Moda vintage mn
Fot. Getty Images
Ze świata mody

Nadchodzące trendy w modzie vintage w 2023 roku

Czy moda vintage zmieni się w nadchodzącym roku? 

Aleksandra Trendak 5 stycznia 2023 15:30
Moda vintage mn
Fot. Getty Images

Styl vintage w 2022 roku zyskał na ogromnej popularności. Mnóstwo gwiazd na czerwonych dywanach prezentowało archiwalne kreacje znanych domów mody. Obsesja na punkcie Jeana Paula Gaultier z lat 90., Gucciego z ery Toma Forda i Diora Johna Galliano trwa, w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy takie majki jak Vesace, Dolce & Gabbana oraz Chanel, także cieszyły się popularnością w stylu vintage. W 2023 roku spodziwamy się kontynuacji boomu vintage, co pokazuje fakt, że coraz więcej domów mody otwiera swoje archiwa. Sprawdźcie, jakie według ekspertów będą największe trendy w modzie vintage w tym roku!

ZOBACZ TEŻ: Srebrne torebki to hit karnawału 2023! Jak je nosić i gdzie kupić najmodniejsze modele?

Vintage
Fot. Getty Images

Vintage na co dzień 

W 2022 roku mogliśmy zobaczyć, że wiele celebrytów włączało elementy vintage do swojej codziennej garderoby. Jest to trend, który utrzyma się w 2023 roku, a nawet przybierze na sile, gdyż kupowanie rzeczy z drugiej ręki stanie się drugą naturą wielu z nas. Warto też podkreślić, że według ekspertki Cherie Balch, założycielki Shrimpton Couture, tendencja na styl vintage na dużych imprezach będzie bardzo dobrze ugruntowana i może się rozpowszechnić nie tylko wśród celebrytów, ale także stanie się częścią ubioru każdego z nas. 

Historyczna naked dress 

Naked dress w zeszłym roku była totalnym hitem wśród gwiazd. Nic dziwnego, że w tym roku także ten trend będzie obecny tylko w wydaniu zgodnym z duchem mody vintage. Mnóstwo osób będzie pragnęło kreacji podobnej do kultowej do tej wypuszczonej przez Johna Galliano w jesiennej kolekcji z 2009 roku lub tej, którą miała na sobie Kate Moss pochodzącej z 1920 roku.  

Kate Moss
Fot. Getty Images

Efekt MET Gali 

Ponieważ tegorocznym tematem MET Gali jest twórczość Karla Lagerfelda, jego obszerne archiwum z czasów pracy dla Chanel, Fendi oraz Patou może się odrodzić. Brynn Jones, założycielka Aralda Vintage, odnotwuje znaczący skok w zainteresowaniu klientów twórczością legendarnego projektanta, szczególnie z okresu pracy dla marki Chloe. 

Karl Lagerfeld
Fot. Getty Images

Wykraczanie poza Y2K 

Styl vintage z innych epok będzie wciąż zdobywał na popularności w 2023 roku. Chociaż modele z lat 90. i wczesnych lat 200 wciąż są na topie, prawdopodobnie nastąpi ruch w kierunku bardziej minimalistycznych wersji. Warto też dodać, że styliści gwiazd będą coraz częściej sięgać po kreacje bardziej z lat 50., kiedy marki takie jak Givenchy, Dior i Balmain świeciły triumfy dzięki swoim rzeźbionym ramionom i dramatycznym kołnierzykom. 

Givenchy
Fot. Getty Images

Domy mody otwierają swoje archiwa 

Ponieważ coraz więcej marek odzyskuje prawa własności do swoich ubrań vintage, między innymi Dior oraz Valentino, można się spodziewać, że otworzą swoje ogromne archiwa w 2023 roku. Przez dłuższy czas większość wyjątkowych kreacji z ubiegłych roczników, które mogliśmy zobaczyć na czerwonych dywanach pochodziła od handlarzy starociami lub lumpeksów, teraz będziemy mogli zobaczyć wyjątkowe kreacje prosto ze źródła. 

Indywidualny styl w cenie 

W 2023 roku będziemy bardziej niż kiedykolwiek dążyć do indywidualizmu. Coraz więcej osób świetnie nosi ubrania z drugiej ręki stylizując je w ciekawy i swobodny sposób. Łączą stare z nowym, eleganckie elementy z luźnymi ubraniami. Na topie zdecydowanie będą garnitury, skórzane kurtki z drugiej ręki, okulary przeciwsłoneczne w cienkich oprawkach oraz ikoniczne klapki Kubota. Grunt, żeby ta mieszanka nie okazała się wybuchowa, tylko estetyczna i wyrafinowana. 

Vintage
Fot. Getty Images

Mniej znani projektanci 

W 2023 roku nie tylko duże marki będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem swoich archiwalnych projektów, ale także mniej znani projektanci skorzystają z fali popularności vintage. Zdaniem Brynn Jones do tych twórców będą należeć między innymi: Kansai Yamamoto, Isaac Mizrahi, Todd Oldham, Chantal Thomass oraz Loris Azzaro. Każdy z tych projektantów ma na swoim koncie niezwykłe kreacje, przykładowo Todd Oldham zaprojektował przepiękną tęczową sukienkę, która znalazła się w jesiennej kolekcji w 1994 roku, Yamamoto projektował dla samego Davida Bowiego, a Azzaro dla Tiny Turner. Rzadkie i unikatowe elementy zyskają na dodatkowej wartości w tym roku. 

Kostium Davida Bowiego zaprojektowany przez Kansai Yamamoto

David Bowie
Fot. Getty Images

Tęczowa sukienka projektu Todda Oldhama

Vintage
Fot. Getty Images

Rok 2023 zdecydowanie upłynie pod hasłem mody vintage. Gwiazdy będą się prześcigać w historycznych kreacjach, które staną się coraz bardziej dostępne i pożądane. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich, którzy pragną, aby moda stała się zrównoważona, a chodzenie do lumpeksu nie było obciachem tylko powodem do dumy. Jaką perełkę vintage macie w swojej szafie?  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.