Jarmuż w 5 odsłonach – oto przepisy, które pokochasz nie tylko jesienią 2022!
Sprawdź, jak łatwo przygotować te dania…
- Redakcja VIVA!
Zdrowy, modny i wyjątkowo smaczny jarmuż od kilku sezonów nie schodzi z kulinarnych list przebojów. Niezwykle popularny w Holandii i Portugalii, staje się coraz częstszym gościem również na polskich stołach. Dlaczego warto jeść jarmuż? Do czego wykorzystać go w trakcie kuchennych eksperymentów? Jak go przygotować do spożycia? I w jakiej formie jeść i pić? Mamy dla was 5 niezawodnych przepisów na dania i przekąski na bazie jarmużu.
ZOBACZ TAKŻE: Pasta z awokado na 3 sposoby. Pokochasz ten smak!
Jarmuż - co to takiego?
Jarmuż wyglądem przypomina kapustę. I słusznie, bo należy właśnie do jednej z najstarszych odmian roślin kapustnych. Jego liście mogą być fałdowane i postrzępione lub całkiem gładkie, o delikatnych, równych brzegach.
W rejonach Morza Śródziemnego jarmuż uprawiany jest na masową skalę już od 2000 lat! W Polsce do niedawna był jeszcze całkowicie nieznanym warzywem (albo znanym tylko w wąskich kręgach), ale za sprawą szerzącego się trendu na zdrowe żywienie zyskał zainteresowanie rodzimych kucharzy.
Właściwości jarmużu - dodaj go do potraw jesienią 2022
Jarmuż ma niezwykłe właściwości zdrowotne i to aż dziwne, że jedna roślina potrafi zawierać taką dawkę witamin i składników mineralnych. Witaminy A, B1, B2, C, E, K, a do tego błonnik, wapń, żelazo, potas, magnez i mangan – sporo, prawda? Jarmuż jest niskokaloryczny, więc chętnie sięgają po niego osoby stosujące dietę odchudzającą. W 2020 roku stał się jednym z najpopularniejszych składników diet!
CZYTAJ TEŻ: Co pić zamiast herbaty z miodem? Sprawdź te rozgrzewające jesienne napoje!
Na tym właściwości jarmużu się nie kończą. Dzięki obecności związków siarki, jarmuż wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Oprócz tego jest cennym źródłem kwasów omega, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu, prawidłową pracę serca oraz zmniejszają ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2. Ponadto jarmuż zawiera luteinę, która wspomaga wzrok oraz przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia.
Jarmuż w diecie 2022 – jak przyrządzić jarmuż?
Jarmuż doskonale smakuje na surowo – np. jako element sałatki czy dodatek do kanapek, ale z powodzeniem możesz poddawać go także obróbce termicznej. Poznaj 5 wyjątkowych przepisów na dania z jarmużem i już dzisiaj wzbogać swoją dietę o ten wyjątkowy produkt!
1. Koktajl z jarmużem
Zielone koktajle to podstawa każdej diety. Są zdrowe i pyszne, a ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut. Jak zrobić koktajl z jarmużu, który pozwoli Ci zachować idealną sylwetkę, a jednocześnie przejdzie Ci przez gardło?
Składniki:
- 3 garści świeżego jarmużu
- 1 słodkie jabłko
- 1 banan
- Sok wyciśnięty z ½ cytryny
- 1 łyżeczka świeżego imbiru
- 1 szklanka wody lub 1 szklanka świeżego soku pomarańczowego
Przygotowanie:
Banana i jabłko pokrój na kawałki. Wszystkie składniki umieść w blenderze, dodaj świeżo starty imbir i dokładnie zmiksuj na gładką masę. Jeśli lubisz słodkie koktajle, to możesz go dosłodzić, używając brązowego cukru, miodu lub ekologicznego syropu z agawy. W sezonie letnim nie bój się eksperymentów i do koktajlu z jarmużu dodawaj świeże owoce – borówki, maliny, poziomki. Palce lizać!
2. Zdrowe chipsy z jarmużem
Uwielbiasz chipsy, choć wiesz, że są niezdrowe? Czas zamienić to na zdrową i wartościową przekąskę! Przygotuj pyszne chipsy z jarmużu i zajadaj się nimi bez ograniczeń.
