stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa 2
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
o tym się mówi

Nie tylko księżna Kate… Symbolika strojów rodziny królewskiej na nabożeństwie za księcia Filipa

Panie zdecydowały się oddać hołd księciu w niecodzienny sposób

Barbara Łubko 30 marca 2022 11:30
stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa 2
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

We wtorek 29 marca w Opactwie Westminsterskim odbyło się nabożeństwo żałobne ku czci zmarłego w kwietniu zeszłego roku księcia Filipa.  Była to doskonała okazja, żeby oddać księciu należny hołd - w pogrzebie, ze względu na pandemię uczestniczyli tylko najbliżsi. Teraz na ceremonii pojawiły się setki osób - w tym oczywiście Królowa Elżbieta II i członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Wśród obecnych byli też m.in. premier Boris Johnson, król Hiszpanii Felipe i królowa Letizia czy przedstawiciele organizacji charytatywnych związanych ze zmarłym księciem. Większość z nich miała na sobie tradycyjną czerń. Księżna Kate pojawiła się w pięknej czarnej sukience w białe grochy, a królowa Elżbieta II, księżna Kornwalii Camilla i księżniczka Anna zdecydowały się na stroje w odcieniu leśnej zieleni. Dlaczego wybrały właśnie ten kolor?

ZOBACZ TEŻ: Zaskakujące przywileje, masa obowiązków... Jak wygląda życie przyszłego króla?

Księżna Kate w pięknej sukience w groszki na nabożeństwie dziękczynnym za księcia Filipa

Kate wybrała sukienkę w grochy w stylu retro od Alessandry Rich (ok. 7500 zł). Stylizację uzupełniła małą torebką Russell & Bromley, klasycznymi czarnymi szpilkami z zamszu od Gianvito Rossi, rękawiczkami brytyjskiej marki Cornelia James oraz kapeluszem brytyjskiej marki Lock & Co. Hatters. Co ciekawe brand powstał w 1676 roku, a londyński sklep marki to najstarszy na świecie sklep działający w tym samym miejscu! Kapelusze tej marki nosił słynny aktor Charlie Chaplin.

stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa kate look
Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images

Królowa Elżbieta II, księżniczka Anna i księżna Camilla w zielonych stylizacjach - symbolika strojów

Jednak największe wrażenie zrobiły królowa Elżbieta II, księżna Kornwalii Camilla i księżniczka Anna, które zdecydowały się na stroje w odcieniu leśnej zieleni. Ich stylizacje miały ukryte znaczenie. Panie wybrały stroje w tym kolorze, gdyż był on oficjalnym kolorem liberii księcia Filipa. To charakterystyczna odzież noszona przez osobę z rangą i jej domowników.

„Oficjalnym kolorem liberii księcia Edynburga jest ciemna zieleń, znana jako Edinburgh Green. Używa się go w strojach służbowych - orszak księcia Edynburga podczas koronacji miał na sobie ciemnozielone i srebrne barwy - oraz w prywatnych samochodach”, taka informacja widnieje na oficjalnej stronie internetowej monarchii brytyjskiej. Na pogrzeb księcia Filipa w kwietniu ubiegłego roku Range Rover przewożący jego trumnę też zdobił ten kolor.

CZYTAJ TEŻ: Niezwykła relacja królowej Elżbiety II z prawnukiem. Te spotkania są dla niej wszystkim

stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa krolowa elzbieta ii
Fot. Richard Pohle - WPA Pool/Getty Images

Królowa uzupełniła swój strój pasującym kapeluszem, parą eleganckich czarnych butów i czarną torebką. Złożyła również hołd Filipowi, zakładając broszkę z żółtego złota, rubinów i diamentów „Scarab”, która była prezentem podarowanym jej przez męża w 1966 roku.

Camilla, księżna Kornwalii i córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa - księżna Anna również postanowiły wystąpić w stylizacjach w kolorze edynburskiej zieleni. W ten sposób także one oddały hołd zmarłemu.

stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa camilla
Fot. Chris Jackson/Getty Images

stroje na nabozenstwie dziekczynnym dla księcia filipa kate william
Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…