Jej styl zachwyca, a czas się jej nie ima. To jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata…

Redakcja VIVA! 21 listopada 2022 19:30

Jest jedną z trzech żon szejka Hamada bin Khalifa Al Thani, byłego emira Kataru, oraz matką Tamima bin Hamad Al Thani, obecnego emira tego kraju. Szejkini Moza bint Nasser zasłynęła wprowadzeniem istotnych reform w systemie edukacji i opieki zdrowotnej swojego kraju. W przeciwieństwie do wielu innych żon monarchów z Bliskiego Wschodu nie pozostała w czterech ścianach pałacu, ale reprezentowała swój kraj podczas wielu międzynarodowych wydarzeń, często samodzielnie.

Moza bint Nasser urodziła się w Katarze w 1959 roku. W wieku 18 lat wyszła za szejka Hamada bin Khalifa Al Thani, który od 1995 roku do 2013 był emirem Kataru (abdykował na rzecz syna). Energiczna i pracowita, dziewięć lat po ślubie zdobyła dyplom wyższej uczelni. Od 36 roku życia pracuje jako przewodnicząca Qatar Foundation for Education, Science and Community Development, organizacji, którą założyła wraz z mężem, starając się uczynić Katar liderem w dziedzinie edukacji i opieki zdrowotnej. Odnosi też sukcesy w biznesie - jest właścicielką Qatar Luxury Group. Już w 2010 roku magazyn „Forbes” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet.

ZOBACZ TAKŻE: Na to arabskie księżniczki wydają miliardy! Ale za luksus płacą najwyższą cenę

Szejkini Moza bint Nasser - więcej niż ikona stylu

Szejkini Moza bint Nasser nie tylko towarzyszyła mężowi w oficjalnych wizytach (gościła m.in. na brytyjskim i hiszpańskim dworze królewskim), ale także sama angażuje się w mnóstwo akcji. Była też gościem pierwszej damy RP w 2012 roku - z rąk Anny Komorowskiej odebrała wtedy Order Uśmiechu.

Moza bint Nasser pojawiła się też na stadionie Al Bayt, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Szejkini prowadzi swoje konto na Instagramie (ma prawie milion obserwujących) i właśnie tam odniosła się do święta futbolu: „Nadszedł czas" - napisała w poście.

Moza bint Nasser znana jest nie tylko z roli, jaką odgrywa na arenie międzynarodowej, ale także z doskonałego stylu. Szejkini słynie z wyzwolonego stylu - niezwykle rzadko nosi abaję, nie zobaczymy jej w hidżabie. Najczęściej występuje w turbanie i sukienkach, ale zdarza jej się nawet nosić spodnie! Jej looki są dopracowane w każdym calu. Zobacz stylizacje szejkini w naszej galerii. 

1/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Julian Parker/UK Press via Getty Images
1/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

2/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Katarukim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Juan Naharro Gimenez/Getty Images
2/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

3/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Jean Catuffe/Getty Images
3/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

4/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Craig Barritt/Getty Images for Qatar Museums
4/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

5/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Fotonoticias/Getty Images
5/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

6/6
kim jest Sheikha Moza bint Nasser z Kataru
Copyright @Indigo/Getty Images
6/6

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.