jak się ubrać na rozmowę o pracę w stylu Małgorzaty Kożuchowskiej
Fot. Podlewski/ AKPA
ZE ŚWIATA MODY

Jak się ubrać na rozmowę o pracę, by zdobyć wymarzone stanowisko? Zainspiruj się stylem Małgorzaty Kożuchowskiej

Dowiedz się, jak się ubrać na rozmowę o pracę, by zrobić dobre wrażenie na rekrutujących i przyszłym pracodawcy

Joanna Lechowicz 2 sierpnia 2022 15:22
jak się ubrać na rozmowę o pracę w stylu Małgorzaty Kożuchowskiej
Fot. Podlewski/ AKPA

Jeśli trafiłaś na nasz artykuł, to przede wszystkim chcemy ci pogratulować dostania się do etapu rozmowy kwalifikacyjnej! Jesteś już o krok od spełnienia marzeń o idealnej pracy i wierzymy, że na pewno ci się to uda. W naszym artykule podpowiemy ci, jak się ubrać na rozmowę o pracę, by twój przyszły szef lub szefowa poznali cię z jak najlepszej strony. Przygotowałyśmy masę porad i inspiracji, dzięki którym zachwycisz rekruterów na rozmowie kwalifikacyjnej.

Spis treści:

  1. Dlaczego elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną jest tak istotny?
  2. Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Podstawowe zasady
  3. Jak wygląda zły strój na rozmowę kwalifikacyjną?
  4. Modny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną inspirowany stylem Małgorzaty Kożuchowskiej

Dlaczego elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną jest tak istotny?

Na pewno kojarzysz słynne powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”. Ta mądrość ludowa wyprzedziła swoim spostrzeżeniem odkrycia naukowców, którzy opisali ten efekt dopiero w 1972 roku. Jest to tzw. heurystyka reprezentatywności, czyli uproszczenie mózgu, które kształtuje się na podstawie przeszłych doświadczeń. Jak działa? Najprościej będzie to wytłumaczyć na krótkim przykładzie.

Wyobraź sobie, że idziesz na domówkę do koleżanki. Pojawią się na niej dwie nowe osoby, których wcześniej nie znałaś – dajmy na to, że są to Andrzej i Tomek. Wiesz, że Andrzej zajmuje się finansami i jest właścicielem firmy kredytowej, zaś Tomek jest muzykiem reggae.

Po wejściu do domu koleżanki zauważasz dwóch nowych mężczyzn. Jeden z nich ubrany jest w elegancki garnitur, natomiast drugi ubrany jest w luźny T-shirt i spodnie typu baggy. Jak myślisz, który z nich to Andrzej? Domyślnie uznałabyś pewnie, że jest to facet w eleganckim garniturze, gdyż osoba na takim stanowisku powinna mieć reprezentatywny wygląd. Z pewnością niemałym zaskoczeniem byłaby dla ciebie sytuacja, w której Andrzej okazałby się gościem w luźnym T-shircie. I to jest właśnie heurystyka reprezentatywności.

Na rozmowie kwalifikacyjnej ocenią cię po kilku pierwszych minutach

Choć w dzisiejszych czasach dużo się mówi o tym, by nie oceniać innych po pierwszym spotkaniu, to niestety pierwsze wrażenie ma dla nas największą wagę. I nieważne, ile będziemy się rozwodzić nad tym, czy jest to moralnie uzasadnione, czy nie – tak już jest.

To właśnie dlatego strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien budzić odpowiednie skojarzenia. Takie, które przedstawią cię jako idealnego pracownika pasującego do struktury organizacyjnej firmy.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Podstawowe zasady

Zanim przejdziemy do tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, omówmy jeszcze istotną kwestię przygotowania stroju. Niezależnie od tego, czy na rozmowę o pracę wybierzesz sukienkę czy elegancki garnitur, są pewne zasady, których musisz przestrzegać.

Zasada 1: Strój biznesowy dopasowany do dress code'u organizacji

Choć często w poradnikach, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, znajdziesz zasady, by na pierwsze spotkanie nie ubierać zbyt krzykliwych ubrań, to my nie zgadzamy się z takim stanowiskiem. Nie zawsze firma będzie wymagać od Ciebie białej koszuli i eleganckiego stroju. Wszystko zależy od specyfiki organizacji.

Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do poważnej organizacji, gdzie obowiązuje formalny dress code, to jak najbardziej powinnaś zaprezentować się w formalnym stroju i stonowanych kolorach. Ubierając się odpowiednio do struktury organizacji, pokażesz rekrutującym, że do niej pasujesz. W ten sposób wywrzesz dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nawet jeśli hitem sezonu są neonowe, wyraziste kolory, to taka kreacja nie sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko w poważnej firmie. Taki strój damski może zostać uznany za zbyt odważny, a czasem nawet zbyt infantylny i może pogrzebać twoje marzenia o idealnej pracy.

Nieco inne zasady obowiązują, jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko kreatywne. Szczególnie w młodym, dynamicznym startupie bardziej odważny ubiór może zostać pozytywnie odebrany, gdyż wpiszesz się w ideologię organizacji. Kreatywne firmy często wymagają od swoich pracowników wyłamywania się ze sztywnych konwenansów społecznych. Są więc bardziej elastyczni w kwestii stroju. Może się okazać, że zrobisz dobre pierwsze wrażenie, ubierając najmodniejszy damski strój, który sprawi, że rekruterzy będą się zastanawiać, czy dopiero nie zeszłaś z wybiegu! Taki wybór jest również wskazany, jeśli aplikujesz do firmy zajmującej się modą.

Zasada 2: Zadbaj o schludny wygląd zewnętrzny

Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, to twój strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być wyprasowany i czysty. Jest to zasada, która obowiązuje niezależnie od tego, czy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w formalnym biurze czy w kreatywnym startupie.

Sama tylko pomyśl, jakie wrażanie robi na tobie pani, która obsługuje cię w banku w wygniecionej i poplamionej koszuli. Czy zastanawiasz się wtedy nad tym, że pewnie jest to wyjątkowa sytuacja i ubiór poplamiło jej dziecko na ostatnią chwilę przed wyjściem do pracy? Raczej nie. Pierwsza myśl jest prosta: nie przygotowała się do pracy = jest niechlujna = jest leniwa. Raczej nie są to cechy, którymi chciałabyś się popisać na rozmowie rekrutacyjnej.

Zasada 3: Dodatki mogą popsuć pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Choćbyś była ubrana w najbardziej skromną i elegancką sukienkę, która idealnie pasuje do rozmów kwalifikacyjnych, to dobre pierwsze wrażenie możesz zepsuć nieodpowiednimi dodatkami.

Akcesoria potrafią całkowicie odmienić stylizację. Na rozmowę kwalifikacyjną w zupełności wystarczą praktyczne dodatki. Jeśli stawiasz na elegancki ubiór, możesz go uzupełnić o stosowną torebkę, subtelną biżuterię czy delikatny zegarek. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna ma bardziej „nowoczesny” charakter, to możesz nieco bardziej zaszaleć. Jednak wszystko powinno być zachowane w dobrym guście.

Ekstrawagancka cekinowa torebka czy wyzywające szpilki na szesnastocentymetrowym obcasie raczej nie sprawdzą się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Nawet jeśli zamierzasz złamać tradycyjne zasady formalnego stroju, to zadbaj o to, by żaden dodatek nie był zbyt ekstrawagancki.

Jak wygląda zły strój na rozmowę kwalifikacyjną?

Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną owiany jest przeróżnymi mitami. Niektórzy sądzą, że ubiór w stylu smart casual jest zbyt nieformalny na rozmowy kwalifikacyjne. Są także osoby – szczególnie ze starszych roczników – które uważają, że na rozmowę rekrutacyjną zawsze należy założyć białą koszulę, eleganckie spodnie i wypastowane, skórzane buty.

W gąszczu tak bardzo restrykcyjnych i szeroko głoszonych poglądów można się zagubić. Pamiętaj jednak, że większość tych zasad opisuje to, jak wyglądał idealny strój biznesowy na rozmowę kwalifikacyjną w latach 90. Wówczas większość osób miała bardzo prostą, monotonną pracę biurową. Kandydaci musieli więc wykazać się wysoką umiejętnością przystosowania do zasad panujących w środowisku, a wszelkie odchylenia od normy były oceniane nieprzychylnie.

