Zegarek
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Jak czyścić biżuterię i zegarki w czasie epidemii?

O tym musisz pamiętać

Paulina Filipowicz 27 marca 2020 19:29
Zegarek
Fot. Adobe Stock

Czasy epidemii wymagają od nas szczególnej ostrożności i czujności. Pozostajemy w swoich domach, unikamy wszelkich zgromadzeń, często myjemy i dezynfekujemy dłonie, pracujemy i uczymy się zdalnie. Czas spędzony na domowej izolacji wykorzystujemy w różny sposób, a wielu z nas w wolnych chwilach rozpoczęło wiosenne porządki. W tym okresie sprzątanie ma szczególne znaczenie, gdyż zachowanie higieny w domu, jest niezwykle ważne w trakcie epidemii. Oprócz porządków w mieszkaniu i częstym praniu ubrań, warto zwrócić uwagę na często zapominany aspekt garderoby. Biżuteria i zegarki to elementy, które znajdują się blisko ciała, w okolicach twarzy i dłoni, dlatego należy zachować je w czystości. Jak dobrze czyścić biżuterię i zegarki?

Jak czyścić zegarki?

Zegarek to zwykle zakup na lata, który ma służyć nam przez długi czas. Dlatego tak ważna jest ostrożna pielęgnacja i odpowiednie czyszczenie. Tak samo jak skórzane torby i buty, paski do zegarków ze skóry też brudzą się, więc należy je regularnie czyścić. Brud najlepiej usunąć za pomocą preparatów przeznaczonych do mycia skóry, mydła czy szamponu do skór. Zegarki na bransolecie mają dużo większą odporność na uszkodzenia, ale wymagają równie dokładnej pielęgnacji. Stalowe bransolety starannie przemywamy wodą. Do czyszczenia można użyć miękkiej szczoteczki do zębów i wody z mydłem. Na końcu należy przemyć je wodą i dokładnie wytrzeć miękką szmatką. Jeśli Twój zegarek nie jest wodoodporny, uważaj, aby woda nie dostała się na kopertę zegarka. Tę część urządzenia należy delikatnie przetrzeć zwilżoną ściereczką, a na koniec dobrze wysuszyć.

Zegarek
Fot. Adobe Stock

Jak czyścić biżuterię?

Biżuteria w czasach epidemii to trudny temat. Najłatwiej byłoby zupełnie z niej zrezygnować. Mamy jednak świadomość, że duża część z nas posiada sentymentalne dodatki, z którymi się nie rozstaje, jak pierścionek zaręczynowy czy obrączka. Nie możemy jednak zapominać, że biżuteria brudzi się tak samo, jak nasze dłonie. Co zrobić, by nie była siedliskiem bakterii i wirusów? Myj biżuterię tym samym środkiem dezynfekującym, którego używasz do mycia rąk. Użyj ciepłej wody, dokładnie rozprowadź żel po powierzchni biżuterii, a na koniec dokładnie opłucz wodą i wytrzyj do sucha jednorazowym ręcznikiem. Czy taka metoda sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju biżuterii? Uważać trzeba w przypadku pierścionków z kamieniami szlachetnymi. Żel dezynfekcyjny może spowodować, że za kamieniami nagromadzą się resztki mydła. Dlatego takie pierścionki myjemy w inny sposób. Zanurz biżuterię w ciepłej wodzie z tradycyjnym mydłem, a warstwa brudu zmięknie. Potem użyj szczoteczki do zębów, wy dokładnie oczyścić kamień i całość pierścionka. Nie pozostawiaj biżuterii, by sama się osuszyła. Na koniec koniecznie oczyść ją jednorazową ściereczką.  

biżuteria
Fot. Adobe Stock

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.