Reklama

Udało się! Wymarzona firma zaprosiła Cię na rozmowę kwalifikacyjną! Nie możesz powstrzymać radości, bo od zawsze chciałaś właśnie tam pracować. Szybko jednak Twój entuzjazm gaśnie, bo oto pojawia się problem – jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Wszystkie wiemy, że to kompetencje i doświadczenie mają kluczowe znaczenie w trakcie interview, ale pierwsze wrażenie też jest ważne. Dowiedz się, co założyć na spotkanie z rekruterem, by wyglądać elegancko i profesjonalnie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik po zasadach obowiązujących przy ubiorze na rozmowy kwalifikacyjne.

Reklama

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać i uczesać?

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

Elegancko i oficjalnie – niby wszystkie to wiemy, ale skompletowanie takiego kompletu nie zawsze jest proste. Na rozmowę kwalifikacyjną warto celować w zestawy biznesowe – ołówkowa spódnica, żakiet, elegancka bluzka, koszula, spodnie cygaretki, buty na słupku. Zasada jest prosta – lepiej zbyt elegancko niż za bardzo na luzie.

Dodatki

Pamiętaj o tym, że Twój wizerunek to nie tylko ubranie, ale też akcesoria i detale. Oprócz spódnicy, bluzki i żakietu, pamiętaj o odpowiednich butach. Sandały z odkrytymi palcami? Zostaw je na plażę! Na rozmowę kwalifikacyjną najlepsze będą szpilki, czółenka lub baleriny w stonowanych kolorach. Obowiązkowo załóż do nich rajstopy – cieliste lub czarne (w sezonie zimowym). Nie przesadzaj z biżuterią ubierając się na rozmowę o pracę. Załóż delikatny naszyjnik i bransoletkę, a duże kolczyki i pierścionki lepiej zostaw w domu. Torebka? Wybierz elegancki i stonowany model. Plażowa torba z przezroczystego tworzywa? To zdecydowanie nie jej czas!

Fryzura

Zadbaj o włosy. Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną powinna być elegancka i schludna – dobrze sprawdzą się gładkie koczki, koński ogon, warkocz, delikatne upięcia nad karkiem. Jeśli masz włosy krótkie lub średniej długości, możesz zostawić je rozpuszczone. Przy bardzo długich włosach lepiej będzie spiąć je gumką.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubrania na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy w firmie panuje dress code?

Jeśli idziesz na rozmowę do korporacji, to masz ułatwione zadanie – w takich firmach najczęściej panuje oficjalny dress code i wówczas warto celować w eleganckie, biurowe zestawy i komplety typu smart casual. Pamiętaj, aby w takiej stylizacji nie przesadzić z dekoltem. Na rozmowę do mniejszej firmy możesz ubrać się nieco luźniej, ale wciąż elegancko. Tutaj dobrze sprawdzą się kolorowe akcenty np. biurowa spódnica w różowym kolorze. Jeśli pracujesz w branży kreatywnej (media, reklama, marketing) to bez obaw możesz celować w wyraziste i pełne luzu stylizacje np. sukienkę z printami, rozkloszowaną spódnicę i kolorowy żakiet.

Stanowisko, na jakie się ubiegasz

Jeśli ubiegasz się o kierownicze stanowisko, to zdecydowanie nie wypada Ci pojawiać się na rozmowie kwalifikacyjnej w trampkach i dżinsach! Elegancka spódnica, żakiet, stylowe szpilki – to podstawa Twojego sukcesu.

Pora roku

Przygotowałaś idealny zestaw na rozmowę, za moment wychodzisz z domu, ale za nic nie możesz znaleźć eleganckiego płaszcza, który pasowałby do kompletu? Kompletując swój biznesowy outfit zwróć uwagę na porę roku. Wybierz buty odpowiednie do pogody – odkryte szpilki w zimie nie będą raczej dobrą opcją. Nie zapomnij też o przygotowaniu odpowiedniego odzienia wierzchniego – sportowa kurtka do eleganckiej spódnicy to nie zawsze dobra opcja.

Wygoda

Nawet najlepiej skrojony kostium nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterze, jeśli będziesz się w nim źle czuła. Pamiętaj, że to ubranie jest dla Ciebie, a nie Ty dla ubrania. Celuj w eleganckie zestawy, ale wybieraj takie kroje i materiały, w których będziesz czuła się po prostu komfortowo. Najważniejsze podczas rozmowy rekrutacyjnej są swoboda, uśmiech i pewność siebie.

