maja wachowiak
Fot. Maja Wachowiak jako 20-latka zagrała w filmie „Pożegnania" i stała się gwiazdą. Na zdjęciu w 1958 roku. Fot. Krystian Barcz/Forum
Niezwykłe historie

Maja Wachowiak była gotowa rzucić wszystko dla Gustawa Holoubka. Ich huczny ślub wszedł do literatury

"Holoubek co wieczór przychodził po nią do teatru. Czekał, aż skończy przedstawienie", wspominał znajomy pary

Agnieszka Dajbor 3 sierpnia 2022 12:40
maja wachowiak
Fot. Maja Wachowiak jako 20-latka zagrała w filmie „Pożegnania" i stała się gwiazdą. Na zdjęciu w 1958 roku. Fot. Krystian Barcz/Forum

Maria „Maja” Wachowiak jako aktorka została zapamiętana właściwie z jednej roli. Zagrała fordanserkę Lidkę w nostalgicznym melodramacie Wojciecha Hasa „Pożegnania” z 1958 roku. Kto nie pamięta już tego filmu, zna na pewno pochodzącą z niego piosenkę „Pamiętasz była jesień”.

Maja Wachowiak i Gustaw Holoubek: historia miłości 

Kiedy 19-letnia Maja Wachowiak dowiedziała się, że Wojciech Has proponuje jej rolę, była uszczęśliwiona. Tym bardziej że w filmie miał też zagrać Gustaw Holoubek. Jeszcze młody, ale już znany i podziwiany jako aktor. Maja Wachowiak była wielbicielką jego talentu. Nie mogła doczekać się spotkania ze swoim idolem, wspominała, że na wieść o roli w „Pożegnaniach” natychmiast pobiegła do kina, by zobaczyć Holoubka w innym filmie – „Pętla”, na podstawie powieści Marka Hłasko. Grał tam alkoholika, który próbuje zerwać z nałogiem. „Byłam pod wielkim wrażeniem, cóż za niezwykły, wspaniały rodzaj aktorstwa” - mówiła w wywiadzie. W „Pożegnaniach” Holoubek miał grać jej męża, kochanka grał bardzo wtedy znany Tadeusz Janczar.

W końcu lat 50. Wachowiak studiowała w warszawskiej Szkole Teatralnej, była dziewczyną znanego i cenionego później aktora Mariana Kociniaka. Marian i Maja – jak o nich mówiono, poznali się jako studenci i od razu wpadli sobie w oko, uchodzili za fantastyczną parę, „Byłem szaleńczo zakochany - wspominał po latach Kociniak. „Maja była oryginalna, piękna, zwracała uwagę”. Jako młodzi ludzie bawili się, włóczyli po mieście, wygłupiali. Przed pomnikiem Mickiewicza recytowali „Pana Tadeusza”. Planowali wspólne życie.

Kociniak długo przeżywał rozstanie z ukochaną. Ale ona zakochała się w Gustawie Holoubku od pierwszego spojrzenia. Zrobiła zresztą na nim wielkie wrażenie. Nie był już chłopcem, miał 35 lat, był żonaty z koleżanką ze studiów, aktorką Danutą Kwiatkowską, miał 10-letnią córkę Ewę. Zakochał się jednak w 20-letniej Mai i był w stanie rzucić dla niej wszystko. Ona dla niego też. Na planie „Pożegnań” oni akurat powitali swój związek, który trwał ponad 10 lat. W 1962 roku Holoubek rozwiódł się z pierwszą żoną, Maja była wówczas aktorką Teatru Rozmaitości w Warszawie. Jej kolega z tamtych lat, znany aktor Witold Sadowy wspominał: "Holoubek co wieczór przychodził po nią do teatru. Czekał w bufecie, aż skończy przedstawienie. Potem przytuleni do siebie, patrząc sobie w oczy i trzymając się za ręce, wychodzili razem".

Zobacz też: Jan Kociniak przez całe życie kochał jedną kobietę, swoją żonę Hannę  

gustaw holoubek
Fot. Gustaw Holoubek – tak wyglądał, gdy poznali się z Mają Wachowiak. Zdjęcie z końca lat 50. Fot. LUCJAN FOGIEL/EAST NEWS

Maja Wachowiak i Gustaw Holoubek: ślub jak z powieści

W 1962 r. zagrali w filmie "Spotkanie w Bajce". W tym samym roku wzięli ślub cywilny. A potem kościelny, po którym odbyło się słynne wesele w pałacu księcia Poniatowskiego w Jabłonnej koło Warszawy. Do kościoła jechali w karocy, panna młoda miała na sobie suknie z koronek. Na weselu bawiła się cała ówczesna warszawka: artyści, dziennikarze, ludzie związani z władzą. To wydarzenie stało się punktem wyjścia dla głośnej powieści „Miazga” Jerzego Andrzejewskiego, która w założeniu miała przypominać „Wesele” Wyspiańskiego. 

