5 sposobów na to, jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka
Styl skandynawski czy glamour? Oto 5 najnowszych trendów na Wielkanoc!
- Aleksanrdra Tylińska
Jeśli masz dość typowych, nudnych zdobień i marzy Ci się coś oryginalnego… ten artykuł jest dla Ciebie. Tej Wielkanocy proponujemy jajka farbowane za pomocą naturalnych składników, które znajdziecie w swojej kuchni oraz pisanki w stylu skandynawskim. Ponadto, pokażemy, jak zrobić kolorowe jajka w stylu glamour, a także nowoczesne black&white. Tradycja malowania jajek to idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną. Ale tak naprawdę... skąd ona się w ogóle wzięła?
ZOBACZ TEŻ: Poznaj tradycyjne wielkanocne potrawy z różnych regionów Polski!
Tradycja malowania jajek wielkanocnych
To niesamowite, że jajka wielkanocne sięgają jeszcze czasów Mezopotamii, a także Cesarstwa Rzymskiego. Pisali o nich Juwenalis, Owidiusz oraz Pliniusz Młodszy. W mitologii germańskiej wierzono, że jaja znosił zając. Być może stąd właśnie jego obecność w naszej współczesnej tradycji. Wówczas uznawany był za zwierzę, które dawało się w darze bogini Osterze.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fit ciasta na Wielkanoc - sprawdź nasz dietetyczny przepis na mazurka!
W Polsce pierwsze wzmianki o pisankach pochodzą jeszcze z X wieku. Wówczas na skorupkach rysowano rozpuszczonym woskiem, by potem włożyć je do barwnika. Najczęściej wykorzystywano wówczas łupiny cebuli lub orchy, uzyskując w ten sposób barwę złoto brunatną. Współcześnie zwyczaj ten jest kontynuowany, a pisanki symbolizują nowe życie, odrodzenie oraz nadzieję, nawiązując tym samym do zmartwychwstania Chrystusa.
Obrzędy z pisankami podczas Wielkanocy 2023
Oczywiście w większości domów pisanki wkłada się do koszyczka nazywanego święconką. W sobotę rodziny zanoszą symboliczny koszyczek do kościoła, gdzie ksiądz dokonuje święcenia. W niedzielny poranek podczas wspólnego śniadania, wszyscy symbolicznie dzielą się jajkiem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zachwycające dekoracje stołu na Wielkanoc!
Wśród lokalnych tradycji jest również i ta dotycząca bicia się jajkami. Oznacza to, że dwie osoby biorą ugotowane jako w skorupce i zbijają je nawzajem. Jajko, które najdłużej pozostanie w całości przyniesie szczęście i pomyślność na cały rok osobie, która je wybrała.
CZYTAJ TEŻ: Wielkanocne tradycje przy stole!
W naszej galerii znajdziecie kilka inspiracji, w jaki sposób ozdobić wielkanocne jajka, tak aby wyglądały pięknie i nowocześnie. Wybierzcie swój ulubiony sposób i zaskoczcie gości podczas wielkanocnego śniadania.
1 z 5
Biało-czarne jajka są zawsze dobrym pomysłem, pasują do wszystkich dekoracji i dodają szyku. Czemu więc nie zaryzykować i być oryginalnym? Czarnym flamastrem możecie wymalować dowolne wzory. Innym sposobem jest pokryć jajka farbą do tablic, a następnie ozdabiać je kredą. Takie pisanki zrobią wrażenie na wszystkich gościach!
2 z 5
Od teraz styl glamour możecie przenieść także na stół świąteczny. Potrzebny Wam będzie jedynie klej oraz kilka buteleczek z sypkim brokatem. Posmarowane klejem jajka trzeba obtoczyć w brokacie i gotowe- kolorowe jajka wywołają uśmiech na każdej twarzy.
3 z 5
Mozaikowe jajka dodadzą szyku na świątecznym stole. Przygotowując je, będziecie mieli też niezłą zabawę. Ugotuj kilka jajek. Dwa z nich pofarbuj na różne kolory. Wystudź i delikatnie potłucz. Na pozostałych białych jajkach za pomocą odrobiny kleju przyklejaj łupiny kolorowych jajek. Efekt jest powalający.
4 z 5
Dla wielbicieli stylu skandynawskiego, proponujemy pisanki proste, ale bardzo efektowne. Niewielką ilośc kleju wystarczy rozprowadzić na jajku i dokleić piórka, przeczesując je, tak by dokładnie się przykleiły. Kształt i ilość doklejonych piórek zależy tylko od Waszej inwencji twórczej. Ciekawszy efekt uzyskacie dzięki kilku warstwom piórek.
5 z 5
Wszyscy znamy jajka barwione za pomocą buraka czy cebuli. Tej Wielkanocy mamy dla Was coś zupełnie innego. Co powiecie na jajka w kolorze jasno-turkusowym, który to kolor uzyskacie za pomocą pokrojonej czerwonej kapusty, wody i łyżki jasnego innego octu? Dla wielbicieli koloru fioletowo-szarego proponujemy użyć szklankę mrożonych jagód, szklankę wody i łyżkę jasnego octu winnego.