Reklama

Jak bardzo zaskakująca może być biologia i historia jednocześnie, przekonali się brytyjsko-chińscy paleontolodzy, którzy odkryli najstarszy plemnik na świecie. Zachował się on w bursztynie, mając przeszło 100 milionów lat. Wszystkie odnalezione wcześniej sięgały raptem 17 milinów lat wstecz. Jak to możliwe?

Reklama

Najstarszy plemnik na świecie w bursztynie

Znalezisko pochodzi w okresu kredy, czyli czasów, kiedy Ziemię zamieszkiwały jeszcze dinozaury. Wówczas para skorupiaków odbywała stosunek, jednak niepostrzeżenie, spadła na nich kropla żywicy drzewnej. W takim stanie odnaleźli ich współcześni naukowcy z Queen Mary University od London, którzy oszacowali datę, skąd pochodzi okaz.

Nieznany gatunek skorupiaków

Plemnik, który udało się zbadać naukowcom pochodzi od nieznanego dotąd gatunku skorupiaków. Nazwano go Myanmarcypris hui – nazwę wybrano zgodnie z miejscem, gdzie został odnaleziony, w Azji Południowo-Wschodniej. Naukowcy twierdzą, że nowy okaz swoją budową bardzo przypomina małżoraczki, które żyją w morzach i oceanach od niemal 500 milionów lat. Gatunek ten jest w stanie osiągnąć do 2,3 cm długości. Co ciekawe, rozmnażają się one dzięki milionom niewielkich plemników, a niektóre z nich są naprawdę duże. Właśnie taki plemnik udało się znaleźć naukowcom.

Reklama

Co wiemy o najstarszym plemniku świata?

Nowoczesne technologie pozwoliły zrekonstruować go w wersji trójwymiarowej, co pozwoliło dotrzeć również do wielu szczegółów jego budowy. Na jego ciele zidentyfikowano między innymi drobne wyrostki.

To był jeden z tych szczególnych momentów w życiu badacza, gdy bez kozery można krzyknąć Eureka! Nasze odkrycie pokazuje, że rozmnażanie za pomocą gigantycznych plemników nie jest żadną ewolucyjną ekstrawagancją, ponieważ zapewnia poważne długoterminowe korzyści dla przetrwania gatunku.

Reklama
Reklama
Reklama