Reklama

Mandarynki, pierniki i kolorowe światełka – one zawsze zwiastują nadchodzące Święta. Istnieje jeszcze jeden symbol, który tak bardzo upodobał sobie Boże Narodzenie – jemioła. Dlaczego? Czemu właśnie grudniowy czas, tak bardzo przysposobił sobie zielone listki będące podobno… pasożytem, a tak pięknie wyglądające z czerwoną wstążką w naszych domach?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Poznaj przepisy na najlepsze pierniczki na Boże Narodzenie 2021!

Jemioła – pasożyt XXI wieku

Chociaż w obliczu świąt Bożego Narodzenia o jemiole mówi się jedynie w kontekście szczęścia i radości, należy pamiętać, że to półpasożyt, który bytuje na innych roślinach. W ten sposób czerpie od nich wodę oraz substancje mineralne, które pozwalają mu się rozwijać i przeżyć. Wiecznie zielone liście jemioły pokrywają się białymi jagodami. Można jednak wybaczyć jej bytowanie na innych roślinach, bowiem często stosuje się również w zielarstwie – jest rośliną leczniczą.

Jemioła w przeszłości

Wieki temu, jeszcze w kulturze celtyckiej jemioła była rośliną czczoną. Wierzono wówczas w jej potężną moc. Sam rytuał jej pozyskiwania był niesamowity, bowiem mogli zebrać ją jedynie kapłani, którzy ścinali ją sierpem ze złota. Musieli przy tym bardzo uważać, aby jemioła nie spadła na ziemię. W czasach nam bliższych jemioła uznawana była przede wszystkim za symbol płodności, nieśmiertelności oraz odrodzenia.

CZYTAJ TEŻ: Boże Narodzenie 2021 : jakie rośliny są najlepsze na święta? Oto 7 hitów!

Pocałunek pod jemiołą

W starożytnej Grecji pocałunek pod jemiołą był obietnicą zaślubin i życia w zgodzie i szczęściu. Piękna tradycja zakorzeniła się przede wszystkim w komediach romantycznych, gdzie możemy oglądać urocze sceny pocałunków właśnie pod jemiołą. W wielu domach wiesza się także jemiołę, która ma odganiać choroby i zło, a przy okazji małżonkowie lub partnerzy wykorzystują okazję, by skraść całusa drugiej osobie w oznace miłości.

Jemioła podczas Bożego Narodzenia 2021

Według tradycji, jemioła powinna wisieć pod sufitem lub w drzwiach. Jeśli jemioła ma białe jagody, tym lepiej dla domu, bowiem symbolizują one dostatek. Zasuszoną jemiołę z Bożego Narodzenia warto przechować w domu przez cały rok. W ten sposób można liczyć na szczęście rodzinne i zdrowie. Wisząca nad wejściem do domu blokuje wtargnięcie do środka złych mocy. Chroni przed chorobami oraz przed śmiercią.

Reklama

W tym wyjątkowym czasie powieście jemiołę w domowym zaciszu, aby niczego Wam nie zabrakło.

Reklama
Reklama
Reklama