7 najciekawszych książek o modzie vintage
Te pozycje pogłębią Twoją wiedzę o ubraniach z drugiego obiegu
- Aleksandra Trendak
Książki na temat mody vintage i slow fashion mają na celu pomoc w świadomym kupowaniu ubrań i dodatków w tzw. lumpeksach, sklepach vintage i aplikacjach oraz jak o nie dbać po zakupie, aby służyły nam dłużej. Dzięki nim można nauczyć się odróżniania podróbek od oryginałów a także tego, jak datować rzeczy, czytać metki i poznawać tkaniny po dotyku. Można też z nich poznać historię mody i odkryć, jak kształtowały się trendy w poszczególnych dekadach. Które pozycje podpowiedzą jak mądrze kupować? Gdzie poznamy sekrety mody vintage? Która z książek jest poradnikiem, a która podręcznikiem historii mody? Czym jest slow fashion i dlaczego warto kupować świadomie? Przeczytaliśmy, sprawdziliśmy i polecamy Wam 7 najciekawszych książek o modzie vintage, które ukazały się na polskim rynku.
PRZECZYTAJ O: 7 najlepszych sklepów vintage w Warszawie
Moda Vintage (Aleksandra Zawadzka)
Książka Aleksandry Zawadzkiej jest praktycznym przewodnikiem po modzie z drugiej ręki, którego nie może zabraknąć podczas pierwszej wizyty w lumpeksie. Jest to praktyczny przewodnik, wyjaśniający czym właściwie jest moda vintage, jak kupować ubrania z drugiej ręki, dbać o nie i odczytywać metki. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby zainteresowanej rozpoczęciem swojej przygody z vintage. Książka jest przepiękna wizualnie, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta.
Ekoszafa. Ubieraj się dobrze (Elizabeth L. Cline)
Elizabeth L. Cline jest dziennikarką, fashionistką i ekspertką w dziedzinie ubrań – prezentuje przejrzysty przewodnik po etycznej i ekologicznej modzie, w którym podpowiada, jak stworzyć wspaniałą pod każdym kątem garderobę. Ekoszafa jest nie tylko książką, ale także manifestem, który wzywa do czynu, apeluje o zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu jednej z najbardziej szkodliwych branż na świecie – branży mody. Warto przeczytać tą pozycję, aby uwolnić się od fast fashion i na nowo pokochać, szanować i rozumieć modę, bez obciążania środowiska.
ZOBACZ TEŻ: Dziś Międzynarodowy Dzień Ubrań Vintage!
Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf (Karolina Żebrowska)
Historia mody to suma rewolucji, o których Karolina Żebrowska opowiada w swojej książce Modowe rewolucje. Niezwykłą historią naszych szaf. Pokazuje, jak niektóre elementy mody towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i jak część z nich kompletnie zmieniła swój wygląd lub przeznaczenie. Jest to książka, w której autorka prześledziła historię przełomowych momentów w historii mody, przedstawia czytelnikowi buntowników, którzy mieli odwagę łamać obowiązujące kanony i wyznaczać nowe trendy. Warto sięgnąć po tą książkę i zanurzyć się w historii, która kształtowała świat fashion i przyczyniła się do rozwoju segmentu mody vintage.
Slow Fashion (Monika Szymor)
Slow fashion to rzetelny poradnik ekspercki, który omawia problemy branżowe i buduje świadomość konsumencką. Autorka przeprowadza czytelnika przez cykl produkcji ubrań, pozwala zrozumieć zależności między projektantem, producentem odzieży, kupcem, sprzedawcą a klientem. Kompendium dostracza cennej wiedzy zarówno klientom marek modowych, jak i osobom związanych z przemysłem odzieżowym, projektantom, studentom kierunków artystycznych, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą modową.
PRZECZYTAJ: Oto gwiazdy, które wystąpiły w kreacjach vintage na Oscarach!
Moda Vintage (Nicky Albrechtsen)
Jest to kompletny, najobszerniejszy w historii przewodnik po modzie vintage. Nie jest to kolejna zwykła historia mody, ale próba ukazania, jak przeszłość mody aktywnie kształtuje jej teraźniejszą, co widać na ulicy, wybiegach i w stylizacjach wpływowych wielbicielek mody vintage jak Kate Moss czy Sienna Miller. W książce można znaleźć pracę wybitnych projektantów światowej sławy oraz projekty artystów mniej znanych, ale uwielbianych przez kolekcjonerów, jak chociażby Lili Ann i Horrockses Fashion.
Modoterapia, czyli po co ci tyle ubrań (Antonina Samecka)
Antonina Samecka, szefowa Risk made in Warsaw zainspirowała do zmiany stylu dziesiątki tysięcy Polek. Jej filozofia to połączenie szykownego wyglądu z totalną wygodą. Świetne kroje podkreślają to, co najlepsze w figurze, jednocześnie pozwalając kobiecie być sobą. Ta książka jest pierwszym, kompletnym przewodnikiem po stylu, który kreujemy nie tylko przez wygląd, ale także przez osobowość i podejście do zrównoważonej mody.
ZOBACZ: Moda na styl vintage podbija Warszawę!
Slow Fashion. Modowa rewolucja (Joanna Glogaza)
Joanna Glogaza jest wielbicielką mody, zagubiona w stosach ubrań z kolejnych wyprzedaży, na które wydała dużo więcej niż powinna i powiedziała dość. Zafundowała sobie modowy detoks, uporządkowała zawartość szaf i zrozumiała, że wcale nie potrzebuje aż takiej ilości ubrań i lepiej postawić na mniejszą ilość, ale lepszą jakość. W książce przekonuje, że każdy ma swój niepowtarzalny styl, który powinien pielęgnować zamiast klonować stylizacje od gwiazd lub z wybiegów. Podkreśla, że kupując mniej, można wyglądać dużo lepiej.
Warto pamiętać, że moda vintage jest nierozłączna z nurtem less waste i slow fashion, ponieważ polega na wykorzystaniu ubrań, które są już w obiegu. Dzięki temu nie nadprodukowujemy kolejnych ton odzieży, która finalnie okaże się nikomu niepotrzebna. Dlatego też w naszy, zestawu pojawiły się także książki, które nie mówią stricte o historii mody i stylu vintage, ale poruszają filozofię, która stoi za całym tym trendem. A każdy, kto jeszcze się z nią nie zetknął, powinien to zrobić jak najszybciej. W końcu w dobie nadprodukcji ubrań, dodatków i akcesoriów, bazowanie na modzie vitage, less waste i slow fashion będzie niczym innym jak tylko koniecznością i jedyną rozważną przyszłością tej branży.