Składniki:
- 300 g jarmużu
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka curry
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzej do 120 stopni. W tym czasie umyj i osusz jarmuż. Usuń twarde łodyżki, a liście podziel na cząstki. Wymieszaj oliwę z curry i polej mieszanką liście jarmużu. Przełóż jarmuż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez ok. 8 minut aż czipsy z jarmużu będą chrupkie.
3. Zupa z dodatkiem jarmużu
Zdrowa zupa to podstawa diety. Pożywna, smaczna, o intensywnym zielonym kolorze – wszyscy domownicy z pewnością chętnie spróbują wyjątkowej zupy z jarmużem.
Składniki:
- 300 g jarmużu
- 1 cebula
- 1 pietruszka
- 1 marchew
- 0,5 małego selera
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki śmietany 18%
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- Łyżka masła
- Oliwa
- Sól, pieprz
- Ćwiartka cytryny
Przygotowanie:
Jarmuż umyj, osusz i pozbaw twardych końcówek. Cebulę pokrój i podsmaż na maśle, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Marchew, seler i pietruszkę umyj, obierz i pokrój na kawałki, a następnie dodaj do cebuli i podsmaż. Bulion zagotuj, dodaj do niego podsmażone warzywa i jarmuż, dopraw solą i pieprzem. Gdy warzywa będą miękkie, całość zblenduj, dodaj śmietanę (uważaj przy tym, by się nie zważyła!) i sok z cytryny. Wymieszaj i ponownie zagotuj. Zupę podawaj z groszkiem ptysiowym, grzankami lub tartym parmezanem. To danie jest bardzo popularne również w menu 2020 restauracji!
4. Sałatka z jarmużem
Świeża sałatka? Nie ma nic lepszego! Możesz zjeść ją na lunch lub podać jako dodatek do grilla. Sałatka z dodatkiem jarmużu z pewnością skradnie serca Twoich gości!
Składniki:
- 100 g jarmużu
- 2 ząbki czosnku
- 1 czerwona papryka
- 2 pomidory
- 1 zielony ogórek
- ser feta
- groszek ptysiowy
Dressing:
- 5 łyżek oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
- Sól, pieprz
Przygotowanie:
Jarmuż umyj, osusz i oderwij twarde łodygi. Liście porwij na cząstki i ugotuj na parze (wystarczy ok. 5-6 minut). Przełóż jarmuż do miski i dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek. Paprykę, pomidory i ogórek umyj, obierz i pokrój na kawałki, a następnie dodaj do jarmużu razem z pokrojoną fetą. Przygotuj dressing – oliwę wymieszaj z wodą i przyprawami. Sałatkę polej sosem na chwilę przed podaniem i posyp groszkiem ptysiowym.
5. Smażony jarmuż, czyli zamiennik szpinaku
Smażony jarmuż idealnie zastąpi latem szpinak. Możesz wykorzystywać go jako dodatek do zup, sałatek, zapiekanek lub serwować na ciepło z dodatkiem czosnku.
Składniki:
- 100 g jarmużu
- 2 ząbki czosnku
- Sól
- Gałka muszkatołowa
- Oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Jarmuż umyj, odwiruj i usuń twarde łodygi. Na rozgrzanym maśle podsmaż delikatnie czosnek i dodaj jarmuż. Duś przez minutę ciągle mieszając. Dodaj gałkę muszkatołową i podlej odrobiną wody. Gotuj przez 10 minut na małym ogniu, aż woda odparuje. Na koniec przypraw solą i dokładnie wymieszaj. Podawaj na ciepło jako dodatek do ryb i mięs. Smażony jarmuż to także świetny pomysł na dodatek do śniadaniowego tosta z jajkami w koszulce.
Jarmuż jest nie tylko pyszny, ale też zdrowy. Stanowi cenne źródło witamin i składników mineralnych. Jest niskokaloryczny, więc z powodzeniem możesz wprowadzić go do swojej diety, jeśli właśnie zaczęłaś się odchudzać. Możesz zjadać go na surowo, dodawać do sałatek, zapiekanek, koktajli. Jego wyjątkowy smak świetnie komponuje się z czosnkiem, ostrymi przyprawami, ale też z owocami. Jeśli do tej pory rzadko sięgałaś po jarmuż, to skorzystaj z naszych przepisów i dodaj swojej kuchni koloru. To wyjątkowe warzywo całkowicie zmieni Twoje podejście do zdrowego żywienia. Pyszne smoothie z jarmużu, zupa lub chipsy - spróbuj już dziś, latem 2023!