Zobacz, gdzie mieszkała rodzina Borejków!

Gabriela Łaskowska 6 lipca 2018 14:30

W Poznaniu byłam dwa razy, w tym raz przejazdem. A mimo to czuję jakbym znała to miasto na pamięć. Wszystko dzięki Małgorzacie Musierowicz i jej Jeżycjadzie. Myślę, że nikomu nie trzeba przedstawiać rodziny Borejków. Ich przygody towarzyszą nam od ponad 30 lat! Przez ten czas zdążyli przejść Poznań wzdłuż i wszerz. Nie sposób więc przywołać wszystkie miejsca opisane w 21-tomowym cyklu. Wybraliśmy te najważniejsze!  

1/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @WIKIMEDIA COMMONS
1/7

Słowackiego 18, tu Jeżycjada miała swój początek. Zakwaterowana tu była rodzina Żaków. Pół kilometra dalej, w kamienicy przy Roosevelta 5, zamieszkiwali Borejkowie. Jest to miejsce najczęściej pojawiające się w książkach i nazwane przez autorkę „budynek ze stalowym drzewem".

2/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @WIKIMEDIA COMMONS
2/7

Idąc 200 metrów na południe z mieszkania Borejków, dochodzimy do Teatru Nowego, gdzie pracował Józefin Bitner i Aniela Żeromska.

3/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @STOCK ADOBE
3/7

W Operze Poznańskiej rozgrywa się wiele scen z pierwszej części cyklu, czyli „Opium w rosole”.

4/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @WIKIMEDIA COMMONS
4/7

Most Teatralny jest łącznikiem między domami bohaterów, a miejscami spotkań. Pomiędzy nim a Teatrem Wielkim znajduje się Park Wieniawskiego, który autorka opisuje jako „Skwerek, porośnięty wytartą murawą, opatrzony w piaskownice i ławeczki, otaczają z trzech stron soczystozielone ściany ogromnych kasztanów”.

5/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @REPORTER
5/7

„…wkraczając w zagęszczony zaduch przed Pałacem Kultury” - autorka nie pisze oczywiście o warszawskim Pałacu Kultury. Mowa tu o Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

6/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @WIKIMEDIA COMMONS
6/7

Rynek jeżycki został tak dokładnie opisany, że możemy sobie go wyobrazić nie będąc tam: „Stragany ze stosami niedojrzałych jabłek, wiadrami pełnymi nagietek i mieczyków, hałdami brudnej marchwi i słoików z chrzanem; beczki z kwaszoną kapustą i ogórkami; kolejki po ziemniaki i kalafiory."

7/7
Poznań śladami Jeżycjady
Copyright @WIKIMEDIA COMMONS
7/7

W szpitalu im. Fr. Raszei, przy ulicy Mickiewicza 2, operowana była mama Borejko w sylwestra 1977 roku.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.