Thierry Mugler mn
Fot. Richard Bord/WireImage
ZE ŚWIATA MODY

Thierry Mugler nie żyje. Wybitny francuski projektant zmarł w wieku 73 lat

Świat mody żegna jednego ze swoich największych wizjonerów

Oscar Dąbkowski 24 stycznia 2022 09:04
Thierry Mugler mn
Fot. Richard Bord/WireImage

W wieku 73 lata w nocy z 23 na 24 stycznia 2022 zmarł Manfred Thierry Mugler. Francuski projektant miał 73 lata. Mugler uznawany był za jednego z najbardziej odważnych i wizjonerskich projektantów naszych czasów. Nie bez przyczyny nazywano go „reżyserem mody”. Póki co nie podano przyczyny śmierci designera.

ZOBACZ: Kostiumy Lady Gagi, Beyonce i Davida Bowie na niezwykłej wystawie! Ich autorem jest… Thierry Mugler! Gdzie i kiedy będzie można ją zobaczyć?

Thierry Mugler - wizjoner mody

Thierry Mugler urodził się 21 grudnia 1948 roku w Strasburgu we Francji. Od najmłodszych lat interesował się teatrem i operą. W 1962 r. wstąpił nawet w szeregi baletu strasburskiej Opéra National du Rhin, gdzie poznał tajniki nie tylko tańca i pracy z ciałem, lecz także choreografii i kostiumografii, co ukształtowało go na całe późniejsze życie. Tak bardzo był zafascynowany tym, co dzieje się za kulisami że finalnie zrezygnował z pracy w balecie i poświęcił się projektowaniu ubrań. A tego nikt nie robił tak jak on.

Mugler pokaz mody 1
Fot. Getty Images

Mugler jako pierwszy połączył z pozoru niepasujące do siebie światy. To on połączył modę couture i S&M. Był wielbicielem skóry i lateksu, które co i rusz pojawiały się w jego kolekcjach. Ale nie tylko motywy sado maso były jego znakiem rozpoznawczym. Mugler tworzył zapierające dech w piersiach, skomplikowane konstrukcyjnie projekty, często inspirowane światem natury. Jego kolejne kolekcje nawiązywały do biologicznych królestw zwierząt: owadów, gadów, ptaków. Jego pokazy zachwycały wizjonerstwem, przenikliwością i niepokojącą choreografią: modelki poruszały się po wybiegu imitując ruchy zwierząt, którymi inspirowane były poszczególne looki.

CZYTAJ TEŻ: Rocznica urodzin Cristóbala Balenciagi, założyciela wielkiego domu mody

Mugler rozkochał w sobie nie tylko świat mody, lecz także sztuki i show-biznesu. W jego kreacjach niejednokrotnie można było zobaczyć Grace Jones i Joey Arias, które były jego muzami, Davida Bowiego czy George'a Michaela, który nawet zatrudniał Muglera w roli reżysera swoich teledysków. Gwiazdy chętnie nosiły jego kreacje także długo po tym, jak odszedł z założonego przez siebie domu mody. Jedną z największych ambasadorek jego talentu w ostatnich latach była Cardi B. Ambasadorkami jego marki i najsłynniejszych perfum Angel przez lata była Jerry Hall, którą po latach w tej roli zastąpiła córka - Georgia May Jagger.

Mugler pokaz mody 2
Fot. Getty Images

Thierry Mugler nie żyje

Śmierć projektanta ogłosiła na Instagramie dom mody Thierry Mugler: "#RIP Jesteśmy zdruzgotani ogłaszając śmierć Manfreda Thierry'ego Muglera, który zmarł w niedzielę 23 stycznia 2022 r. Niech jego dusza spoczywa w pokoju" - napisano w poście, który zobrazowano jego portretem.

Muglera pożegnał już także Jean-Baptiste Rougeot, obecny dyrektor kreatywny domu mody Thierry Mugler, który napisał, że kreator odszedł niespodziewanie i zbyt wcześniej. Sam Mugler, choć od lat na działał na obrzeżach świata mody, miał pracować nad kolejnymi projektami (często tworzył kostiumy sceniczne), a część nowych działań miał ogłosić na początku tego miesiąca.

Mugler pokaz mody 3
Fot. Getty Images

Thierry Mugler przez ostatnie lata był związany z Polską. Mieszkał w Sopocie ze swoim partnerem. Rodzina i przyjaciele projektanta nie podali póki co szczegółów jego pogrzebu. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?