20 sierpnia 2016 17:42
1/9
Winona Ryder na premierze "Stranger Things"
Copyright @East News
1/9

Zdobyła sławę w latach 90., a potem zniknęła na długo. Teraz Winona Ryder powróciła w hitowym serialu Netflixa „The Stranger Things” i znowu zrobiło się o niej głośno. Jej rola neurotycznej, samotnej matki, która szuka zaginionego w tajemniczych okolicznościach syna, przez wielu została przyjęta z zachwytem, ale zebrała też sporo krytyki. Winona po raz kolejny nikogo nie pozostawiła obojętnym.

„Mam serdecznie dosyć ludzi, którzy osądzają wrażliwe i czułe kobiety", powiedziała aktorka niedawno w rozmowie z „The Cut”. Zasłynęła rolami delikatnych outsiderek, i trudno oprzeć się wrażeniu, że świetnie się do nich nadaje. Ze względu na subtelną urodę - bladą skórę, czarne włosy, duże oczy oraz bagaż życiowych doświadczeń. Aktorka w przeszłości otwarcie mówiła o swoich problemach z depresją. I chwała jej za to! To temat, który w mediach porusza się rzadko. Nie żałuję tego, że się otworzyłam i opowiedziałam o tym, co przeszłam. Potem kobiety podchodziły do mnie i mówiły, że im to bardzo pomogło” - zdradziła wtedy.

 

Winona Ryder w serialu "Stranger Things".

 

Polecamy: „Osobliwy dom Pani Peregrine” - nowy film Tima Burtona przerazi, ale czy zaskoczy? Mamy zwiastun!

 

Winona Ryder o problemach psychicznych i postaci ze "Stranger Things"

Aktorka zdaje sobie sprawę z tego, jak jest postrzegana, i - co najważniejsze - zupełnie się tego nie wstydzi. „Żałuję, że o tym wiem, ale ludzie uważają mnie mnie za superwrażliwą i kruchą. Owszem, jestem bardzo emocjonalna, ale nie widzę w tym niczego złego. Żeby robić to, co robię, muszę być otwarta" - powiedziała w wywiadzie z „New York Magazine”. Winona nie ukrywa, że bohaterka, w którą wcieliła się w „The Stranger Things” jest jej bliska, choćby ze względu na to, że jak ona swego czasu musi się zmagać ze społeczeństwem, które piętnuje osoby, cierpiące na zaburzenia psychiczne. „W pewnym momencie ktoś mówi: 'Już kiedyś miała problemy ze stanami lękowymi'. Wiele osób to podchwyciło: 'O tak, to wariatka'. A ja na to, 'Dobra, zaczekaj chwilę, przecież ona ma problemy. Dwoje dzieci, ojciec nierób, ciężka praca. Kto nie byłby zatroskany? Samo to słowo: zatroskany... To złe słowo" - powiedziała o postaci Joyce.

 

Winona Ryder na okładce "New York Magazine".

Sława dużo Winonę kosztowała. Zagrała w filmach, które kultowe stawały się już po premierze - wystarczy wspomnieć „Syreny”, gdzie wystąpiła u boku Cher, „Małe Kobietki”, „Drakulę”, „Sok z żuka”, Przerwaną lekcję muzyki”, gdzie stworzyła wybuchowy duet z Angeliną Jolie, czy „Edwarda Nożycorękiego”, w którym zagrała ze  swoją pierwszą wielką miłością - Johnnym Deppem. Mając zaledwie 19 lat była u szczytu kariery. Zdobyta w tak młodym wieku popularność nie mogła skończyć się dobrze. Winona nabawiła się depresji, miała myśli samobójcze. Ujawniły się też jej skłonności do kleptomanii Gdy w jednym z eleganckich butików aresztowano ją za kradzież, w mediach zawrzało i spadły na nią gromy. Takich emocji nie wzbudził nawet jej bardzo burzliwy związek z Deppem, pełen ostrych kłótni, ciągłych rozstań i powrotów. Proces w wyniku, którego skazano ją na trzy lata w zawieszaniu „The Guardian” okrzyknął „pokazowym”.  Dla opinii publicznej, której nie szokowały już choćby alkoholowe i narkotykowe ekscesy, problemy psychiczne wciąż były nie do przełknięcia.  Winona nie miała wyboru - zniknęła, by powrócić po 15 latach - w bardziej tolerancyjnych czasach. Teraz nie przypomina już dawnej siebie. I mało kto pamięta, że kiedyś określano ją mianem „córki marnotrawnej Hollywood”.

