Władimir Putin, show z Władimirem Putinem
Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Władimir Putin został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Wiadomo, kto zgłosił jego kandydaturę

Konrad Szczęsny 25 września 2020 15:46
Władimir Putin, show z Władimirem Putinem
Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Ta wiadomość wywołała międzynarodową sensację! Prezydent Rosji Władimir Putin został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Rzecznik Kremla zapewnił, że to nie przedstawiciele rządu zgłosili kandydaturę polityka. Stoi za tym jeden z rosyjskich pisarzy.

Władimir Putin: czy ma szansę na Pokojowego Nobla?

„Jeśli Nobel zostanie przyznany Władimirowi Putinowi to wspaniale, jeśli nie, to żaden dla nas problem. Zapewniam, że to nie Kreml nominował prezydenta”, podkreślił, komentując medialne doniesienia rzecznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow.  

Kto zatem zgłosił kandydaturę Władimira Putina? Stoi za tym rosyjski pisarz Siergiej Komkow – twierdzi TASS. „Wiemy wszyscy, że różne osoby są zgłaszane do nagrody, to inicjatywy tych, którzy dokonują zgłoszenia. W tym przypadku mówimy o pisarzu”, zdradził rzecznik prezydenta.

Wiadomo, że kandydatura kontrowersyjnego polityka została zgłoszona 10 września tego roku. Informacja wywołała międzynarodową sensację, ponieważ w ciągu swojej długoletniej działalności Władimir Putin wielokrotnie wykazywał dążenia imperialistyczne do podporządkowania sobie niektórych regionów, także tych nie należących do Rosji. Warto przywołać tu choćby konflikt na wschodzie Ukrainy w Donbasie (2014) czy wojnę w Osetii Południowej (2008).

Kto zgłasza kandydatury do Nagrody Nobla?

„Nominacje kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą być zgłaszane m.in. przez parlamentarzystów lub członków rządów, członków sądów międzynarodowych, rektorów uniwersytetów, laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Noblowskiego, czy byłych doradców tegoż Komitetu. Nominacje do nagrody przyznawanej w danym roku mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku, w którym następuje jej wręczenie” (za Onet.pl).

Władimir Putin nie jest jedyną kontrowersyjną głową państwa, której kandydatura do Pokojowej Nagrody Nobla została zgłoszona. Na początku września media obiegła informacja, że nominowany został prezydent Donald Trump za „wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi”.

Jego kandydaturę zgłosił Christian Tybring-Gjedde, który w rozmowie ze stacją Fox News przyznał jednak, że „nie jest jego wielkim zwolennikiem”.  

Władimir Putin został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla:

Władimir Putin, 2019
Fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Jego kandydatura została zgłoszona 10 września tego roku:

Władimir Putin
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?