Maria Winiarska, Zofia Zborowska-Wrona, Viva! 5/2021
Fot. ZUZA KRAJEWSKA
O TYM JEST GŁOŚNO

Zofia Zborowska zmaga się z chorobą. Przez całą ciążę aktorka musi przyjmować zastrzyki

„Miałam farta, że udało się to zdiagnozować”

Rafał Kowalski 30 marca 2021 20:48
Maria Winiarska, Zofia Zborowska-Wrona, Viva! 5/2021
Fot. ZUZA KRAJEWSKA

Kilka dni temu Zosia Zborowska i Andrzej Wrona poinformowali, że wkrótce zostaną rodzicami. Pierwsze dziecko pary pojawi się na świecie jeszcze w tym roku. I choć aktorka przyzwyczaiła nas, że zawsze prezentując się w sieci ma świetny humor, dziś poruszyła na Instagramie poważny temat, który zaskoczył ją kilka tygodni temu. Mowa o chorobie, przez którą musi na siebie teraz uważać.

Zosia Zborowska o chorobie krwi

Przyszła mama rozpoczęła swój ostatni film od wyznania, które jako pierwsze trochę ją zaniepokoiło. „Przez ostatnie 1,5-2 miesiące posiwiałam. Serio, zauważyłam, że zaczęły mi siwieć włosy, czego wcześniej nie miałam. [...] Dojechały mnie różne rzeczy na różnych płaszczyznach w takim stopniu, że hej”, wyznała na InstaStories Zofia Zborowska-Wrona i dodała, że niedługo później udała się do swojej lekarki.

W gabinecie wykonano badania, które nie są w ciąży obowiązkowe. To jednak dzięki nim wykryto u aktorki chorobę krwi. „Uważam, że to badanie powinna zrobić każda dziewczyna. Ono kosztuje parę stów. Powiem o tym, bo może ktoś się stara i nie wychodzi albo ma jakieś przykre doświadczenia. U mnie została zdiagnozowana choroba krwi. To wszystko dzięki mojej pani doktor, mam farta, że udało się to zdiagnozować, bo inaczej nie wiem jak to mogłoby się to skończyć”, powiedziała żona Andrzeja Wrony i przeszła do nazwy schorzenia. „Trombofilia to choroba wrodzona, a zespół antyfosfolipidowy jest nabyty. Obie to choroby krwi wymagające brania w ciąży i połogu zastrzyków rozrzedzających krew”, zdradziła Zofia Zborowska i podkreśliła, że dobrze znosi wszystkie wkłucia.

Jak podaje portal Medonet.pl trombofilia jest w ciąży szczególnie groźna. „Podczas ciąży krew staje się gęstsza, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów. W ich wyniku może dojść do poronienia, śmierci płodu, odklejenia się łożyska czy stanu przedrzucawkowego”, czytamy na portalu. To dlatego tak ważne, by posłuchać apelu Zofii Zborowskiej-Wrony.

CZYTAJ TEŻMaria Winiarska: „Zosia bardzo mi pomogła, kiedy po 30 latach niebytu wracałam do grania w teatrze”

Jakie dodatkowe i nieobowiązkowe badania warto zrobić w ciąży?

Aktorka nie znała nazw badań, które warto wykonać pod kątem sprawdzenia prawidłowego krzepnięcia krwi, jednak jedna z jej fanek ruszyła z pomocą. „V-leiden, Mthfr oraz pakiet badań pod zespół antyfosfolipidowy”, wymieniła.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą przyszłym mamom. Z kolei Zosi Zborowskiej życzymy mnóstwo zdrowia. 

Maria Winiarska, Zofia Zborowska-Wrona, Viva! 5/2021
Fot. ZUZA KRAJEWSKA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.