Zobacz też: Wyrzekła się jej rodzina, choroba przerwała jej karierę. Jak wyglądało życie Zuli Pogorzelskiej?

W powieści bohaterami wesela (które ostatecznie się nie odbyło, ale to już zostawmy chętnym do lektury) była para aktorska Konrad Keller i Monika Panek. Wszyscy czytelnicy widzieli w nich Holoubka i Wachowiak, w innych postaciach rozpoznawano m.in. Andrzeja Wajdę, Zbigniewa Cybulskiego, Marka Hłasko, partyjniaka Zenona Kliszko. Powieść wydana po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu w 1979 roku (Holoubek i Wachowiak dawno nie byli już małżeństwem) była wydarzeniem literackim i towarzyskim.

maja wachowiak
Fot. 29-letnia Maja Wachowiak podczas sesji w Warszwie, 1967 rok. Fot. TOMASZ PRAŻMOWSKI/FORUM

Maja Wachowiak i Gustaw Holoubek: jak wyglądało ich małżeństwo?

W początku lat 60. Maja Wachowiak i Gustaw Holoubek zamieszkali u matki aktorki, potem we własnym niewielkim mieszkaniu, które dostali „z przydziału”. W 1967 roku przyszła na świat ich córka Magda, która mieszka w Monachium, jest socjologiem i pracuje z trudną młodzieżą. To w czasie małżeństwa z Mają Wachowiak zagrał swoją legendarną rolę Gustawa-Konrada w zdjętych przez cenzurę „Dziadach” w reżyserii Kazimierza Demka. Z kolei Maja Wachowiak w końcu lat 60 dostała propozycję wyjazdu do Hollywood. Podobno naprawdę dobry 3-letni kontrakt zaoferowała jej wytwórnia „20th Century Fox”, ale aktorka odmówiła. Nie chciała zostawiać męża. Uważała, że on jest prawdziwym artystą i nie powinien zajmować się czymkolwiek poza sztuką. „Od codzienności, kłopotów, problemów finansowych byłam ja" - wspominała Wachowiak (cytuję za Onet.pl).

Zobacz też: Jonasz Kofta w latach 70. zasłynął jako wybitny autor tekstów piosenek. Zmarł w wieku 46 lat na oczach przyjaciół

Niestety małżeństwo nie przetrwało. Gustaw Holoubek zakochał się po raz trzeci (i tym razem ostatni) w młodziutkiej Magdzie Zawadzkiej i w 1971 roku wystąpił o rozwód. Maja Wachowiak próbowała walczyć o małżeństwo, ale nic to nie dało. Obie aktorki grały przez pewien czas w jednym teatrze „Dramatycznym”,  dochodziło między nimi do spięć, w końcu Wachowiak odeszła. „Byłam bliska temu, co nazywa się umieraniem z miłości. Po rozwodzie przestałam spać, nie mogłam oddychać. Nie wierzyłam, kiedy ktoś mówił, że czas goi rany. Cierpiałam, jakby mnie zmiażdżono. Ale nie umarłam. Miłość umarła we mnie”, mówiła po latach.

Także po latach Gustaw Holoubek przyznał, że zaniedbywał żonę i miał dosyć sporadyczny kontakt  z córką.  Dopiero w swoim trzecim małżeństwie,  z Magdaleną Zawadzką docenił rolę domu i rodziny.  Maja Wachowiak po rozwodzie zmieniła swoje życie, ukończyła reżyserię, przez pewien czas jeszcze grała i występowała w Polsce, wyreżyserowała popularne w końcu lat 70. słuchowisko radiowe „Ania z zielonego wzgórza”, zagrała George Sand w serialu „Wielka miłości Balzaka”. Wyszła po raz drugi za mąż za aktora i reżysera Marcina Idzińskiego, urodziła syna. W początku lat 80. z mężem wyemigrowała do Niemiec, gdzie grała i pracowała wraz z nim w radio „Wolna Europa”.  Zginęła w wypadku samochodowym pod Monachium w 2019 roku, miała 81 lat. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.