Joga w praktyce. Kiedy zacząć i jak asany wpływają na nasze ciało?
O pasji do jogi opowiedziała nam Joanna Kołodziejak
O jodze wiele osób mówi, że to nie tylko zwykłe ćwiczenia, a prawdziwy styl życia. Wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Relaksuje, rozluźnia napięte mięśnie i pozwala przysłowiowo oczyścić głowę. Są jednak osoby, które widzą poszczególne asany myślą, że nie dadzą rady, że joga jest tylko dla gibkich i wysportowanych osób. Nic bardziej mylnego. O tym, kiedy zacząć praktykę jogi oraz w jaki sposób wpływa ona na nasz organizm rozmawialiśmy z joginką Joanną Kołodziejak.
ZOBACZ TEŻ: Te gwiazdy naprawdę kochają jogę! Tak pięknie wyglądają właśnie dzięki niej?
VIVA!: Kiedy warto rozpocząć przygodę z jogą? Czy można to robić w każdym wieku?
JK: Każdy moment jest dobry, żeby spróbować czegoś nowego! Lato jest idealnym czasem, żeby zacząć przygodę z jogą. Jest wiele wydarzeń na świeżym powietrzu lub wakacyjnych wyjazdów z jogą, które można wykorzystać jako pretekst, żeby spróbować praktyki.
Joga rozumiana jako asany, czyli pozycje - jest aktywnością fizyczną dostępną dla każdego. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i oczekiwań. Można dobrać w odpowiedni sposób rodzaj praktyki do wieku i do aktualnych możliwości naszego ciała, w taki sposób, żeby czuć korzyści płynące z jogi, bez nadmiernego przekraczania granic.
VIVA!: Dla kogo właściwie jest joga i praktyka asan?
JK: Joga jest dla każdego - należy tylko dobrać odpowiedni jej rodzaj. W zależności od potrzeb można wybrać jogę bardziej statyczną, jeśli szukamy uziemienia i relaksu. Można spróbować jogi bardziej dynamicznej, jeśli potrzebujemy pobudzić nasze ciało. Pamiętajmy, że nasze potrzeby mogą być różne każdego dnia, więc nie należy się ograniczać wybierając tylko jeden rodzaj jogi. Czasem będziemy potrzebować uspokojenia na yin jodze, a innym razem będziemy chcieli wytworzyć więcej energii w ciele rozgrzewając się na vinyasa jodze.
Joga jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób pracujących w trybie siedzącym, przy komputerze, ponieważ wiele pozycji pozwala wzmocnić kręgosłup czy otworzyć klatkę piersiową pomagając utrzymać prawidłową postawę ciała. Joga jest również dobrym uzupełnieniem treningów siłowych, ponieważ pozwala uelastycznić mięśnie.
VIVA!: Jak zacząć swoją przygodę z jogą?
JK: Dobrze jest popytać wśród znajomych - może ktoś ma ulubioną szkołę, albo praktykuje w domu i szuka kompana do wspólnego jogowania! W grupie jest większa motywacja ;) Później każdy będzie szukał swojej drogi, ale pierwszy najtrudniejszy krok najłatwiej jest zrobić wspólnie.
CZYTAJ TEŻ: Czy jazda konna to sport dla każdego? Ile kosztuje i jak wpływa na nasze samopoczucie?
W dalszej kolejności, już po pierwszych doświadczeniach na macie, najlepiej znaleźć nauczyciela, który da nam poczucie bezpieczeństwa i do którego poczujemy zaufanie. Czasem znajduje się go szybciej, czasem wolniej, ale warto poświęcić czas na znalezienie takiej osoby, która będzie naszym przewodnikiem. Niezależnie od rodzaju jogi, który wybierzemy nauczyciel da wskazówki, może skierować na inny rodzaj praktyki i doradzi.
VIVA!: Czy joga wpływa w jakiś sposób na ludzkie samopoczucie?
JK: Joga wykracza daleko poza fizyczność. Oczywiście joga usprawnia ciało, ale dodaje też mocy w głowie. Słowo joga oznacza „połączenie”- połączenie tego co fizyczne, z tym co duchowe.
Na początku praktyki zauważamy najpierw uelastycznienie ciała i zwiększenie zakresów ruchu. Później dzięki wzmożonej uważności w trakcie wykonywania pozycji i zsynchronizowanemu oddechowi dostrzegamy, że umysł również ma swój udział w praktyce. Dzięki temu stajemy się spokojniejsi, uważniejsi, mniej nerwowi i zaczynamy słuchać samych siebie.
