Kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany... Oto nieznane oblicze matki Elżbiety II
Hitler nazwał ją „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”
Kiedy miała zaledwie dziesięć lat usłyszała od wróżki, że zostanie królową. Królowa Matka, Elżbieta Bowes-Lyon, zapisała się w historii jako ulubiona członkini brytyjskiej rodziny królewskiej swoich czasów. Matka królowej Elżbiety II miała również mroczniejsze oblicze: miała słabość do hazardu, uwielbiała rozpieszczać księcia Karola, odrzuciła oświadczyny księcia Alberta, nienawidziła księżnej Diany, kryła romans ukochanego wnuka z Camillą, a nawet zniszczyła szczęście własnej córki, księżniczki Małgorzaty. Sam Hitler nazwał ją „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”. Dlaczego? Oto oblicze Królowej Matki.
Matka królowej Elżbiety II: Elżbieta Bowes-Lyon
„Była genialnym strategiem, znakomitą królową i jedną z najbardziej przebiegłych osób, jakie w życiu spotkałem. Doskonale mieć ją za sprzymierzeńca, ale nie chciałbym nigdy znaleźć się w skórze jej wroga”, mówił o Królowej Matce Winston Churchill. Elżbieta Bowes-Lyon w ciągu swojego zaledwie szesnastoletniego panowania odegrała jedną z najważniejszych ról na światowej scenie. Miała niezwykle barwne i długie życie.
Biografowie opisują ją jako mściwą i apodyktyczną, ale także niezależną, inteligentną, a przede wszystkim fascynującą. Już same jej narodziny owiane są tajemnicą. Biografka Lady Colin Campbell w swojej książce o Królowej Matce Anglii opisuje, że bardzo prawdopodobne jest to, że Elżbieta jest córką... kucharki!
Samo miejsce narodzin Elżbiety Królowej Matki również wzbudza wątpliwości – oficjalnie podaje się Londyn, ale w 1937 roku sama królowa wskazała parafię Wszystkich Świętych w Saints Paul’s Walden, gdzie odsłoniła pamiątkową tablicę. Nie komentowała plotek na ten temat, ale w sferach arystokratycznych uważa się, że nie było to niczym nadzwyczajnym.
W przypadku Królowej Matki narodziny owiane tajemnicą są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ciekawe rzeczy działy się także w przypadku poszukiwania drugiej połówki. Elżbieta Bowes-Lyon pod wieloma względami odbiegała od swoich rówieśniczek.
Czytaj też: Wielka Brytania. Tak żyją teraz ukochane corgi królowej Elżbiety II
Elżbieta Bowes-Lyon, Królowa Matka żoną króla
Podczas jednego z balów Elżbieta poznała księcia Walii Davida, ale ten pozostał obojętny na jej urok. Inaczej było z jego starszym o rok bratem, księciem Albertem (Bertiem). Ten jednak nie przypadł przyszłej Królowej Matce Anglii do gustu. W wyniku traumy, jaką wywołała u niego niezrównoważona opiekunka, jąkał się, co sprawiło, że nie był zbyt pewny siebie i przez lata próbował walczyć z tą przypadłością. Wraz z upływem czasu Elżbieta przekonywała się do młodego księcia, ale jego zaręczynami była tak zaskoczona, że odpowiedziała, że nie może w tej chwili brać tego pod uwagę. Mówi się, że do samego końca liczyła, że zostanie żoną jego brata. Tym samym próbowała zyskać na czasie, ale nieskutecznie. Widząc, że książę Albert powoli zaczyna leczyć złamane serce, ukazała swój talent do intryg i ponownie skłoniła go do ożenku. Niektórzy mówią, że nawet dwukrotnie odrzuciła jego zaręczyny.
W końcu jednak w 1921 roku para ogłosiła zaręczyny, a dwa lata później stanęła na ślubnym kobiercu. W drodze na ślub Elżbieta Bowes-Lyon złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ten gest powtarza od tamtej pory każda kolejna małżonka członka royal family. Od dnia ślubu tytułowana była Jej Królewską Wysokością Księżną Yorku. W 1926 roku na świat przyszła jej pierwsza córka, Elżbieta (później królowa Elżbieta II), a w 1930 roku druga – księżniczka Małgorzata.
Mówi się, że dla męża była ogromnym wsparciem i bardzo pomogła mu w wysiłkach w zmniejszaniu wady wymowy. Książę Albert wstąpił na tron w 1936 roku po abdykacji brata Edwarda VIII. Podobno do abdykacji mogła przyczynić się właśnie Elżbieta, która snuła intrygi i szerzyła niezbyt przymilne słowa na temat partnerki Edwarda VIII (amerykańskiej rozwódki, Wallis Simpson). Książę Yorku wstąpił na tron, przyjmując imię Jerzego VI. Jeszcze do wybuchu II wojny światowej para królewska odbyła dwie ważne podróże.
