Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. East News
O NIM JEST GŁOŚNO

Satyryk, biznesmen bez doświadczenia politycznego... nowym prezydentem Ukrainy!

Kim jest Wołodymyr Zełenski?

Olga Figaszewska 22 kwietnia 2019 17:51
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. East News

Nie jestem politykiem, ale prostym człowiekiem, który przyszedł złamać ten system”, mówił podczas kampanii. Ukraina wybrała swojego nowego prezydenta! W drugiej turze wyborów zwyciężył Wołodymyr Zełenski. Do niedawna tylko wcielał się w rolę... głowy państwa. Nie ma doświadczenia politycznego, ale to w jego rękach spoczywa teraz najbliższa przyszłość kraju. Kim jest Wołodymyr Zełenski? Jak przekonał do siebie wyborców? 

Wybory prezydenckie na Ukrainie 

II tura wyborów prezydenckich na Ukrainie zakończyła się... zaskakującym wynikiem. Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wieczorem poinformowała, że to Wołodymyr Zełenski, zostanie nową głową państwa. Showman zdobył 73,17 procent głosów wyborców! Tym samym Ukraińcy pokazali czerwoną kartkę  Poroszence. 

Zełenski już zapowiedział rozmowy w sprawie regulacji konfliktu w Donbasie i działania w kwestii uwolnienia jeńców. „Będziemy działali w formacie normandzkim. Będziemy kontynuowali proces miński, który będziemy resetować. Sądzę, że będą zmiany kadrowe. Będziemy iść do końca, by powstrzymać ogień, bo najważniejsze, by nasi chłopcy wrócili żywi”, mówił.

Prezydent-elekt zaznaczył, że w planuje również poważne zmiany na stanowiskach państwowych i stanie w obronie statusu języka ukraińskiego. 

,,On się przedstawia jako ktoś, kto walczy z tymi politykami i oligarchami, którzy są na scenie politycznej już od 28 lat i wie, jak mówić do statystycznego wyborcy. Mówi, że idziemy do Europy, ale nie do Unii Europejskiej, nie dołączamy do NATO, ale modernizujemy armię. To jest takie podejście przeciętnego Ukraińca", cytuje słowa Dyrektora Fundacji Rozwoju Mediów Jewhena Zasławskiego, Piotr Pogorzelski.

Wołodymyr Zełenski: kim jest nowy prezydent Ukrainy? 

Biznesmen, aktor, komik… Wołodymyr Zełenski ma 41 lat, ukończył prawo na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym i nie ma imponującego obycia z polityką. Dla konkurentów Zełenskiego już sam jego udział był prawdziwym żartem. Za to od lat 90-tych rozpoczął swoją karierę w show-biznesie. Największą popularność zyskał dzięki satyrycznemu serialowi Sługa narodu (taką samą nazwę nosi jego partia). Ciekawe, że wcielił się w nim w postać nauczyciela Wasyla Hołoborodkę, który wkrótce zostaje prezydentem Ukrainy i realizuje marzenie obywateli.

Na swoim koncie ma udział w ukraińskim Tańcu z gwiazdami, kilka ról w filmach i serialach. Utworzył grupę kabaretową Kwartał 95. Dziś to również studio produkcyjne. 

Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki pociech. 

Jak poradzi sobie w nowej roli?  

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. East News

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. East News

TAGI #Ukraina

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.