Reklama

Życie Anny Marii Greckiej to gotowy scenariusz na film. Przyszła na świat jako najmłodsza z trzech sióstr w duńskiej rodzinie królewskiej. Poślubiła następcę tronu Hellenów i jednocześnie swojego dalekiego kuzyna. W tym śródziemnomorskim kraju nie przebywała jednak zbyt długo... Musiała z niego uciekać wraz z mężem po przewrocie politycznym. Choć nazywa się ją „najbardziej królewską królową”, to nie ma własnych poddanych. Dziś wciąż bywa na salonach, ale żyje z dala od błysku fleszy. Oto tajemnice ostatniej greckiej królowej!

Reklama

Anna Maria Grecka: dzieciństwo w duńskim pałacu i szybkie zamążpójście

Przyszła na świat 30 sierpnia 1946 w Pałacu Frederika VIII w Kopenhadze jako córka ówczesnej księżnej koronnej Danii Ingrid Bernadotte oraz jej małżonka, następcy tronu tego skandynawskiego kraju, Fryderyka Glücksburga. Miała już wówczas dwie starsze siostry: 6-letnią Małgorzatę (obecną monarchinię Danii) oraz 2-letnią Benedyktę. Była ostatnim dzieckiem pary. Na chrzcie, który odbył się nieco ponad miesiąc po narodzinach, nadano jej imiona Anna Maria Dagmara Ingrid.

Od zawsze miała silniejszą więź z Benedyktą. Twierdziła, że sześć lat między nią a Małgorzatą w czasach, w których dorastały, były przepaścią. Z czasem na szczęście różnice zatarły się i dziś wszystkie trzy są ze sobą mocno związane. Mimo że była najmłodsza, nie czuła, że jest rozpieszczana. „Jedyne, co mi się nie podobało w byciu najmniejszą, to to, że zawsze musiałam siedzieć pośrodku, kiedy gdzieś jechaliśmy”, wspominała w jednym z wywiadów.

Rok po narodzinach najmłodszej córki na duńskim tronie zasiadł ojciec księżniczki, stając się Fryderykiem IX. Jego pociechy kształciły się najpierw w prywatnej szkole w Kopenhadze, jednak później – zgodnie ze zwyczajem – były na rok wysyłane poza granice rodzinnego kraju. W przypadku Anny Marii była to Szwajcaria, w której edukowała się w angielskiej szkole z internatem. Wyjechała tam w 1961 roku.

Dwa lata wcześniej jej życie zostało niejako naznaczone. W 1959 roku do Danii przyjechał wraz z rodziną daleki kuzyn z Grecji, Konstantyn. Odbywali podróż, odwiedzając krewnych w całej Europie. Już wówczas był pod wrażeniem młodej duńskiej księżniczki. Z kolei jego ojciec – król Paweł – miał wyrazić nadzieję, że w przyszłości Anna Maria zostanie jego synową... Jednak na dwa lata drogi przyszłych małżonków rozdzieliły się. Dopiero po tym czasie Konstantyn zobaczył zdjęcia kuzynki i zapragnął po raz kolejny się z nią spotkać. W tym celu ponownie udał się na duński dwór na przyjęcie wydawane przez króla i królową. Rok później mieli okazję spotkać się jeszcze na ślubie Zofii - siostry greckiego księcia – z następcą hiszpańskiego tronu Juanem Carlosem.

To, co się między nimi rodziło, zaczęło zyskiwać na intensywności. Książę Konstantyn odwiedzał ukochaną, gdy przebywał w angielskiej szkole z internatem w Szwajcarii. Towarzyszył jej również w podróży do Norwegii, którą odbywała z... guwernantką. Zanim Anna Maria skończyła 16 lat, poprosił ją o rękę. Ta zgodziła się, jednak poprosiła go, by nikomu o tym nie mówił. Mimo że już wcześniej miał zadeklarować rodzicom, że zamierza się z daleką kuzynką ożenić.

Czułam, że to ma być mój sekret i myślałam też, że to może być niewłaściwa kolejność, że jako najmłodsza pierwsza znalazłam męża”, wspominała duńska księżniczka na łamach czasopisma „Alt for Damerne”.

Król i królowa Danii o matrymonialnych planach córki i Konstantyna dowiedzieli się dopiero w 1963 roku, czyli dwa lata po tym, gdy oni zaczęli bardziej intensywnie się spotykać. Zgodnie z jedną z wersji, monarcha po przybyciu przyszłego zięcia na dwór... zamknął go w toalecie, aby w spokoju móc odszukać żonę. Ostatecznie wyrażono zgodę na ślub, ale miał odbyć się dopiero po ukończeniu przez córkę pary 18 roku życia.

Czytaj także: Wielka Brytania. Książę Harry postanowił ocenzurować autobiografię. Nie chce, by ludzie się od niego odwrócili

Terry Disney/Express/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Kopenhaga, Dania, 13.09.1964 rok

Anna Maria Grecka: królewski ślub i ucieczka z kraju Hellenów

Tak też się stało. Uroczystość odbyła się dwa tygodnie po uzyskaniu przez Annę Marię pełnoletności: 18 września 1964 roku. Konstantyn był już wówczas królem Grecji: na tron wstąpił kilka miesięcy wcześniej, po śmierci ojca. Dla niej było to nie lada wydarzenie: stała się za sprawą zamążpójścia najmłodszą królową w Europie i pierwszą od ponad 280 lat duńską księżniczką, która została żoną panującego króla. Wcześniej przeszła z luteranizmu na prawosławie oraz zrzekł się prawa do tronu w ojczyźnie w imieniu swoim oraz potomków. Zatrzymała jednak tytuł duńskiej księżniczki.