Joga uczy również, że nie należy się porównywać z innymi. Że każdy jest w innym miejscu w swoim życiu fizycznie jak i mentalnie. Zrozumienie tego wiele ułatwia w ogólnym podejściu do życia i samopoczuciu na co dzień.
VIVA! Dlaczego niektórzy mawiają, że joga to nie tylko aktywność fizyczna naszego ciała, ale również styl życia?
JK: Wielu osobom joga kojarzy się z ćwiczeniami fizycznymi. I słusznie, chociaż asany to tylko jedna z części jogi. W jodze klasycznej wyróżnia się osiem etapów, jednym z nich są asany jako ćwiczenia fizyczne, a pozostałe siedem to m. in. przykazania moralne, pranayama czyli praca z oddechem czy medytacja. Wiele osób praktykując asany decyduje się podążać również za pozostałymi zasadami. Zbliżenie się do siebie i do natury skutkuje często chociażby większą wrażliwością na dobro innych istot czy planety, co pociąga za sobą zmianę stylu życia.
VIVA! Czy joga może zastąpić trening fizyczny?
JK: Myślę, że to znów zależy od rodzaju jogi. Są zajęcia, które z pewnością mogą zastąpić trening fizyczny i osiągnąć rezultaty treningu na siłowni. Joga z jednej strony zwiększa siłę mięśni, z drugiej wytrzymałość. Popularne przejście z pozycji deski do niskiej deski tj. do chaturangi wzmacnia ramiona, klatkę piersiową i dolne mięśnie tułowia. Jest wiele pozycji wzmacniających uda i całe nogi - takie jak wojowniki, wszelkie pozycje balansowe stojące, np. półksiężyc czy krzesło, które wzmacnia również mięśnie pleców. Znajdziemy również szereg asan, gdzie pracuje brzuch np. navasana.
Joga może być traktowana również jako uzupełnienie treningu, chociażby jako praktyka np. po treningu biegowym uelastyczniająca spięte mięśnie.
VIVA! Czy rodzaj uprawianej jogi (asan) ma znaczenie? Czy są one dostosowane do poziomu zaawansowania lub predyspozycji?
JK: Jest szereg rodzajów jogi, które można różnie klasyfikować. Joga metodą B.K.S. Iyengara jest na przykład bardzo dobrym pomysłem dla osób początkujących, ponieważ używa się podczas zajęć pomocy (kostek, drabinek, kocy, pasków…) w celu ułatwienia wykonania pozycji i dopasowania wersji asany do możliwości praktykującego.
Z kolei vinyasa joga jest połączeniem ruchu z oddechem opartym na powitaniach słońca. Z reguły jest to bardziej dynamiczna praktyka wymagająca podstawowej znajomości asan, jednak można praktykę poprowadzić w sposób slow, który pozwala nauczycielowi opowiedzieć o ułożeniu ciała lub dołączyć do praktyki niewielkie pomoce. Moje zajęcia staram się prowadzić właśnie w taki sposób nazywając je „slow vinyasa”. Na tego typu zajęciach zyskujemy dużą świadomość „wewnętrznego oka” i odzyskujemy kontakt z własnym ciałem.
Inną dynamiczną praktyką jest astanga vinyasa joga, która opiera się na kilku seriach pozycji wykonywanych w konkretnej kolejności. Jest ona również skorelowana z oddechem i powitaniami słońca. Jest to bardzo wysiłkowa forma jogi, polecana osobom, które chcą poprawić kondycję i mocno spocić się na macie.
Po przeciwnej stronie skali wysiłku znajdziemy na przykład yin jogę, która zakłada pracę na powięziach w zupełnym rozluźnieniu. Pozostaje się dłużej w pozycjach, również używając pomocy, dzięki którym jest to możliwe i komfortowe dla naszego ciała.
To tylko przykłady rodzajów praktyki, których jest o wiele więcej, ale wystarczy przytoczyć chociaż te trzy, żeby zaznaczyć różnorodność w świecie jogi. Wybór odpowiedniego dla nas stylu ma o tyle znaczenie, że praktyka doprowadzi nas w inne miejsce i pomoże realizować inne cele. Właściwie nie należy dzielić stylów jogi na zaawansowane i początkujące - każdy z nich może być odpowiedni dla osoby początkującej o ile nie ma innej informacji w opisie zajęć. Dla pewności można się o to zapytać nauczyciela, który prowadzi dane zajęcia.