Raf Simons mn
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Raf Simons po 27 latach zamyka swoją markę modową!  

Co jest przyczyną tej decyzji? 

Aleksandra Trendak 23 listopada 2022 16:30
Raf Simons mn
Fot. Getty Images

Raf Simons to belgijski projektant, którego stroje zawsze charakteryzowały się ciekawym buntowniczym i odrobinę radykalnym stylem. Jego przygoda z modą rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy porzucił branżę meblarską, aby stworzyć autorską markę odzieżową. Choć głównie projektował tylko dla mężczyzn, w 2020 roku wypuścił pierwszą kolekcję dla kobiet, która cieszyła się ogromną popularnością i uznaniem. Jednak po 27 latach działalności projektant za pośrednictwem swojego Instagrama ogłosił, że zamyka swoją firmę. Co jest przyczyną tej decyzji? 

PRZECZYTAJ O: Raf Simons - kim jest projektant, który uratował markę Calvin Klein?

Raf Simons zamyka swoją markę odzieżową 

Buntownicza natura, radykalność i punkowe akcenty to trzy elementy, które idealnie opisują twórczość Rafa Simonsa. Poza prowadzeniem swojej autorskiej marki, współpracował z takimi domami mody jak Dior, Calvin Klein, Jil Sander czy Prada. Przez dwadzieścia siedem lat wypracował sobie niezwykle mocną i wyrazistą pozycję w świecie high fashion, jednak 21 listopada 2022 ogłosił, że zamyka swoją firmę. W poście na Instagramie pisze: 

Brak mi słów, by wyrazić, jak bardzo jestem dumny ze wszystkiego co osiągnęliśmy. Jestem wdzięczny za niesamowite wsparcie ze strony mojego zespołu, współpracowników, prasy i kupujących, moich przyjaciół i rodziny oraz naszych oddanych fanów i lojalnych obserwatorów. Dziękuję wszystkim za wiarę w naszą wizję i wiarę we mnie. 

Oświadczenie opatrzył datą powstania pierwszej kolekcji oraz imionami swoich rodziców - Aldy Beckers i Jacques’a Simonsa. Usunął także wszystkie posty na Instagramie, a kolekcja wiosna-lato 2023 jest ostnią linią sygnowaną jego nazwiskiem. Belgijski projektant niestety nie wyjaśnił przyczyn swojej decyzji, można jednak podejrzewać, że i jego markę dopadł kryzys. W ciągu ostatniej dekady wiele małych i niezależnych firm modowych musiało stanąć czoła z poważnym kryzysem gospodarczym, który spowodował duży odpływ klientów, tym samym także środków potrzebnych do prowadzenia działalności. Media podejrzewają, że to samo spotkało Rafa Simonsa, który niejednokrotnie udowadniał, że nie pozowoli się zaszufladkować, choćby miał uzyskać za to wyskoie honorarium. 

Zamknięcie marki Rafa Simonsa to ogromny cios dla świata mody, który traci coraz więcej zdolnych i twórczych projektantów. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że niezależnie od tego, w jakim domu mody przyjdzie mu w przyszłości projektować, nadal będzie tworzyć zgodnie ze swoją niepowtarzalną estetyką. Jego ostatnia kolekcja na sezon wiosna-lato 2023 będzie zdecydowanie bardzo smutnym wydarzeniem, ponieważ zakończy czas funkcjonowania niezwykłej marki.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?