Reklama

Choć syn królowej Elżbiety II został królem w momencie jej śmierci, to data koronacji nowego monarchy nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że specjalnie na tę uroczystość ze Szkocji zostanie przywieziony ważący ponad 150 kilogramów blok piaskowca, zwany Kamieniem Przeznaczenia. Od wieków podczas koronacji zasiadają na nim brytyjscy władcy.

Reklama

Kamień Przeznaczenia – legenda

Jedno z doniesień o tajemniczym kamieniu podaje, że władca królestwa Dalriady, Fergus, przywiózł go z Irlandii. Według innej legendy Kamień Przeznaczenia służył biblijnemu patriarsze Jakubowi... za poduszkę, kiedy ten przebywał w Betel. Jest symbolem monarchii szkockiej i przez wieki wykorzystywano go podczas inauguracji królów. Pod koniec XIII wieku Edward I Długonogi, król Anglii, ukradł ponad 150-kilogramową bryłę z opactwa Scone i przewiózł ją do Opactwa Westminsterskiego, które znajduje się w Londynie.

Na miejscu Kamień Przeznaczenia umieszczono w drewnianym Krześle Króla Edwarda, które od tego czasu służyło królowym i królom podczas koronacji. Jako ostatnia zasiadała na nim królowa Elżbieta II w 1953 roku. W 1996 roku, po „700 latach niewoli”, kamień został zwrócony Szkocji.

Czytaj też: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte otrzyma wyjątkową pamiątkę po księżnej Dianie

The Stone of Destiny, also known as the Stone of Scone, will be moved from Edinburgh Castle to London for the coronation of the new King https://t.co/Ea2F9I8MWJ
— The Telegraph (@Telegraph) September 11, 2022

Paul Edwards - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol III, 14.10.2019

Kamień Przeznaczenia zostanie przywieziony na koronację Karola III

Kamień Przeznaczenia na co dzień znajduje się w zamku w Edynburgu, gdzie wystawiono go w sali koronacyjnej. Zarządza nim publiczny organ Historic Environment Scotland, którego rzeczniczka potwierdziła, że Kamień ze Scone na czas koronacji króla Karola III zostanie przetransportowany do Londynu. Następnie ponad 150-kilogramowa bryła ma z powrotem wrócić do Szkocji.

Kiedy w 1996 roku zwracano bryłę Szkocji, samo podniesienie 152-kilogramowego Kamienia Przeznaczenia z krzesła w Opactwie Westminsterskim trwało aż sześć godzin. W Edynburgu trafił pod opiekę konserwatorów zabytków, którzy wyczyścili go, a w dniu św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji, kamień przetransportowano do zamku.

Zobacz także: Wielka Brytania. Skąd wziął się przydomek królowej Elżbiety II - Lilibet?

Duncan Bryceland/ALAMY LIMITED/BEW
Reklama

Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone

Reklama
Reklama
Reklama