Dzień chłopaka kiedy 3
Fot. Adobe Stock
STYL ŻYCIA

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Co to za święto? Skąd się wywodzi?

Panowie: Wszystkiego najlepszego!

Redakcja VIVA! 30 września 2021 15:30
Dzień chłopaka kiedy 3
Fot. Adobe Stock

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Warto zapamiętać datę 30 września. Panowie w całej Polsce, ale też w kilku innych zakątkach świata obchodzą dziś swoje święto. Jak to się jednak stało, że zaczęliśmy je celebrować? Kiedy weszło do kalendarza? Skąd ono się wywodzi? I jaki ma w gruncie rzeczy charakter? Postanowiliśmy to sprawdzić właśnie przy okazji 30 września.

Dzień Chłopaka czy Dzień Mężczyzny?

30 września to jedna z dwóch dat, którą w Polsce uznaje się za święto panów. Obok Dnia Chłopaka istnieje jeszcze Dzień Mężczyzny, który obchodzimy 10 marca. Ma ono swoje korzenie w katolickim święcie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Mimo że Dzień Mężczyzny jest mniej popularny w naszym kraju, to tak naprawdę jest to właściwe święto, które funkcjonuje w kalendarzu. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa w przypadku Dnia Chłopaka. Data ta (30 września) jest świętem zwyczajowym, ogólnie przyjętym, ale nie występuje w kalendarzu oficjalnie. Choć oczywiście informacje o nim znajdziecie w internecie, jak i w kalendarzu świąt nietypowych.  

Brad Pitt, Wenecja 2019
Fot. East News

Czy Dzień Chłopaka obchodzi się na całym świecie?

Dzień Chłopaka ma w Polsce stałą datę i co roku przypada w ostatni dzień września. Jak to wygląda w innych państwach? W Wielkiej Brytanii również obchodzi się to święto, ale mieszkańcy wysp celebrują je 5 kwietnia, natomiast w Indiach oraz Meksyku - 19 listopada. Mężczyźni większości krajów obchodzą zatem swoje święto głównie 10 marca, choć nie wszędzie jest ono zwyczajowo świętowane tak jak nieco popularniejsze okazje do zabawy (i zakupów) takie jakie Dzień Kobiety, Walentynki czy Halloween.

Krzysztof Krzysiek Zalef Zalewski, Krzysztof Zalewski
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Dzień chłopaka w szkole

Dzień Chłopaka, który podobno wywodzi się z Japonii, gdzie niegdyś chłopców traktowano ze szczególną czcią, jest zdecydowanie bardziej popularny w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ na rozpowszechnienie tej daty ma młodzież szkolna, która co roku obchodzi Dzień Chłopaka. Tego dnia młodzi panowie mogą liczyć na drobne upominki ze strony koleżanek z klasy czy nawet samej szkoły. 

A co kupić na Dzień Chłopaka? Koniecznie spójrzcie na nasze propozycje! Zebraliśmy tam pomysły na prezenty, które swoim ulubionym chłopakom kupisz także w ostatniej chwili! 

A Wy macie swojego ulubionego chłopaka wśród polskich i zagranych gwiazd?  

Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.