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór dla kobiety

Strój

Tak naprawdę masz duże pole do popisu. Możesz postawić na klasyczny zestaw z ołówkową spódnicą i żakietem w roli głównej, a do tego dobrać elegancką koszulę z kołnierzykiem lub wiskozową bluzkę. Możesz też zdecydować się na prostą sukienkę – pamiętaj, by jej długość sięgała do kolan lub delikatnie przed kolano. Dobrym wyborem będą też spodnie – stylowe cygaretki znowu są w modzie! Stawiaj na ubrania w stonowanych barwach – czerń, biel, granat, beże, szarości – to bezpieczny zestaw, który łatwo przełamiesz delikatnym kolorowym akcentem – pastelowy róż, błękit, a może odrobina zieleni? Świetnie będziesz wyglądała też w jednym z najmodniejszych wzorów sezonu - kratce lub pepitce.

Buty

Klasyczne szpilki, wygodne czółenka, baleriny, mokasyny, lordsy – celuj w półbuty na płaskim spodzie lub średnio wysokim obcasie. Imprezowe szpilki, japonki, sandały, nawet w największe upały nie nadają się do założenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Włosy

Długie włosy raczej zwiąż lub zepnij, krótkie i średniej długości możesz rozpuścić, ale zadbaj o to, by były ładnie ułożone. Na rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest mieć gładkie i eleganckie uczesanie – koczki, upięcia, nawet klasyczny koński ogon, to zawsze dobry wybór.

Makijaż

Stonowany, delikatny. Dobrze wypadnie modny ostatnio makeup no makeup, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś podkreśliła oczy: powieki cieniami w wersji nude i kreskę eyelinerem. Zrezygnuj z mocnych kolorowych akcentów – soczysta szminka niech poczeka na wieczór, teraz lepiej pociągnij usta bezbarwną pomadką lub szminką w kolorze spokojnego różu.

Biżuteria i dodatki

Subtelna i nienachalna bransoletka, delikatny łańcuszek z zawieszką, kolczyki wkrętki – jak najbardziej! Duże kolczyki chwosty, kolorowe zawieszki, dzwoniące bransoletki lepsze będą na inną okazję. Możesz za to sięgnąć po elegancką apaszkę i zawiązać ją wokół szyi. Koniecznie pamiętaj o założeniu rajstop – nawet w upalne dni to podstawa wizerunku eleganckiej kobiety. Jeśli chodzi o torebkę, wybierz tę średniej wielkości i w stonowanym kolorze. Cekinową kopertówkę czy obszerny shopper bag zostaw na inną okazję.

East News

Dorota Gardias

East News

Paulina Sykut-Jeżyna

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną dla mężczyzny

Strój

Dobrym wyborem będzie klasyczny garnitur. Niekoniecznie w czarnym kolorze – bo to zestaw raczej wieczorowy. Postaw na granatowy lub szary garnitur, jasną koszulę i spokojny krawat. Dress code dopuszcza też możliwość luźniejszego ubioru w stylu smart casual. Co to oznacza? Spodnie chinosy (szare, granatowe, brązowe), do tego koszula (może być wzorzysta) i marynarka na dzień – na przykład z łatami na łokciach. W takim wydaniu będziesz prezentował się naprawdę stylowo.

Buty

Pełne, eleganckie, obowiązkowo czyste i wypastowane. Ich kolor i krój dobieraj do stroju. Możesz założyć zarówno klasyczne czarne półbuty, jak i te wykonane z brązowej skóry.

Akcesoria

Zegarek na pasku, delikatna bransoletka, modna aktówka – tylko przydadzą Ci szyku. Zrezygnuj z rzucającej się w oczy, masywnej biżuterii.

Termin rozmowy kwalifikacyjnej zbliża się wielkimi krokami? Czujesz, że jesteś świetnie przygotowana! To znakomicie. Nie zapomnij jednak o tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie – a możesz zrobić je tylko raz. Z naszym przewodnikiem z łatwością przygotujesz formalny zestaw, który pomoże Ci zdobyć upragnioną pracę.

East News

Hubert Urbański

East News

Piotr Kraśko

East News
Reklama

Roma Gąsiorowska

Reklama
Reklama
Reklama