Po wybuchu istniał plan ewakuacji królowej z córkami do Stanów Zjednoczonych lub Kanady, ale Królowa Matka Elżbieta I nie chciała opuścić męża i Brytyjczyków w obliczu tak wielkiego zagrożenia, za co w późniejszych latach została wynagrodzona ogromną sympatią rodaków. Na początku lat 50. króla dopadła choroba, która ograniczyła jego działalność. Jerzy VI zmarł 6 lutego 1952 roku, a na tron wstąpiła Elżbieta II.
Zobacz też: Księżna Meghan wspomina pracę w teleturnieju. „Zmuszano mnie jedynie do wyglądania"
Księżniczka Małgorzata, Królowa Matka, Elżbieta II
Skąd u Elżbiety Bowes-Lyon tytuł Królowa Matka?
Po śmierci męża Elżbiecie przysługiwał tytuł królowej wdowy, ale ponieważ żyła jeszcze królowa Maria (żona Jerzego V), Elżbietę Bowes-Lyon nazwano Królową Matką Wielkiej Brytanii. Wciąż pełniła obowiązki reprezentacyjne – szczególną opieką otoczyła córkę, której pomagała wkraczać w nową erę.
Matka królowej Elżbiety II z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych członkini royal family. Po pierwsze świetnie potrafiła odnaleźć się zarówno w czasach, w których przemieszczano się powozami, jak i w dobie telewizji i Internetu. W wolnym czasie poświęcała się swoim pasjom. Balet, sztuka i wyścigi konne stanowiły nieodzowny element jej harmonogramu dnia, na który potrafiła wydać masę pieniędzy. Szczególną słabość miała do drogich zakupów, zwłaszcza dzieł Moneta, obstawiania wyścigów konnych oraz... whisky, która uznawana jest za jej przepis na długowieczność.
Elżbieta Bowes-Lyon: ciekawostki o Królowej Matce Wielkiej Brytanii
Co ciekawe, przez jakiś czas miała nie najlepszy kontakt z córką Elżbietą II, gdyż nie akceptowała jej męża, księcia Filipa. Z czasem ich relacje uległy poprawie, a gdy na świecie pojawił się syn Elżbiety II, książę Karol, natychmiast stał się oczkiem w głowie babci. To właśnie Królowa Matka odegrała bardzo istotną rolę w zeswataniu go z księżną Dianą. Karol liczył się ze zdaniem babki, nic więc dziwnego, że gdy ta podsunęła mu, że Diana Spencer byłaby idealną małżonką, ten nie miał żadnych wątpliwości, jakiego ruchu dokonać.
Przychylny stosunek Królowej Matki do Lady Di uległ zmianie dopiero w trakcie sprawy rozwodowej wnuka. Po wywiadzie, w którym Diana zasugerowała, że to Wiliam powinien od razu zostać królem, a nie książę Karol (co byłoby złamaniem linii sukcesji), nie powiedziała na jej temat już ani jednego miłego słowa. Na pogrzebie księżnej Walii nie pochyliła nawet głowy przed trumną, w przeciwieństwie do Elżbiety II.
30 marca minęło 20 lat od jej śmierci. Elżbieta Bowes-Lyon zmarła we śnie. Miała niemal 102 lata. W uroczystościach pogrzebowych wzięło wówczas udział kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.
Zobaczcie w naszej galerii rodzinne zdjęcia Królowej Matki.
Zobacz także: Wielka Brytania. Taka była Kate Middleton przed ślubem z księciem Williamem
1 z 5
Przez samego Hitlera została nazwana „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”. Dziś skończyłaby 118 lat. Elżbieta Bowes-Lyon - kim była matka Elżbiety II?
2 z 5
Elżbieta Bowes-Lyon w ciągu swojego zaledwie szesnastoletniego panowania odegrała jedną z najważniejszych ról na światowej scenie. Miała niezwykle barwne i długie życie
3 z 5
Matka królowej Elżbiety II z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych członkini royal family. Po pierwsze świetnie potrafiła odnaleźć się zarówno w czasach, w których przemieszczano się powozami, jak i w dobie telewizji i internetu.
4 z 5
Początkowo miała nienajlepszy kontakt z córką Elżbietą II, gdyż nie akceptowała jej męża, księcia Filipa. Z czasem ich relacje uległy poprawie zwłaszcza, gdy na świecie pojawił się syn Elżbiety II, książę Karol, który stał się oczkiem w głowie babci.
5 z 5
Matka Elżbiety II zmarła we śnie, 30 marca 2002 roku. Miała niemal 102 lata. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział kilka tysięcy Brytyjczyków. Dziś skończyłaby 118 lat.