Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM
STYL ŻYCIA

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Wiecie skąd wywodzi się to święto?

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Panów!

Redakcja VIVA! 30 września 2019 11:45
Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM

Dzisiaj Dzień Chłopaka! Warto zapamiętać datę 30 września! Panowie w całej Polsce obchodzą dziś swoje święto. Skąd ono się wywodzi? I jaki charakter ma to święto? Czytajcie dalej!

Chłopak czy mężczyzna?

30 września to jedna z dwóch dat, którą w Polsce uznaje się za święto panów. Obok Dnia Chłopaka istnieje jeszcze Dzień Mężczyzny, który obchodzimy 10 marca. Ma ono swoje korzenie w katolickim święcie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Mimo że Dzień Mężczyzny jest mniej popularny w naszym kraju, to tak naprawdę jest to właściwe święto, które funkcjonuje w kalendarzu. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa w przypadku Dnia Chłopaka. Data ta jest świętem zwyczajowym, ogólnie przyjętym, ale nie występuje w kalendarzu oficjalnie. 

Brad Pitt, Wenecja 2019
Fot. East News

Czy Dzień Chłopaka obchodzi się na całym świecie?

Dzień Chłopaka ma w Polsce stałą datę i co roku przypada w ostatni dzień września. Jak to wygląda w innych państwach? W Wielkiej Brytanii również obchodzi się to święto, ale mieszkańcy wysp celebrują je 5 kwietnia, natomiast w Indiach oraz Meksyku 19 listopada.

Krzysztof Krzysiek Zalef Zalewski, Krzysztof Zalewski
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Dzień chłopaka w szkole

Dzień Chłopaka, który podobno wywodzi się z Japonii, gdzie niegdyś chłopców traktowano ze szczególną czcią, jest zdecydowanie bardziej popularny w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ na rozpowszechnienie tej daty ma młodzież szkolna, która co roku obchodzi Dzień Chłopaka - tego dnia młodzi panowie mogą liczyć na drobne upominki ze strony koleżanek z klasy. Co kupić na Dzień Chłopaka? Koniecznie zobaczcie nasze propozycje!  

Fot. Materiały Prasowe

Robert Lewandowski, VIVA! grudzień 2014
Fot. FOT. ZUZA KRAJEWSKA/LAF AM

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.