Coco Chanel
Fot. Getty Images
O tym się mówi!

Zwiedzaj Paryż śladami Coco Chanel

Ulubione miejsca projektantki w stolicy mody

Aleksandra Frankowska 30 maja 2022 13:27
Coco Chanel
Fot. Getty Images

Coco Chanel bez wątpienia uważana jest za jedną z największych kreatorek mody na świecie. Swoje życie projektantka i założycielka marki Chanel związała z Paryżem, stolicą mody. To właśnie tam spędziła niemal całe swoje życie i upodobała sobie wiele miejsc, w których bywała regularnie. Chcąc jeszcze bardziej zgłębić jej niezwykły świat, zabieramy Was w podróż po Paryżu śladami Coco. Kto wie, może podczas wycieczki do miasta miłości zajrzycie do jej ulubionych kawiarni, księgarni i hoteli?

ZOBACZ TEŻ: Niewiarygodny pokaz kolekcji cruise 2022/2023 Chanel w Monako!

Hotel Ritz i apartament Coco

Przez ponad 34 lata Coco Chanel mieszkała w jednym z apartamentów hotelu Ritz w Paryżu. Plac Vendome był wówczas miejscem, gdzie spotykały się elity, zwłaszcza w okresie wojennym. Chanel zajmowała jeden z apartamentów prestiżowego hotelu, który po jej śmierci pozostał urządzony dokładnie tak, jak go zostawiła. Lakierowane ściany, ogrom luster, czerń i biel – jej ulubione kolory, pozłacane lwy. Wystrój ten idealnie oddawał kunszt i estetykę Chanel oraz jej marki.

Apartament Chanel
Fot. Materiały prasowe

Butik Chanel przy rue Cambon

Flagowy butik marki Chanel znajduje się w Paryżu przy ulicy Cambon 31. W 2018 roku świętowano jego 100-lecie. Zanim Chanel przeprowadziła się do hotelu Ritz, na pierwszym piętrze kamienicy znajdował się jej apartament. Piętro niżej znajduje się zaś sklep, który był całym jej życiem. Od 1935 roku Chanel zlokalizowała tam całą swoją firmę. Do dziś biura nie zmieniły miejsca.

Butik Chanel
Fot. Marc Piasecki/Getty Images

Kawiarnie i restauracje

Chanel jako osoba z bardzo znanego i popularnego kręgu towarzyskiego, bywała w wielu miejscach. Szczególnie upodobała sobie kawiarnię Angelina, która powstała w roku 1903. Znajdowała się ona po drodze do butiku Coco, która z radością wstępowała tutaj na filiżankę gorącej czekolady oraz słodkie wypieki i makaroniki, których sława w Paryżu niesie się po całym mieście. Na obiady i kolacje Chanel chętnie wybierała się do Le Grand Vefour. Zachwycał ją wówczas wystrój z czasów belle epoque oraz 200-letnia tradycja tego wyjątkowego miejsca.

Le Grand Vefour
Fot. Pierre Suu / Stringer

Grand Palais

Coco Chanel z pewnością pokochałaby to miejsce. Współcześnie to właśnie tutaj odbywają się pokazy najnowszych kolekcji marki. Wyjątkiem jest kolekcja Cruise. Miejsce jest o tyle wyjątkowe, że poza pokazami, odbywają się tutaj również wystawy sztuki.

CZYTAJ TEŻ: Chanel N°5 - perfumy, które kochali naziści?

Grand Palais
Fot. Kristy Sparow / Contributor

Księgarnia 7L

Niewiele osób wie, że Coco Chanel chłonęła literaturę, niczym wodę. Uwielbiała zaczytywać się w powieściach wybitnych pisarzy. Tym bardziej ucieszyłby ją fakt, że Karl Lagerfelt otworzył artystyczną księgarnię 7L, w której dostępne są niezliczone leksykony mody, wyjątkowe książki kucharskie oraz albumy pełne architektonicznych projektów.

Co powiecie na wydrukowanie listy tych miejsc i odwiedzenie ich podczas wycieczki do Paryża? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.