 

Winona Ryder o popularności

Aktorka znalazła się na okładce ostatniego New York Magazine. W wywiadzie podkreśla, że przerwa od show-biznesu bardzo jej pomogła. Dzięki niej odzyskała pewność siebie, której kiedyś bardzo jej brakowało. Jak teraz radzi sobie z popularnością? Winona zdradziła, że nawet gdy zniknęła z życia publicznego na ulicach nie mogła czuć się anonimowa. Obecne czasy, w których każdy ma przy sobie telefon komórkowy z aparatem, nie są komfortowe dla gwiazd ceniących prywatność. W rozmowie z magazynem przytoczyła historię, która przydarzyła jej się gdy odmówiła komuś wykonania pamiątkowego filmu: „Zostałam nazwana 'pi*dą' przez kogoś, kto twierdził, że jest moim fanem. Jadłam właśnie z rodzicami obiad. To było bardzo nieprzyjemne, dla mnie i dla nich”. Do konsekwencji popularności potrafi jednak podejść z dystansem, a nawet poczuciem humoru. Wyznała choćby, że miała kilku psychofanów - prześladowców, i że jeden z nich był nawet… bardzo miły.

 

Cieszymy się z powrotu aktorki na ekrany i czekamy na zapowiadany przez Netflix drugi sezon „The Stranger Things”. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, w której przypominamy przełomowe momenty w karierze Winony Ryder.

 

Polecamy: Prawdziwa historia mężczyzny, który był kobietą. "Dziewczyna z portretu" ma szanse na Oscara!

 

2/9
Winona Ryder "Sok z zuka" 1998
Copyright @East News
2/9

Winona Ryder w filmie "Sok z żuka" z 1998 roku wcieliła się w niezrozumianą nastolatkę Lydię Deetz - wzór dla wszystkich nastoletnich gothów.

 

Polecamy: Nowy Woody Allen już wkrótce w kinach! Już teraz zobaczcie zwiastun "Śmietanki towarzyskiej"!  

3/9
Winona Ryder Przerwana Lekcja Muzyki
Copyright @East News
3/9

W "Przerwanej lekcji muzyki" z 1999 roku Winona Ryder stworzyła niezapomniany duet z Angeliną Jolie. Wcieliły się w pacjentki szpitala psychiatrycznego, które się ze sobą zaprzyjaźniają. Nie trzeba chyba wspominać, że w tym filmie nie ma happy endu.

 

Polecamy: Woody Allen to mistrz kina i bon motów. Przypominamy osiem, którymi trafił w dziesiątkę!

4/9
 MERMAIDS, Christina Ricci, Cher, Winona Ryder, 1990
Copyright @East News
4/9

W "Syrenach" z 1990 roku Cher, Winona Ryder i Christina Ricci zagrały wyjątkową, dysfunkcyjną rodzinę kobiet, z których każda ma jakieś dziwactwo. Grana przez Winonę, Charlotte, chce żyć w celibacie, jednak zmienia zdanie, gdy zakochuje się w ministrancie.

 

Polecamy: Nowy Allen, Spielberg, przerażający świat mody. Filmy z Cannes, na które czekamy najbardziej

5/9
 EDWARD SCISSORHANDS, Winona Ryder, Johnny Depp, 1990
Copyright @East News
5/9

W "Edwardzie Nożycorękim" Tima Burtona Winona Ryder zagrała z Johnnym Deppem, z którym była w związku - namiętnym i bardzo burzliwym. Para była nawet zaręczona, a Johnny wytatuował sobie na ramieniu napis "Winona Forever". Do ślubu jednak nie doszło i aktor był zmuszony wprowadzić do tatuażu małą poprawkę - ostatecznie stanęło na: "Wino forever". Byli ze sobą niecałe 3 lata.

 

Polecamy: Jest ugoda! Johnny Depp uzgodnił z Amber Heard warunki rozwodu. Będzie go to kosztowało…

6/9
Winona Ryder "Czarny łabędź" 2011
Copyright @East News
6/9

W 2010 roku Winona Ryder zagrała w "Czarnym łabędziu" z Natalie Portman i Milą Kunis.

Pamiętacie tę scenę?

 

 

Polecamy: Natalie Portman - Szczęśliwa mama

7/9
Winona Ryder w kampanii dla Marca Jacobsa
Copyright @Instagram @marcjacobs
7/9

W 2015 roku Winona Ryder została twarzą kampanii Marca Jacobsa, który słynie z tego, że lubi zatrudniać osobowości. Sfotografował ją David Sims.

 

Polecamy: Kendall Jenner, Marylin Manson, Courtney Love i inne gwiazdy w nowej kampanii Marca Jacobsa

8/9
Winona Ryder w sesji dla NY Magazine
Copyright @Instagram @nymag
8/9

 Winona Ryder - zdjęcie z sesji dla "New York Magazine"

 

Polecamy: „Neon Demon” - przerażająco piękny film o drastycznych kulisach pracy modelek

9/9
Winona Ryder w sesji dla NY Magazine
Copyright @Instagram @nymag
9/9

Winona Ryder - zdjęcie z sesji dla "New York Magazine"

 

Polecamy: „Osobliwy dom Pani Peregrine” - nowy film Tima Burtona przerazi, ale czy zaskoczy? Mamy zwiastun!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.