7 najbardziej niezwykłych kościołów w Polsce!
Wybierasz się na urlop w Polsce? Odwiedź te miejsca…
- Aleksadra Charzewska
Czas przyjrzeć się najpiękniejszym miejscom w Polsce. Warte odwiedzenia są zabytkowe polskie kościoły. Znaleźliśmy 7 miejsc, które zapierają dech w piersiach. Kolorowe freski, wymyśle sklepienia i pozłacane rzeźby – wybierz się w niezwykłą podróż po najpiękniejszych przykładach polskiej sakralnej architektury. Kościół w Sząbruku, Bazylika w Wabierzycach, Święta Lipka i wiele więcej.
ZOBACZ TAKŻE: Od Reykjaviku po Meksyk: 5 ciekawych kierunków na jesienną podróż
1 z 7
Parafia św. Mikołaja w Sząbruku
Kościół pw. św. Mikołaja i Jana Ewangelisty w Sząbruku powstał w 1500 roku. Jest jednym z najstarszych kościołów południowej Warmi. W neobarokowym wnętrzu świątyni można podziwiać cenne zabytki sztuki złotniczej, wyjątkowe witraże i naścienne polichromie z XVIII wieku.
2 z 7
Kościół pw. NMP w Sulejowie został zaprojektowany przez włoskiego architekta Simona w 1232. Powstał z rozbudowania założonego w tej miejscowości wcześniej klasztoru. Połączenie surowych gotyckich wnętrz z barokowym przepychem sprawia, że wnętrza kościoła w Sulejowie zachwycają swoją unikalnością.
3 z 7
Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
Bazylika NMP w Wabierzycach została wybudowana w latach 1715-1723. Barokowe wnętrza świątyni zdobią malowidła, obrazy i rzeźby. Najbardziej wyróżniają się jednak dzieła Karola Sebastiana Flackera – ambona i ołtarz główny. Kościół warto zobaczyć nocą, gdyż jego fasada jest pięknie podświetlana!
4 z 7
Kościół Pokoju w Jaworze ma swoje szczególne historyczne znaczenie. Powstał na mocy porozumień Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią. Jest również największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. Z tego tytułu w 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
5 z 7
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP położony niedaleko Gostynia został zaprojektowany na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute. Fasada świątyni ma charakterystyczny żółty kolor, który dodatkowo podkreśla zieleń starych elementów dachu. Namiastka włoskiej architektury w Wielkopolsce!
6 z 7
Święta Lipka położona w okolicach Kętrzyna znana jest od wieków jako miejsce licznych pielgrzymek, dzięki którym dostała przydomek "Częstochowy Północy". W Sanktuarium Maryjnym znajdziemy barokowe obrazy, poruszające się rzeźby i ogromną ilość pozłacanych ornamentów, a także stare, ogromne organy.
7 z 7
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie został zbudowany w latach 1728–1735 w stylu barokowym. Portal i fasada kościoła są dziełem czeskiego rzeźbiarza Ferdynanda Brokoffa. Rokokowe wnętrze, zdobione drewniane ławy oraz organy są także dziełem innych znanych artystów.