morze-baltyckie-baltyk-odkrycie-na-dnie-wrak-statku-5
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku! Co wiemy o wraku, który ma ponad 400 lat?

Jaka jest historia zatopionego statku?

Redakcja VIVA! 14 września 2020 17:30
morze-baltyckie-baltyk-odkrycie-na-dnie-wrak-statku-5
Fot. AdobeStock.com

O odkryciach wraków starych okrętów najczęściej słyszy się w dalekich od Polski krajach. Statki pirackie, które mogą kryć skarby, od dziesiątek lat fascynują odkrywców. Morze Bałtyckie wydaje się być mniej atrakcyjnym dla poszukiwaczy zaginionych okrętów! A jednak! Nurkowie z Finlandii właśnie w Bałtyku dokonali niesamowitego odkrycia. W Morzu Bałtyckim odnaleźli wrak statku sprzed prawie 400 lat. Co ciekawe, zachował się w bardzo dobrym stanie.

Wrak statku na dnie Morza Bałtyckiego

Gdzie fińska grupa nurków Badewanne odnalazła wrak? W pobliżu ujścia Zatoki Fińskiej do morza, ekipa natrafiła na wrak statku z XVIII wieku. To fluita czyli holenderski żaglowiec handlowy. Nurkowie odnaleźli wrak na głębokości 85 metrów.

Jak wyglądała fluita? Taki statek prezentował się spektakularnie. Fluita to typ handlowego statku żaglowego, zaprojektowany w Holandii około lat 90. XVI wieku, wyglądem przypominała galeon. Fluity wykorzystywane były nie tylko w Holandii, ale także w innych krajach europejskich.

W jakim stanie zachował się wrak na dnie Bałtyku?

Statek prezentuje się bardzo dobrze. Zasługą są właściwości wody morskiej w tym rejonie. Niski poziom zasolenia, odpowiednia temperatura i niewielka ilość docierającego światła sprawiają, że wrak mógł przetrwać prawie 400 lat w doskonałym stanie. Podobno poszukiwania tego statku zaczęły się już ponad 70 lat temu, ale dopiero przy dzisiejszych możliwościach techniki i wyposażeniu nurków można było go odszukać pośród wielkiej ilości sieci rybackich, które zalegają na dnie.

morze-baltyckie-baltyk-odkrycie-na-dnie-wrak-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.