Dziś rocznica urodzin Christiana Diora, jednego z największych projektantów w historii mody
Co zawdzięczamy temu wielkiemu kreatorowi?
Christian Dior przyszedł na świat 118 lat temu: dokładnie 21 styczna roku 1905 we francuskim Granville. Jak mawiał poeta Jean Cocteau jego nazwisko łączy w sobie słowa „bóg” (dieu) i „złoto” (or). I rzeczywiście Christian Dior został bogiem świata mody i zamieniał wszystko, czego się dotknął w czyste złoto. Ale co ciekawe, przez ponad czterdzieści lat niewiele zapowiadało, że ten syn fabrykanta nawozów sztucznych posiada tak niezwykłe talenty.
ZOBACZ: Raf Simons - kim jest projektant, który uratował markę Calvin Klein?
Kariera Christiana Diora
Przez długi czas mieszkający w Paryżu Christian Dior poświęcał się głównie życiu towarzyskiemu i muzyce. Dopiero finansowy krach lat 30. XX wieku zmusił go do szukania źródła zarobkowania. I wtedy nieoczekiwanie okazało się, że potrafi rysować. W latach 1935–1938 Dior sprzedawał swoje prace kilku domom mody. Jego szkice pojawiły się też w dziale mody magazynu Figaro. Od rysowania sukien i kapeluszy był tylko krok do ich kreowania. W 1938 roku Dior został projektantem w firmie Roberta Pigueta, a po wojnie zatrudnił się u Luciena Lelonga. W roku 1946 założył własny dom mody mieszczący się przy Avenue Montaigne 30. 12 lutego 1947 roku odbył się pokaz jego pierwszej kolekcji. Tego dnia tysiące kobiet na cały świecie dowiedziały się, że ich stroje są już niemodne.
CZYTAJ TEŻ: Poznaj historię domu mody Dior
Słynnym kostium „Bar" Christiana Diora to esencja New Look, 1947 rok.
Całkiem nowy look od Christiana Diora
Po obejrzeniu kolekcji podekscytowana redaktor naczelna Harper’s Bazaar, Carmel Snow powiedziała podobno:
To prawie rewolucja, drogi Christianie. Twoje suknie mają taki new-look. Są zachwycające, wiesz?
Czym był ten nowy look, który tak zachwycił Paryż i cały świat? Najdziwniejsze, że w gruncie rzeczy był on… stary. Dior proponował bowiem podkreślające talię gorsety, rozkloszowane spódnice do połowy łydki i uwydatniające biust dekolty. Było to następujące po latach wojennych wyrzeczeń wyraźne nawiązanie do bogatej tradycji francuskiego krawiectwa. „Moda chciała powrócić do korzeni i odnaleźć swoją podstawową funkcję: stroić i upiększać kobiety”, wspominał Christian Dior. A kobiety na ten powrót z utęsknieniem czekały.
ZOBACZ WIĘCEJ: Nina Ricci - projektantka, która zmieniła oblicze świata mody
W 1957 roku, po raz pierwszy krawiec znalazł się na okładce magazynu „Time".
Dziesięć lat sławy Christiana Diora
Projektant cieszył się swoją sławą tylko dziesięć lat. Przez tę dekadę wylansował kilka nowych pomysłów na kobiecą sylwetkę (m.in. flat look), sprzedał 100 tysięcy sukien, zużył 1,5 tysiąca kilometrów materiału i wykonał 16 tysięcy szkiców. Zatrudnił tysiąc pracowników i zbudował pierwsze w świecie modowe imperium sprzedające nie tylko stroje, ale również perfumy i kosmetyki, które po kolei stawały się coraz większymi sukcesami.
W 1957 roku Christian Diora zmarł na zawał serca. Jego pogrzeb przypominał pożegnanie męża stanu. Hołd wielkiemu mistrzowi francuskiej mody złożyła między innymi księżna Windsoru i wspomniany na początku Jean Cocteau. W kondukcie szedł też jego następca, młody Yves Saint Laurent. W dłoniach trzymał konwalie, ulubione kwiaty Christiana Diora...
Christian Dior w 1957 roku.