Farrah Fawcett
Fot. Hulton Archive/Getty Images
WSPOMNIENIE

Umierała na oczach milionów... Farrah Fawcett była ikoną stylu lat 70.

Dziś mija 13 lat od śmierci gwiazdy

Aleksandra Frankowska 25 czerwca 2022 11:45
Farrah Fawcett
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Gdyby mówić o najpopularniejszej kobiecie lat 70. z USA, z pewnością wiele osób wskazałoby właśnie ją. Farrah Fawcett do dziś pozostaje modową i urodową inspiracją dla kobiet z całego świata. Większość pamięta ją oczywiście dzięki roli w Aniołkach Charliego, ale będą i tacy, którzy śledzili jej tragiczną historię choroby i walki z rakiem, który przyszedł nagle i nie dał się pokonać. Aktorka przegrała walkę z chorobą 25 czerwca 2009 roku. Jak wyglądało jej życie? I co charakteryzowało jej unikatowy styl?

ZOBACZ TEŻ: Tanya Roberts była Aniołkiem Charliego. Jej śmierć potwierdza zaskakującą teorię fanów

Jedna ze 100 najgorętszych kobiet na świecie - kim była Farrah Fawcett?

Pochodziła z Teksasu, z religijnej rodziny. Jej uroda doceniona została już w czasach szkolnych, gdzie co roku zdobywała tytuł najpiękniejszej dziewczyny. Nie inaczej było na studiach, gdzie cieszyła się ogromną popularnością. Agentów gwiazd zaczęli dobijać się do niej drzwiami i oknami. Ona jednak uparcie odmawiała, skupiając się na studiowaniu sztuki. Po dwóch latach zgodziła się na propozycję jednego z nich, który nie dawał za wygraną, I tak w 1968 roku wyjechała do Hollywood, nie wiedząc jeszcze, że już zaledwie kilka lat później pokocha ją cały świat.

Farrah Fawcett - kariera

Nie musiała długo czekać, aby podpisać pierwszy kontrakt na spoty reklamowe. Jej twarz stawała się rozpoznawalna z dnia na dzień, aż w końcu ktoś zaproponował jej rolę filmową. Zaczynała od krótkich epizodów i statystowania. Był to jednak dopiero początek wielkiej kariery. Doskonale układało jej się również w życiu uczuciowym. W 1973 roku została żoną Lee Majorsa, który to przedstawił ją Aaronowi Spellingowi. To właśnie Spelling wybrał ją do roli Jill Munroe w Aniołkach Charliego.

Farrah Fawcett - niepodrabialny styl

O jej urodzie i stylu mówili wszyscy, zwłaszcza dzięki udziałowi w produkcji Aniołki Charliego. Miała piękną, wysportowaną i opaloną sylwetkę, a do tego charakterystyczne, bujne blond włosy. Uwielbiała jeans w każdej postaci i zarażała pozytywnym uśmiechem. Wolny czas spędzała na korcie tenisowym, gdzie pożytkowała nadmierne pokłady energii.

CZYTAJ TEŻ: Trudne dzieciństwo, kłopoty z prawem i nieudane związki. Tak wygląda życie bliźniaczek Olsen

Jej styl określano hasłami boho i hippi. Łączyła granatowe dzwony, czerwony bluzy i cortezy. Jak na ówczesne wydanie "dziewczyny surfera" przystało, jeździła na deskorolce i rolkach, uwielbiała kaszmirowe swetry z dekoltem w serek. I to właśnie je wylansowała jako swój znak rozpoznawczy. Wystarczyło zaledwie kilka publicznych wyjść, aby V-necki stały się modowym hitem niemal na całym globie.

Farrah Fawcett - aniołek Charliego

Rola w serialu Aniołki Charliego sprawiła, że Farrah zdobyła popularność na całym świecie. Aniołki stały się jednym z najpopularniejszych hitów telewizyjnych. Farrah nie chciała być jednak kojarzona tylko z jednym tytułem, więc po jakimś czasie odeszła z produkcji i skupiła się na swojej karierze. Kryzys dopadł również jej małżeństwo, które po trzech latach separacji się rozpadło.

Farrah Fawcett - historia miłości 

Kiedy życie Farrah nie było usłane różami, na jej drodze pojawił się Ryan O’Neal, który wniósł do niego mnóstwo szczęścia. Przeciwna związkowi była jednak jego córka Tatum. Po 6 latach Farrah urodziła mu syna Redmonda, który nie został wychowany tak, jak należy. W wieku 11 lat wyrzucono go ze szkoły za nadużywanie alkoholu, a rozbojom z jego inicjatywy nie było końca. Napięta sytuacja w domu sprawiła, że Fawcett i O’Neal rozstali się w 1997 roku, jednak… tylko na pewien czas. O’Neil 4 lata później zachorował na białaczkę, a Farrah była jedną z osób, które wiernie czuwały przy jego boku w tym trudnym czasie. Miłość między nimi odrodziła się na nowo, a O’Neil w szpitalu oświadczył się Fawcett. Chociaż mężczyzna wyzdrowiał, do ślubu nigdy nie doszło. Nie był to jednak koniec strasznych kolei losu.

Farrah Fawcett - śmierć na oczach całego świata

Fawcett w 2006 roku zachorowała na nowotwór odbytu. Aktorka nie czekała z leczeniem, a kilka miesięcy później świat obiegła informacja, że udało jej się pokonać chorobę i wraca do zdrowia. Dobre nowiny nie trwały jednak długo, ponieważ rak wrócił w 2007 roku. Mimo chemioterapii i licznych zabiegów Farrah nie traciła nadziei na zwycięstwo. Postanowiła nagrać film, w którym pokazała swoją walkę z chorobą deklarując, że pragnie żyć. W przejściu najtrudniejszych chwil pomogła jej przyjaciółka, Alana Steward. Ich wspólna produkcja zanotowała rekordy popularności. Obejrzało ją niemal 9 mln widzów, którzy wspierali gwiazdę w walce z chorobą. Do ostatniej chwili był przy niej również O’Neil. Niestety miesiąc po jego emisji filmu Farrah Fawcett zmarła, a Farrah Fawcett od tej pory zaczęła stawać się nie tylko ikoną stylu lat 70. i 80., lecz także symbolem walki o to, co najważniejsze: zdrowie, godność i życie. 

Najbardziej ikoniczne looki Farrah Fawcett znajdziesz w naszej galerii poniżej. 

Farrah Fawcett
Fot. episode of Charlie's Angels.

Farrah Fawcett
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Farrah Fawcett
Fot. Fotos International/Getty Images

Farrah Fawcett
Fot. Kevin Winter/Getty Images

Farrah Fawcett
Fot. Keith Hamshere/Getty Images

Farrah Fawcett
Fot. Gregory Pace/FilmMagic

Farrah Fawcett
Fot. M. Caulfield/WireImage

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…