W naszych czasach monotonną, nudną pracę często zastępują komputery. Coraz więcej firm od ludzi wymaga kreatywności i umiejętności wyjścia poza schemat. Jeśli chcesz pracować w takiej firmie, to z dużym prawdopodobieństwem możesz pożegnać się ze stereotypową białą koszulą, a skromne eleganckie półbuty schować na dnie szafy. Dziś rozmowa kwalifikacyjna wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś i strój codzienny na rozmowie kwalifikacyjnej może być niejednokrotnie odebrany lepiej niż elegancki ubiór w stylu business.

Jedyny zły strój na rozmowę kwalifikacyjną to taki, który jest niedopasowany do ideologii organizacji.

Modny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną inspirowany stylem Małgorzaty Kożuchowskiej

Małgorzata Kożuchowska jest jedną z najmodniejszych polskich aktorek, której styl ubioru doskonale sprawdzi się na oficjalne rozmowy kwalifikacyjne. Umiejętnie łączy ona proste kroje z bardziej nowoczesnymi dodatkami, czego efektem są eleganckie, lecz modne stylizacje.

Klasyczne ubranie na rozmowę rekrutacyjną

elegancki ubiór na rozmowę rekrutacyjną
Fot. Radoslaw NAWROCKI/ Forum

Najbardziej klasycznym wyborem na rozmowę kwalifikacyjną jest biała koszula połączona z ołówkową spódnicą. Właśnie na takie zestawienie postawiła Małgorzata Kożuchowska na jednym z warszawskich koncertów.

Choć całość stylizacji na pozór jest bardzo stonowana, to niektóre akcenty nadają jej bardziej odważnego charakteru. Ubranie uzupełniają odważne buty, które – naszym zdaniem – mogą być niekoniecznie dobrym wyborem na rozmowę rekrutacyjną. Jednak jeśli zamiast tak odsłoniętych wiązanych szpilek wybierzesz bardziej zasłonięte eleganckie buty lub skórzane półbuty, to stylizacja nabierze nieco łagodniejszego charakteru. Całość możesz uzupełnić także o pasującą marynarkę, która podkreśli formalność stroju.

Formalny strój na rozmowę kwalifikacyjną

formalne ubranie na rozmowę kwalifikacyjną Małgorzata Kożuchowska
Fot. Radoslaw NAWROCKI/ FORUM

Jeśli nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą, to ten strój powinien być dla ciebie dobrą podpowiedzią. Groszkowana biała koszula z długim rękawem połączona jest z eleganckimi spodniami o prostym kroju. Dzięki temu, że spodnie mają wysoki stan, to stylizacja świetnie wpływa na wyszczuplenie i wydłużenie sylwetki.

Taki strój damski na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością zrobi wrażenie na twoim przyszłym przełożonym. Nieco wyłamuje się ze sztywnych konwenansów, dotyczących gładkiej, białej koszuli, lecz wygląda niezwykle elegancko.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem

strój na rozmowę rekrutacyjną latem Małgorzata Kożuchowska
Fot. Lukasz Dejnarowicz/ FORUM

Nie masz pomysłu, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem? Ta stylizacja będzie rozwiązaniem twoich problemów. Proste spodnie w stonowanym kolorze połączone z błękitną koszulą wyglądają bardzo elegancko, lecz wpisują się także w najnowsze trendy mody.

Jeśli chcesz zdobyć pracę w firmie, która ma powiązania z branżą mody lub urody, to taki strój pomoże ci w osiągnięciu tego zadania!

Nietypowe ubranie na rozmowę kwalifikacyjną

oryginalny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną w stylu Małgorzaty Kożuchowskiej
Fot. Lukasz Wieszala/ FORUM

Jeśli nie chcesz na rozmowę kwalifikacyjną zakładać sztampowych ubrań, lecz obawiasz się nadmiernej ekstrawagancji, to taka stylizacja powinna przypaść ci do gustu!

Prosta, biała koszula została połączona z modnymi, kolorowymi spodniami palazzo i bardzo delikatną biżuterią. Naszym zdaniem w takiej kreacji dobre pierwsze wrażenie murowane!  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…