Agnieszka Osiecka jaki miała styl
Fot. Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz/ PAP/Erazm Ciołek
ZE ŚWIATA MODY

Jaki styl miała Agnieszka Osiecka? Pisarka czarowała gustem i klasą!

Utalentowana, błyskotliwa, elegancka

Paulina Filipowicz 7 marca 2021 14:29
Agnieszka Osiecka jaki miała styl
Fot. Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz/ PAP/Erazm Ciołek

Serial „Osiecka” przedstawia ponad 40 lat burzliwych losów Agnieszki Osieckiej, najsłynniejszej polskiej poetki i tekściarki.  Tłem historii, która skradła serca polskich widzów, są realia społeczne, obyczajowe i polityczne Polski czasów PRL-u. Twórcom produkcji świetnie udało się ukazać atmosferę czasów, w których żyła i tworzyła Agnieszka Osiecka, a także naturę jej charakteru, sposobu bycia czy tworzenia relacji międzyludzkich. W odtworzonej rzeczywistości sprzed kilkudziesięciu lat, dobrze wypadają również scenografia oraz kostiumy. To właśnie wyszukana garderoba i kreacje aktorów sprawiły, iż postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej estetyce ubioru Agnieszki Osieckiej. Jaki styl miała najsłynniejsza polska tekściarka?

Agnieszka Osiecka: elegancja z nutą ekstrawagancji

Serial o Agnieszce Osieckiej na nowo wzbudził zainteresowanie postacią wybitnej poetki. Poznajemy w nim jej losy, proces twórczy, ale także  życie prywatne. "Osiecka" pozwala zajrzeń wgłąb życia artystki, poznać jej relacje, miłości, a także te bardziej zwyczajne, codzienne momenty, z których składa się życie. Kadry przypominają, iż nie tylko jej dzieła, napisane teksy i wiersze charakteryzowały niezwykłą postać Agnieszki Osieckiej, ale przede wszystkim jej niepowtarzalny styl bycia. Biła od niej artystyczna swoboda, ambicja, upartość w dążeniu do celu, błyskotliwość i niezwykły talent. To wszystko ukazywało się również w jej stylu.

Agnieszka Osiecka lubiła się wyróżniać. Stawiała na wyraziste barwy, efektowne tkaniny i nietuzinkowe dodatki. Zawsze jednak miała wyczucie, które pozwalało jej tworzyć wyszukane, lecz zachowane w klasycznej elegancji stylizacje. Osiecka nie należała do kobiet, które przywdziewały klasyczne proste sukienki. Ona miała na nie lepszy pomysł. Zakładała odważne, można by powiedzieć, że kontrowersyjne jak na tamte czasy, skórzane kreacje. Sukienkę ze skóry stylizowała w zestawie z koszulą z kołnierzykiem i kryjącymi rajstopami. Włosy upinała zwykle w luźny kucyk, nadając całości artystycznego charakteru.

Agnieszka Osiecka
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Agnieszka Osiecka
Fot. PAP/Erazm Ciołek

W życiu Agnieszki Osieckiej nie brakowało miłosnych zawirowań. Jej związki często były gwałtowne, dynamiczne, pełne burzliwych uczuć, ale i napięć, poetka wybierała niełatwych mężczyzn. Kochali się w niej utalentowani i piekielnie zdolni artyści. Choć cieszyła się ogromnym powodzeniem, wcale nie wybierała zmysłowych czy bardzo kobiecych kreacji. Trzymała się swojego unikatowego stylu, a zamiast szpilek, preferowała zamszowe kozaki ze skóry. Często zmieniała miłosne uczucia, jednak wierna była własnej intuicji oraz estetyce. 

Agnieszka Osiecka
Fot. /bpt/ PAP/CAF - Adam Urbanek

Agnieszka Osiecka i jej baśniowy świat kolorowych przygód

Archiwalne, czarno-białe zdjęcia nie oddają tak, jak powinny, kolorowych wspomnień z życia Osieckiej. Jak sama mówiła, „baśniowy świat kolorowych przygód” urzekał ją najbardziej. Objawiało się to także w jej codziennym stylu. Agnieszka Osiecka wybierała ekscentryczne wzory, pełne barw desenie i nietuzinkowe printy, które łączyła z odwagą w modne stylizacje. Na szczególną uwagę zasługują więc kostiumy z serialu "Osiecka", który już "w kolorze" ukazuje garderobę poetki.

Agnieszka Osiecka
Fot. /bpt/ PAP/CAF - Ryszard Okoński

Wielu widzów serialu "Osiecka" oczarowała scena, gdy pisarka spotyka się w willi na Saskiej Kępie z Marylą Rodowicz, wybitną piosenkarką, a prywatnie przyjaciółką. Były lata 60-te. Maryla Rodowicz wchodzi do pokoju, gdzie Agnieszka Osiecka siedzi na sofie w boho sukience w etno wzory i nuci słowa "to był maj, pachniała Saska Kępa". Dla Maryli, poetka tworzyła pierwsze utwory, które do dziś podbijają serca słuchaczy. W tamtej scenie obie artystki przypominają kolorowe hippiski, należące do artystycznej bohemy tamtych lat.

Agnieszka Osiecka: diabeł tkwi w szczegółach

Pisarka wiedziała, że jej największą siłą jest słowo. Jest autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. "Poetka złamanego koloru", jak ją określił Jan Kott, napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. W swojej twórczości dbała o najmniejszy szczegół, nic co wyszło z pod jej pióra, nie mogło być nieidealne. Zasadą tą kierowała się również w codzienności, a nawet w ubiorze. Nawet z pozoru proste stylizacje dopełniała wyjątkowymi dodatkami: efektownym naszyjnikiem, znacznych rozmiarów pierścieniami czy kapeluszami z szerokim rondem. Taka została w pamięci milionów Polaków: utalentowana, błyskotliwa, elegancka, zawsze z klasą.

Agnieszka Osiecka
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Agnieszka Osiecka
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Agnieszka Osiecka
Fot. Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.