Maria Curie-Skłodowska, Piotr Curie
Fot. Hulton Archive/Getty Images/Twitter
O tym się mówi!

Francuski dom Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie na sprzedaż!

Przepiękna posiadłość budzi zainteresowanie całego świata!

Aleksandra Frankowska 11 maja 2021 14:27
Maria Curie-Skłodowska, Piotr Curie
Fot. Hulton Archive/Getty Images/Twitter

Według najnowszych informacji prosto z Francji i Le Parisien, dom Marii Skłodowskiej-Curie oraz Piotra Curie w Saint-Rémy-lès-Chevreuse pod Paryżem został właśnie wystawiony na sprzedaż. Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, była prekursorką nowej dziedziny chemii – radiochemii. Wspólnie z mężem Piotrem odkryła dwa nowe pierwiastki, rad i polon. Należy do grona jedynie czterech osób na świecie, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wybitna para naukowców mieszkała w nim przez dwa lata, od 1904 do 1906 roku. Była to dla nich oaza spokoju, gdzie odpoczywali po trudnej i wycieńczającej pracy naukowej. Teraz posiadłość szuka nowego właściciela, a chętnych nie brakuje!

Czytaj też: Kobieta wszech czasów, marzycielka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

Dom Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie na sprzedaż

Wyjątkowa oferta na francuskim rynku nieruchomości pojawiła się dość niespodziewanie. Posiadłość, gdzie małżeństwo Curie spędzało wolny czas i uwielbiało korzystać z uroków natury jeżdżąc na rowerze, wystawiono na sprzedaż za 790 tysięcy euro.

Kamienny domek znajduje się na działce o wielkości 900 metrów kwadratowych. Sama nieruchomość ma 120 m2. Wewnątrz znajduje się wiele cennych, zabytkowych przedmiotów pozostawionych jeszcze przez Marię Skłodowską-Curie.

Ten dom ma duszę, ale ze względu na obecny stan techniczny nie każdemu odpowiada. Aby go kupić, trzeba się mieć wyjątkową wrażliwość i po prostu się w nim zakochać - twierdzi obecna właścicielka.

Sprzedażą domu zainteresowała się również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Na profilu na Twitterze Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że poczynił już kroki umożliwiające zakup domu Skłodowskiej-Curie! 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.