolnego w tej szkole. Wiadomo jednak, że sytuacja w całej Polsce jest trudna do przewidzenia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, żeby za tydzień, po wakacjach dzieci i młodzież zaczęły naukę w szkołach w normalnym trybie. Nie oznacza to jednak, że stacjonarne nauczanie będzie trwało cały semestr. Wszystko zależy od ilości zakażeń koronawirusem w najbliższych miesiącach. Decyzje podejmować mają dyrektorzy szkół. Możliwe są też hybrydowe formy nauczania.

Nauczanie szkolne w trybie mieszanym w dobie koronawirusa

Aktualnie w Polsce notuje się rekordowo wysoką ilość zachorowań na koronawirusa. Pojawiają się więc głosy, że rozpoczęcie roku należałoby przesunąć. Trudno powiedzieć, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa taki scenariusz. Póki co wiadomo, że pod uwagę brane jest wprowadzenia nauki zdalnej. I choć wszystko wskazuje na to, że w większości szkół w Polsce rok szkolny zacznie się 1 września w trybie stacjonarnym, to jednak dzieci i rodzice powinni przygotować się też na inne opcje - naukę w trybie mieszanym lub, znaną z poprzedniego semestru, naukę zdalną. Wiadomo już, że miasta przygotowują się do takiej opcji.

Reklama

Władze Warszawy przygotowały szczegółowe procedury postępowania oraz wytyczne dotyczące dalszej pracy szkół, zarówno dla formy tradycyjnej, jak i mieszanej oraz zdalnej, czytamy na portalu Prawo.pl. „Nie pozostawiamy naszych pracowników samym sobie. Przygotowaliśmy Warszawskie wytyczne edukacyjne, które zawierają praktyczne wskazówki dla dyrektorów szkół i przedszkoli, w tym również placówek specjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. I zachęcamy wszystkie szkolne społeczności do dzielenia się swoimi doświadczeniami i problemami. Będziemy wspólnie szukali najlepszych rozwiązań”, mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

AdobeStock.com
Reklama
Reklama
Reklama