Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM
STYL ŻYCIA

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Wiecie skąd wywodzi się to święto?

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Panów!

Redakcja VIVA! 30 września 2019 11:45
Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Warto zapamiętać datę 30 września! Panowie w całej Polsce obchodzą dziś swoje święto. Skąd ono się wywodzi? I jaki charakter ma to święto? Czytajcie dalej!

Chłopak czy mężczyzna?

30 września to jedna z dwóch dat, którą w Polsce uznaje się za święto panów. Obok Dnia Chłopaka istnieje jeszcze Dzień Mężczyzny, który obchodzimy 10 marca. Ma ono swoje korzenie w katolickim święcie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Mimo że Dzień Mężczyzny jest mniej popularny w naszym kraju, to tak naprawdę jest to właściwe święto, które funkcjonuje w kalendarzu. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa w przypadku Dnia Chłopaka. Data ta jest świętem zwyczajowym, ogólnie przyjętym, ale nie występuje w kalendarzu oficjalnie. 

Brad Pitt, Wenecja 2019
Fot. East News

Czy Dzień Chłopaka obchodzi się na całym świecie?

Dzień Chłopaka ma w Polsce stałą datę i co roku przypada w ostatni dzień września. Jak to wygląda w innych państwach? W Wielkiej Brytanii również obchodzi się to święto, ale mieszkańcy wysp celebrują je 5 kwietnia, natomiast w Indiach oraz Meksyku 19 listopada.

Krzysztof Krzysiek Zalef Zalewski, Krzysztof Zalewski
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Dzień chłopaka w szkole

Dzień Chłopaka, który podobno wywodzi się z Japonii, gdzie niegdyś chłopców traktowano ze szczególną czcią, jest zdecydowanie bardziej popularny w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ na rozpowszechnienie tej daty ma młodzież szkolna, która co roku obchodzi Dzień Chłopaka - tego dnia młodzi panowie mogą liczyć na drobne upominki ze strony koleżanek z klasy. Co kupić na Dzień Chłopaka? Koniecznie zobaczcie nasze propozycje!  

Fot. Materiały Prasowe

Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.