STYL ŻYCIA

Paryski hotel Ritz urządza aukcję starych mebli i dzieł sztuki!

Na ile wyceniono szafki nocne Coco Chanel?

Marcin Brzeziński 4 kwietnia 2018 17:30

Paryski Ritz urządza aukcję starych mebli i dzieł sztuki! W dwa lata po swym gigantycznym remoncie najsłynniejszy hotel świata pragnie pozbyć się przedmiotów, które już nie pasują do nowego, super luksusowego wizerunku Ritz Paris.
Wśród dziesięciu tysięcy obiektów, które będą dostępne na aukcji znajdą się m.in. pierwsza wanna, którą zainstalowano w hotelu, szafki nocne z apartamentu Coco Chanel i kanapa, na której spoczywała Audrey Hepburn w filmie Miłość po południu. Przedmioty będzie można oglądać w dniach 12-16 kwietnia na wystawie The Ritz Universe. Sama zaś licytacja organizowana przez dom aukcyjny Artcurial rozpocznie się dzień później.

Magia paryskiego Ritza

Przypomnijmy, że ten prestiżowy hotel położony przy równie prestiżowym placu Vendome ma już ponad sto lat. W 1898 roku wybudował go szwajcarski przedsiębiorca Cesar Ritz. I od tego momentu hotel cieszył się zasłużoną sławą jednego z najbardziej luksusowych na świecie. Był pierwszą tego typu instytucją w Europie, która posiadała łazienki w pokojach, elektryczność i telefony. Ritz miał też trudną do opisania siłę przyciągania, a wręcz rodzaj niespotykanej hotelowej magii. Wystarczy tylko powiedzieć, że został uwieczniony w powieściach Francisa Scotta Fitzgeralda Czuła jest noc i Ernesta Hemingway’a Słońce też wschodzi.

Historia paryskiego hotelu Ritz

Ale nic nie trwa wiecznie. Po śmierci syna Cesara Ritza, Charlesa tracący niepostrzeżenie swą świetność hotel sprzedano. Jego nabywcą był w 1979 roku egipski magnat finansowy Mohamed al-Fayed. Nic dziwnego więc, że właśnie w Ritzu we wrześniu 1997 roku jego syn Dodi zjadł ze swoją przyjaciółką, księżną Walii Dianą obiad w Apartamencie Cesarskim. A potem oboje wsiedli do samochodu…

W 2012 roku Mohamed al-Fayed zamknął hotel by poddać go gruntownej renowacji. Chciał by znowu uchodził za najbardziej luksusową i jednocześnie nowoczesną tego typu instytucję w Europie. A teraz pozbywa się przedmiotów już nie pasujących do tego wizerunku, takich jak zagłówek łóżka Coco Chanel. Zainteresowani? Zobaczcie na ile zostały wycenione? 

Coco Chanel w swoim apartamencie w hotelu Ritz, 1937 rok.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.