Była młoda, ale ambitna. Nie zamierzała spoczywać na laurach. Zależało jej, aby poznać kraj, którego królową została. Dlatego też poznawała z pieczołowitością jego kulturę i zwyczaje. „Oczywiście, to był inny kraj, inny język, inna mentalność, ale ta sama instytucja, w której dorastałam. A kiedy masz 18 lat, jesteś wielkim entuzjastą wszystkiego, co nowe i ekscytujące. (...) Po prostu cieszyłam się, że jestem w końcu w Grecji. Ludzie byli mili, ciepli i gościnni”, wspominała w jubileuszowym wywiadzie.

Czytaj także: Wielka Brytania. Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II: Oficjalny dokument ujawnił prawdę

Central Press/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, Grecja, ślub pary, 18.09.1964 rok

Niedługo po uroczystości zaślubin para ogłosiła, że spodziewa się pierwszego dziecka. Córka, której nadali imię Aleksa, przyszła na świat 10 lipca 1965 roku. Kolejny potomek – książę Paweł – narodził się 20 maja 1967 roku, książę Mikołaj zaś nieco ponad dwa lata później – 1 października 1969 roku (we Włoszech w związku z kryzysem politycznym w Grecji po upadku rządu premiera Papandreu; mimo że monarcha powołał na stanowisko nowego szefa rządu, 21 kwietnia 1967 r. grupa oficerów pod przywództwem pułkownika Georgiosa Papadopoulosa dokonała zamachu stanu), księżniczka Teodora 14 lat później – 9 czerwca 1983 roku, zaś ostatnie dziecko pary – książę Filip – 26 kwietnia 1986 roku.

Od chwili udania się na wygnanie w 1967 roku grecka rodzina królewska przebywała we Włoszech. Obserwowano to, co dzieje się w kraju i czekano na rozwój wypadków. Ale w 1973 roku Papadopoulos ogłosił w Grecji nowy ustrój: republikę. Tym samym monarchia została obalona. „Co prawda rok później junta, której dowodził pułkownik upadła, ale nie pozwolono królowi wrócić do kraju” (cytat za serwisem Plejada).

To z kolei oznaczało, że były król Hellenów (bo tak siebie nazywał) i jego małżonka oraz dzieci musieli znaleźć nowe miejsce do życia. Wybór padł na Wielką Brytanię. Tam zbudowali „dom z dala od domu”.

Czytaj także: Ich miłość przerwała nagła śmierć. Królowa Wiktoria nigdy nie pogodziła się ze stratą męża

Bettmann / Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Rzym, Włochy, 14.12.1967 rok

D. Morrison/Express/Hulton Archive/Getty Images

Anna Maria Grecka królowa Grecji, Wielka Brytania, 28.11.1974 rok

Anna Maria Grecka: życie na wygnaniu. Tak wygląda obecnie

Nie zamierzali jednak spoczywać na laurach. Byli przyzwyczajeni do działania. W tym celu w 1980 roku założyli Hellenic College of London. Była to placówka edukacyjna, w której dzieci Greków na emigracji mogły uczyć się o ojczyźnie rodziców. To właśnie w Wielkiej Brytanii na świat przyszła dwójka najmłodszych dzieci królewskiej pary.

Mimo wygnania, Anna Maria Grecka i Konstantyn regularnie byli i są zapraszani na najważniejsze wydarzenia na królewskich dworach w całej Europie. Ich dzieci ułożyły sobie życie: zawarły związki małżeńskie (poza księżniczką Teodorą), są spełnione również w życiu zawodowym. Co ciekawe, najmłodsza córka pary rozwija karierę aktorską. Występowała m.in. w kultowej „Modzie na sukces”!

A ostatnia grecka królowa? Mimo tego, że nie ma własnych poddanych i od ponad pół wieku przebywa na wygnaniu, nie narzeka na swój los. Wciąż jest szczęśliwa u boku króla Konstantyna. „Miałam szczęście, że znalazłam wspaniałego mężczyznę, a fakt, że byliśmy razem przez te wszystkie, nawet trudne, lata jeszcze bardziej nas związał. Oczywiście nasze życie nie ukształtowało się tak, jak mogliśmy się tego spodziewać, ale i tak było wiele rzeczy, z powodu których jesteśmy szczęśliwi”, podkreślała w wywiadzie jubileuszowym.

Obecnie utrzymuje przyjazne stosunki nie tylko z duńską rodziną królewską, lecz także z hiszpańską czy brytyjską. Chrzestnym jednego z jej synów jest książę Karol. Co ciekawe, przez większość dworów (poza wspomnianymi jeszcze Luksemburga i Jordanii) nazywana jest „królową Anną Marią z Grecji. Z kolei na duńskim i szwedzkim tytułowana jest po prostu „królową Anną Marią”, zaś na dworze holenderskim nazywa się ją „byłą królową Anną Marią z Grecji”. Ona sama zaś w trakcie podróży międzynarodowych posługuje się duńskim paszportem, w którym widnieje hiszpańska wersja jej imienia: „Anne-Marie de Grecia”.

Czytaj także: Pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli to rodzinna pamiątka Windsorów. Jakie skrywa tajemnice?

Źródło: Plejada.pl, Blueblood.royals.blogspot.com

Pool/Max Mumby/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka, Windsor, Wielka Brytania, ślub Lady Gabrielli Windsor i Thomasa Kingstona, 18.05.2019 rok

Jose Ruiz/Europa Press via Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, 24.10.2021 rok

Max Mumby/Indigo/Getty Images

Reklama

Anna Maria Grecka królowa Grecji, Zara Tindall, Londyn, Wielka Brytania, nabożeństwo upamiętniające księcia Filipa, 29.03.2022 rok

Reklama
Reklama
Reklama